Repelenty na wakacje – co pomoże nam odstraszyć owady?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Repelenty na wakacje – co pomoże nam odstraszyć owady?

Repelenty to preparaty, dzięki którym nie imają się nas komary, kleszcze i meszki. Są niezbędne na wakacjach, ale latem przydadzą się także w domu. Czym różnią się poszczególne repelenty i jakie najlepiej wybrać?

 

Skład repelentów

Preparaty odstraszające na komary oraz kleszcze mają różne składy i formuły, a przez to różnią się także skutecznością działania. Kupując repelent zawsze należy sprawdzić, jaka występuje w nim substancja czynna oraz dla kogo jest przeznaczony. Przykładowo bowiem najsilniejsza substancja odstraszająca owady – DEET, czyli N, N-dietylom-toluamid – nie może być stosowana u małych dzieci i kobiet w ciąży. DEET jest bardzo skuteczną i silną trucizną, której obecność w składzie informuje nas o tym, że repelent będzie działał bardzo dobrze, ale sami musimy ocenić, czy chcemy go stosować. DEET nie można aplikować na rany i otarcia, nie możemy go nakładać na ręce, a ubrania po powrocie do domu należy wyprać. Przed DEET należy chronić oczy.

Jeśli nie chcemy lub nie potrzebujemy repelentu z DEET, możemy wybrać preparat zawierający inną substancję czynną o udowodnionym działaniu. Do grupy tej należą IR3535, ikarydyna oraz citriodiol. Ten ostatni w stosunkowo niewielkim stężeniu pojawia się w produktach przeznaczonych do stosowania u kobiet w ciąży i dzieci poniżej 3. miesiąca życia.

 

Repelenty dla wrażliwych

Wśród środków odstraszających owady znajdziemy również produkty na bazie olejków eterycznych, zwłaszcza lawendowego i geraniowego. Są to zwykle plastry, opaski czy środki w sprayu. Olejki eteryczne nie działają niestety na kleszcze i wszystkie gatunki komarów, a niektóre ich mieszanki nie nadają się dla dzieci poniżej 6. roku życia czy nawet starszych. Egzamin zdają za to citriodiol, IR3535 czy ikarydyna w odpowiednich stężeniach.

 

Jak stosować repelenty

Wybierając repelent, zwróćmy uwagę, co ile musi być stosowany. Niższe stężenie substancji czynnych to większe bezpieczeństwo, ale i konieczność częstszych aplikacji. Niektóre produkty dostępne są w żelu lub roll-onie, co przedłuża ich trwałość.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (6): , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.73/5 (34 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Repelenty na wakacje – co pomoże nam odstraszyć owady?: