Jak rozpoznać depresję?

Karolina Romankiewicz

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Jak rozpoznać depresję?

Dotyka coraz większą liczbę ludzi, niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej. Im później wykryta, tym trudniej ją leczyć. Przeczytaj, jak rozpoznać symptomy depresji u siebie i bliskich osób.

Depresja jest chorobą przebiegłą – nie potrzebuje przyczyny, żeby zaatakować, można pomylić ją z chwilowym obniżeniem nastroju, a w dodatku bardzo łatwo ją ukryć – co staje się szczególnie problematyczne, kiedy choroba dotyka naszych bliskich. Rozpoznanie jej we właściwym momencie jest kluczowe w każdym przypadku. W niektórych może ułatwić leczenie, w innych – nawet uratować życie.  

Oto najczęstsze objawy depresji:

 • długotrwałe obniżenie nastroju (szczególnie niepokojące jest to niespowodowane konkretnymi wydarzeniami, jak np. śmierć bliskiej osoby)
 • zniechęcenie, utrata zainteresowania codziennymi sprawami oraz tym, co do tej pory sprawiało przyjemność, jak np. hobby
 • brak apetytu i spadek wagi ciała
 • długotrwała bezsenność lub nadmierna senność
 • niemożność odczuwania przyjemności, poczucie „pustki”
 • ciągłe uczucie zmęczenia
 • trwały lek bez konkretnej przyczyny
 • nawracające myśli o śmierci, myśli samobójcze
 • spadek poczucia własnej wartości, obwinianie się o swój stan
 • niemożność podjęcia decyzja, kontroli swojego życia, a nawet wykonywania zwykłych czynności, czego efektem może być zaniedbywanie szkoły/studiów/pracy, pomijanie posiłków, zaniechanie kontaktów z bliskimi i znajomymi, długotrwałe pozostawanie w domu
 • zaburzenia sprawności myślenia, koncentracji


Jeśli rozpoznamy u siebie lub swoich bliskich nawet kilka z wymienionych objawów, jest to sygnał do tego, by jak najszybciej zacząć działać. Powinniśmy w pierwszej kolejności zredukować poziom stresu, odkryć lub na nowo obudzić w sobie dawno zapomniane pasje, porozmawiać z bliskimi, zaufanymi osobami. Pozytywne działanie w leczeniu depresji i stanów lękowych ma również olej CBD ze względu na duże stężenie kannabidiolu w jego składzie. Jeśli żadne formy relaksacji nam nie pomagają powinniśmy skontaktować się ze specjalistą. Depresji nie wolno lekceważyć i niezależnie od jej nasilenia, należy jak najszybciej szukać wsparcia. Nawet, jeśli wydaje nam się, że dołożymy naszym bliskim zmartwień, że i tak nic nie będzie w stanie nam pomóc albo że choroba zagrozi naszej pracy czy edukacji. Depresja nie pojawiła się zależnie od naszej woli i nie jest w żaden sposób naszą winą, dlatego należy traktować ją tak poważnie, jak każdą inną chorobę zagrażającą życiu.

 

Tagi (6): , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.97/5 (27 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

d

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Jak rozpoznać depresję?: