Stłuczenia – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Stłuczenia – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Większe i mniejsze kontuzje zdarzają się niemal codziennie, szczególnie tym, którzy przywykli do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia. Siniaki, otarcia czy zadrapania pojawiają się w wyniku urazów powodując ból dotkniętej okolicy.

 

Warto wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie ze stłuczeniami, aby jak najszybciej wrócić do całkowitej sprawności fizycznej. Poniżej przedstawiamy kilka metod leczenia urazów.

 

Czym są stłuczenia?

Stłuczenia powstają w wyniku upadku lub urazu tępym przedmiotem. Są to zamknięte (czyli przebiegające bez przerwania ciągłości tkanek) uszkodzenia skóry, tkanki podskórnej, mięśni, a nawet kości. Uszkodzeniom ulegają także nerwy i naczynia zlokalizowane w okolicy urazu. Typowymi objawami sugerującymi stłuczenie są:

  • obrzęk,
  • nadmierne ucieplenie skóry,
  • ból samoistny lub uciskowy,
  • podskórne krwiaki, powszechnie nazywane „siniakami”,
  • utrata funkcji uszkodzonego obszaru.

Podskórne krwiaki są najczęstszym i najbardziej powszechnym symptomem stłuczeń. Powstają na skutek pęknięcia lub zmiażdżenia naczyń krwionośnych i wylewu krwi w obrębie tkanek. Początkowo skóra przybiera kolor różowo-fioletowy, a w czasie wchłaniania może zmieniać barwę na zieloną, brązową lub żółtą.

 

Leczenie stłuczeń

Pierwszą czynnością po niefortunnym wypadku, którą należy wykonać, jest oszacowanie stanu poszkodowanego i stwierdzenie, czy niezbędna jest opieka lekarza oraz jak rozległe i dotkliwe są obrażenia. Kolejnym krokiem w postępowaniu jest skorzystanie ze sprawdzonych, prostych metod, które można wdrożyć zaraz po wystąpieniu urazu. Pomogą one w zredukowaniu dolegliwości bólowych. Jedną z nich jest przykładanie lodu lub chłodzącego opatrunku żelowego w celu zmniejszenia podskórnego wylewu krwi i zminimalizowania prawdopodobieństwa powstania krwiaka. W ten sposób zamyka się uszkodzone naczynia krwionośne. W przypadku stłuczeń umiejscowionych na kończynach, warto je unieruchomić, aby ograniczyć bolesność przy poruszaniu. Chorą kończynę należy trzymać w pozycji uniesionej powyżej poziomu serca, co pozwala na zmniejszenie obrzęku. Przez okres gojenia się stłuczenia można zażywać niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które łagodzą dolegliwości bólowe i ograniczają stan zapalny. Przed zastosowaniem leku warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Spośród NLPZ stosowanych doustnie można zastosować dostępny bez recepty deksetoprofen.

 

Stłuczenia zazwyczaj goją się bez powikłań i nie wymagają specjalistycznej diagnostyki oraz skomplikowanego leczenia. Czasem jednak w obrębie uszkodzenia mogą pojawić się zwapnienia lub zwłóknienia. Trzeba mieć również na uwadze, że podobne objawy występują w przypadku zwichnięć lub skręceń stawów, dlatego warto jest zasięgnąć opinii lekarza. Konsultacja lekarska jest szczególnie istotna w momencie, gdy stłuczenie i towarzyszący mu dyskomfort bólowy nie znikają po dłuższym czasie. Należy pamiętać, że wszystkich nieprzyjemności związanych ze stłuczeniem można uniknąć zachowując ostrożność i rozwagę podczas uprawiania sportu oraz innych aktywności fizycznych.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (6): , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.32/5 (56 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

s

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Stłuczenia – czym są i jak sobie z nimi radzić?: