Jak poprawić elastyczność i kondycję mięśni? Czym jest PNF i IASTM?

Jak poprawić elastyczność i kondycję mięśni? Czym jest PNF i IASTM?

Chcąc odzyskać formę należy zadbać o kondycję mięśni. Szczególnie jest to ważne kiedy po treningu dokucza nam ból. Z nami poznasz skuteczne sposoby na poprawę kondycji mięśni.

Czym jest PNF?

PNF (proprioceptywne rozciąganie nerwowo-mięśniowe) to bardziej zaawansowana forma treningu elastyczności. Obejmuje zarówno rozciąganie, jak i kurczenie się docelowej grupy mięśni. Zwiększa elastyczność i zakres ruchu.

Pierwotnie zostało opracowane jako metoda rehabilitacyjna. Pod tym względem PNF jest bardzo skuteczne. Może celować w określone grupy mięśni. Nie tylko zwiększa ich elastyczność, ale również siłę.

Proponowana metoda PNF wymaga pewnych środków ostrożności. W przeciwnym razie można uszkodzić tkanki miękkie. Zarówno w fazie rozciągania, jak i kurczenia się odcinka, nie należy stosować maksymalnej siły ani intensywności. W rzeczywistości najlepiej sprawdzi się delikatne rozciąganie i skurcz.

Warto również pamiętać, że im mniejsza grupa mięśni, tym mniejsza siła jest potrzebna. Ponadto przed podjęciem jakiekolwiek formy rozciągania, należy gruntownie rozgrzać ciało pacjenta. Rozgrzewka pozwala przygotować ciało i umysł do bardziej intensywnej aktywności.

Skąd pochodzi ta metoda?

Proprioceptywne rozciąganie nerwowo-mięśniowe zostało po raz pierwszy opracowane przez Margaret Knott i Herman Kabat w latach czterdziestych XX wieku. Koncentrowano się wtedy na leczeniu zaburzeń neurologicznych. Miało poprawić efektywność ruchów i zwiększyć komfort podczas wykonywania codziennych czynności.

Istnieją trzy metody PNF:

  • Skurczowo-relaksacyjna: obejmuje kurczenie się, przytrzymywanie, zwalnianie i rozciąganie docelowego mięśnia.
  • Antagonistyczno-skurczowa: jest statycznym lub dynamicznym skurczem mięśnia przeciwnego, przed rozciągnięciem mięśnia docelowego, po którym następuje rozciąganie dynamiczne lub statyczne.
  • Kombinacja dwóch metod: eksperci twierdzą, że zapewnia najlepsze rezultaty.

Skuteczność PNF jest uzależniona od kilku czynników, takich jak docelowa grupa mięśni, stopień zaawansowania pacjenta i cel rozciągania.

Co to jest IASTM?

Ta technika ma na celu wytworzenie reakcji leczniczej z ciała na problematyczny obszar. Odbywa się to poprzez rozpad naczyń włosowatych indukujący odżywianie tkanek uszkodzonego miejsca. Drugi efekt występuje w miejscu tworzenia tkanki bliznowatej. Nie jest ona tak giętka i kurczliwa jak normalna tkanka. Po leczeniu IASTM można ją przebudować, by komórki zostały zorganizowane w kierunku, który lepiej promuje ruch.

Uraz tkanek miękkich obejmuje mięśnie, więzadła, ścięgna i / lub powięzie. Zwykle występuje w wyniku skręcenia, nadwyrężenia, uderzenia lub nadmiernego obciążenia. Może wtedy pojawić się ból, obrzęk, zasinienie i utrata funkcji.

IASTM wymaga użycia szeregu narzędzi. Pozwalają specjaliście skutecznie zlokalizować i leczyć dysfunkcje tkanek miękkich. Instrumenty wykonane są z różnych materiałów, np. drewna, ceramiki, tworzywa sztucznego, kamienia i stali nierdzewnej.

IASTM łagodzi następujące objawy:

  • ograniczony zakres ruchu,
  • ból podczas poruszania,
  • problemy z aktywacją / koordynacją mięśni,
  • problemy z zaangażowaniem mięśni.

Ta technika może powodować łagodny dyskomfort podczas zabiegu. Przez jeden dzień lub dwa pacjenci mogą odczuwać ból w leczonym obszarze.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Choroba Lokomocyjna: jak zmniejszyć jej objawy?
Leczenie Wad Wzroku: jaką wadę można wyleczyć laserem?
Alergiczne Zapalenie Spojówek: czy jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek?
Objawy Alzheimera: dostrzeż pierwsze symptomy
Wady Wzroku: poznaj sposoby usuwania