Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry, inaczej AZS lub egzema, to przewlekła choroba zapalna skóry. Jej charakterystyczne objawy to silny świąd, przesuszona skóra oraz zaczerwienienia. Schorzenie to ma charakter alergiczny i przebiega ono z okresami nawrotów i remisji. Uważane jest za chorobę cywilizacyjną, gdyż obecnie na AZS cierpi prawdopodobnie ⅓ populacji.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Jakie są jego przyczyny? Najczęściej wskazuje się predyspozycje genetyczne. Chorzy na AZS nadmiernie reagują na alergeny w swoim otoczeniu, przez co dochodzi do zwiększonej produkcji przeciwciał IgE, co z kolei wywołuje stan zapalny. Na rozwój AZS mają też wpływ takie czynniki jak zanieczyszczenia powietrza czy zła dieta.

Atopowego zapalenia skóry nie da się w pełni wyleczyć, jednak znajomość czynników zaostrzających chorobę oraz odpowiednia pielęgnacja i zabiegi mogą okazać się pomocne w łagodzeniu objawów.

Co zaostrza AZS?

Atopowe zapalenie skóry często objawia się intensywnym świądem. Niestety, drapanie dotkniętej stanem zapalnym wrażliwej skóry jeszcze bardziej zaostrza objawy choroby. W efekcie dochodzi do zaczerwienienia skóry, złuszczania się naskórka, a w najgorszym wypadku do rozwoju zakażenia i powstawania blizn. Z tego względu dobrze jest kontrolować tego rodzaju nawyki i starać się unikać drapania.

Wyleczeniu choroby nie sprzyjają również takie czynniki jak wysokie temperatury, dlatego osoby z AZS powinny unikać kąpieli w gorącej wodzie. Skóra dotknięta chorobą jest bardzo wrażliwa, dlatego warto również zwracać uwagę na to, z jakich tkanin została wyprodukowana odzież, którą nosimy. Najlepiej, aby była ona przewiewna, delikatna i przyjemna w dotyku, z naturalnych surowców, pozbawiona sztucznych barwników. Zalecana odzież to przede wszystkim ta nieprzylegająca do ciała i bawełniana, natomiast ta, której lepiej unikać, to odzież z wełny, gdyż jest ona silnym alergenem.

Leczeniu atopowego zapalenia skóry nie sprzyjają również roztocza w domu, niektóre związki chemiczne zawarte w kosmetykach i perfumach oraz nieodpowiednia dieta. Objawy choroby zaostrza poza tym stres, ponieważ zwiększa on świąd oraz ryzyko wystąpienia pokrzywki lub rumienia.  

Jak pielęgnować skórę przy AZS?

W przypadku takiej choroby jak AZS bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja, polegająca przede wszystkim na regularnym nawilżaniu skóry specjalnymi preparatami, zwanymi emolientami. Ich zadaniem jest odbudowanie bariery ochronnej naskórka, redukcja zaczerwienień i świądu oraz nawilżenie i poprawa elastyczności skóry. Kosmetyki te występują w formie maści, emulsji, kremów oraz żeli pod prysznic.

Do kąpieli powinno się używać letniej wody, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Po wyjściu z wanny skórę należy delikatnie osuszyć ręcznikiem, a następnie szybko ją natłuścić balsamem lub kremem.

Lampa FSL – sposób na AZS

Dobrym wsparciem leczenia atopowego zapalenia skóry są też nowoczesne terapie, takie jak np. metoda wykorzystująca światło lampy plazmowej FSL. Tego rodzaju naświetlanie uważa się za jedną z najskuteczniejszych form leczenia chorób skóry o podłożu zapalnym bez użycia sterydów. Zaletą lampy FSL jest przede wszystkim to, że nie emituje ona szkodliwych dla skóry promieni UVC i UVB, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna dla dzieci (leczenie AZS lampą FSL można wprowadzić już u dzieci od 2 roku życia).

Światło plazmowe FSL posiada właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwświądowe. Redukuje rumień, nadmierny łojotok, przyspiesza gojenie się uszkodzonej skóry oraz wzmaga syntezę witaminy D3. Ponadto poprawia mikrokrążenie tętniczo-żylne i limfatyczne oraz ma korzystny wpływ na metabolizm wapnia i układ nerwowy. Korzystne efekty widoczne są już po kilku naświetlaniach.

Terapię lampą plazmową FSL można wykonać w łódzkiej Klinice Urody Dermed prof. Andrzeja Kaszuby (http://klinika-urody.pl/specjalisci/andrzej-kaszuba).

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N  Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Osteoporoza: objawy i leczenie
Fotodermatoza: uczulenie na słońce
Problem Z łuszczycą: objawy i leczenie
Zaburzenia Odżywiania: diagnoza i leczenie
Zimne Dłonie I Stopy: o czym świadczą?
Nietrzymanie Moczu: diagnoza i leczenie