Uzależnienie od nikotyny – jak zerwać z nałogiem?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Uzależnienie od nikotyny – jak zerwać z nałogiem?

Bez wątpienia każdy moment jest odpowiedni, aby zmienić swoje życie na lepsze. Najczęściej pragniemy pozbyć się nałogów. Tymczasem większość z nas odkłada tą decyzję w czasie. Czekamy na Nowy Rok, nowy miesiąc, na narodziny dziecka...

 

Im wcześniej zerwiesz z nałogiem, tym lepiej

Każdy nałóg z czasem przybiera na sile. Dlatego najlepiej podjąć drastyczne kroki na wczesnym etapie uzależnienia. Najczęściej jednak w pierwszym okresie życia z nałogiem osoba uzależniona w ogóle nie dostrzega problemu. Próby rozstania się z paleniem papierosów rozpoczynają się wówczas, gdy nałóg mocno nadwyrężył nasze zdrowie. Prowadzone badania pokazały, że większości osób udaje się rzucić palenie dopiero za szóstym razem.

 

Nikotynowa terapia zastępcza – na czym polega?

Nikotynowa terapia zastępcza opiera się na farmakologicznym przyjmowaniu nikotyny w odpowienich dawkach. Tak naprawdę na nikotynową terapię zastępczą może zdecydować się każda paląca osoba, bez względu na okres życia w nałogu. Trzeba jedynie wytrwać w postanowieniu.

Ma to bardzo duże znaczenie przede wszystkim dlatego, że w trakcie kuracji nie wolno sięgać po papierosa. Mogłoby to bowiem zniweczyć skuteczność terapii.

Osoby, które nie palą w ogóle bądź sięgają po papierosa jedynie sporadycznie, nie powinny przyjmować produktów przeznaczonych dla osób uzależnionych z uwagi na zawartą w nich nikotynę. Dokładnie tak samo jest w przypadku kobiet spodziewających się dziecka, jak i tych, które karmią piersią. W tej grupie rzucanie palenia powinno odbywać się bez wsparcia środków zawierających nikotynę. Przyszłe mamy zawsze powinny mieć na uwadze zdrowie maluchów, które jeszcze nie przyszły na świat. Rzucenie palenia to jeden z elementów.

Pamiętaj: nałóg nikotynowy jest bardzo niekorzystny dla zdrowia! Zawsze warto zadać sobie kilka następujących pytań: „czy z papierosem w ustach jestem bardziej atrakcyjny?”, „co daje mi palenie?”, „czy papierosy wywołują u mnie złe samopoczucie?”.

Więcej informacji na stronie MedSowa

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (6): , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.92/5 (22 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Uzależnienie od nikotyny – jak zerwać z nałogiem?: