Ortodoncja i prostowanie zębów: rodzaje aparatów estetycznych

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Ortodoncja i prostowanie zębów: rodzaje aparatów estetycznych

Profesjonalne prostowanie zębów w gabinecie ortodontycznym pozwala dzisiaj na uzyskanie naprawdę doskonałych efektów – w tym celu można zastosować także estetyczny aparat ortodontyczny, który na zębach jest niemalże niewidoczny!

 

Gdy zęby są nierówno rozmieszczone lub też górny i dolny łuk zębowy nie pasują do siebie, wówczas zastosowanie posiada ortodoncja – to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu i wad ustawienia zębów.
 

Aparaty ortodontyczne estetyczne

Kiedyś leczenie ortodontyczne najczęściej prowadzone było z wykorzystaniem aparatów metalowych. Teraz jednak wady zgryzu oraz nieprawidłowe ustawienie zębów można skorygować również z wykorzystaniem aparatów innych typów.

Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim estetyczne, inaczej kosmetyczne aparaty ortodontyczne, które potrafią połączyć w sobie wysoką skuteczność działania oraz atrakcyjny wygląd!

 

Rodzaje estetycznych aparatów ortodontycznych

  • aparaty porcelanowe – stałe;
  • aparaty kryształowe – stałe;
  • aparaty lingwalne – stałe;
  • aparaty nakładkowe – wyjmowane.

Estetyczne aparaty ortodontyczne stosowane są obecnie przez wiele gabinetów. Prostowanie zębów z użyciem takich aparatów oferuje między innymi działające w mieście Kraków Studio Stomatologii Estetycznej SE+.

 

Aparaty ortodontyczne porcelanowe

Aparaty porcelanowe, inaczej określane także jako ceramiczne, to aparat stały, którego zamki wykonane są z mlecznej porcelany, dlatego też są bardzo podobne do naturalnego wyglądu zębów.

 

Aparaty ortodontyczne kryształowe

Takie aparaty ortodontyczne nazywane są także szafirowymi. Zamki tego typu aparatu są wykonane z przezroczystego kryształu syntetycznego.

 

Aparaty ortodontyczne lingwalne

To jedna z nowości w leczeniu wad zgryzu oraz korygowaniu ustawienia zębów. Ortodoncja stosuje wówczas aparaty umieszczane z tyłu łuków zębowych, dlatego też nie są one widoczne przy otwartej jamie ustnej. Dostępne w mieście Kraków.

 

Aparaty ortodontyczne nakładkowe

Są to aparaty ruchome – wyjmowane. W tym przypadku prostowanie zębów polega na zastosowaniu nakładek z przezroczystego tworzywa wkładanych na zęby. W całym cyklu leczenia pacjent otrzymuje wiele kompletów nakładek, które krok po kroku zmieniają położenie zębów. Takie aparaty mogą być używane tylko przy lżejszych wadach. Także dostępne w gabinetach w mieście Kraków.

Zalety i wady kosmetycznych aparatów ortodontycznych

Zdecydowanie najważniejszą zaletą aparatów kosmetycznych – estetycznych jest ich wygląd. W tym przypadku prostowanie zębów nie przyciąga tak dużej uwagi jak aparat metalowy, który od razu widoczny jest w jamie ustnej.

W związku z tym na prostowanie zębów z użyciem aparatów estetycznych bardzo chętnie wybierane jest przez osoby dorosłe, także zajmujące wysokie stanowiska, które chcą zachować profesjonalny wizerunek. Także jest to dodatkowe wsparcie dla tych osób, które posiadają duże wady zgryzu i nie chcą przyciągać uwagi na swój uśmiech.

Często można spotkać się z przekonaniem, że leczenie ortodontyczne jest mało skuteczne z użyciem aparatów estetycznych. Nic bardziej mylnego! Także w tym przypadku prostowanie zębów może być skuteczne i dać taki sam efekt jak aparaty metalowe.

Główną wadą estetycznych aparatów ortodontycznych jest ich wyższa cena. W przypadku aparatów stałych porcelanowych oraz kryształowych koszt jednego łuku to od około 2 300 do 3 000 złotych. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za leczenie aparatami lingwalnymi i nakładkami – koszty przewyższają 10 000 złotych.

Dodatkowo, aparaty porcelanowe i kryształowe ligaturowe mogą być mniej estetyczne wtedy, gdy ich gumki będą przebarwione, na przykład po zjedzeniu barwiącego jedzenia.

 

Podsumowując, Kraków oraz wiele innych miast w Polsce mają wiele gabinetów, w których leczenie ortodontyczne może odbywać się z użyciem aparatów estetycznych. To najlepszy wybór dla tych osób, które pragną cieszyć się pięknym uśmiechem – bez rzucającego się w oczy aparatu!

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (5): , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.64/5 (33 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Ortodoncja i prostowanie zębów: rodzaje aparatów estetycznych:
Nie bójcie się decydowania się na aparat na zęby nawet jeśli jeteście w średnim wieku. Mam 35 lat, wczoraj zdjęłam aparat, który nosiłam na zębach prawie 2 lata z uwagi na to, że miałam sporą wadę i jestem bardzo zadowolona. Pozbyłam się swojego kompleksu.