Stłuczenia – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Stłuczenia – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Warto wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie ze stłuczeniami, aby jak najszybciej wrócić do całkowitej sprawności fizycznej. Poniżej przedstawiamy kilka metod leczenia urazów.

Czym są stłuczenia?

Stłuczenia powstają w wyniku upadku lub urazu tępym przedmiotem. Są to zamknięte (czyli przebiegające bez przerwania ciągłości tkanek) uszkodzenia skóry, tkanki podskórnej, mięśni, a nawet kości. Uszkodzeniom ulegają także nerwy i naczynia zlokalizowane w okolicy urazu. Typowymi objawami sugerującymi stłuczenie są:

  • obrzęk,
  • nadmierne ucieplenie skóry,
  • ból samoistny lub uciskowy,
  • podskórne krwiaki, powszechnie nazywane „siniakami”,
  • utrata funkcji uszkodzonego obszaru.

Podskórne krwiaki są najczęstszym i najbardziej powszechnym symptomem stłuczeń. Powstają na skutek pęknięcia lub zmiażdżenia naczyń krwionośnych i wylewu krwi w obrębie tkanek. Początkowo skóra przybiera kolor różowo-fioletowy, a w czasie wchłaniania może zmieniać barwę na zieloną, brązową lub żółtą.

Leczenie stłuczeń

Pierwszą czynnością po niefortunnym wypadku, którą należy wykonać, jest oszacowanie stanu poszkodowanego i stwierdzenie, czy niezbędna jest opieka lekarza oraz jak rozległe i dotkliwe są obrażenia. Kolejnym krokiem w postępowaniu jest skorzystanie ze sprawdzonych, prostych metod, które można wdrożyć zaraz po wystąpieniu urazu. Pomogą one w zredukowaniu dolegliwości bólowych. Jedną z nich jest przykładanie lodu lub chłodzącego opatrunku żelowego w celu zmniejszenia podskórnego wylewu krwi i zminimalizowania prawdopodobieństwa powstania krwiaka. W ten sposób zamyka się uszkodzone naczynia krwionośne.

W przypadku stłuczeń umiejscowionych na kończynach, warto je unieruchomić, aby ograniczyć bolesność przy poruszaniu. Chorą kończynę należy trzymać w pozycji uniesionej powyżej poziomu serca, co pozwala na zmniejszenie obrzęku. Przez okres gojenia się stłuczenia można zażywać niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które łagodzą dolegliwości bólowe i ograniczają stan zapalny. Przed zastosowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Spośród NLPZ stosowanych doustnie można zastosować dostępny bez recepty deksetoprofen.

Stłuczenia zazwyczaj goją się bez powikłań i nie wymagają specjalistycznej diagnostyki oraz skomplikowanego leczenia. Czasem jednak w obrębie uszkodzenia mogą pojawić się zwapnienia lub zwłóknienia. Trzeba mieć również na uwadze, że podobne objawy występują w przypadku zwichnięć lub skręceń stawów, dlatego warto jest zasięgnąć opinii lekarza. Konsultacja lekarska jest szczególnie istotna w momencie, gdy stłuczenie i towarzyszący mu dyskomfort bólowy nie znikają po dłuższym czasie. Należy pamiętać, że wszystkich nieprzyjemności związanych ze stłuczeniem można uniknąć zachowując ostrożność i rozwagę podczas uprawiania sportu oraz innych aktywności fizycznych.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Fizykoterapia: najlepsze zabiegi
Polisa Medyczna: dlaczego warto ją mieć?
Przepuklina Brzuszna: diagnoza i leczenie
Kłopot Z Nietrzymaniem Moczu: diagnoza i leczenie
Niedrożność Jelit: diagnoza i leczenie
Zapalenie Zatok: przyczyny i leczenie