Co robi protetyk dentystyczny?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Co robi protetyk dentystyczny?

Protetyka stomatologiczna zajmuje się odtwarzaniem uzębienia po utracie naturalnych zębów lub po ich inwazyjnym uszkodzeniu. Obejmuje również opiekę rehabilitacyjną nad pacjentami po operacjach onkologicznych czy plastycznych.

 

Do odtworzenia uzębienia protetyk dentystyczny wykorzystuje uzupełnienie protetyczne, które może mieć charakter stały, ruchomy lub kombinowany.

 

Dlaczego odbudowa zębów jest tak istotna?

Odbudowa utraconego uzębienia ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Rekonstrukcją utraconych zębów zajmuje się m. in. protetyk w Pruszczu Gdańskim. Nawet pojedyncze braki w uzębieniu mogą zakłócić codzienne funkcjonowanie. Brak jednego zęba może spowodować choroby dziąseł czy przemieszczanie się pozostałych zębów, ale też niestrawność i problemy związane z układem pokarmowym. Brak uzębienia powoduje też problemy zupełnie innej natury, przede wszystkim estetycznej. Nieodbudowane ubytki zmieniają owal twarzy i trwale odkształcają szczękę.

 

Na czym polega praca protetyka dentystycznego?

Protetyk w Pruszczu Gdańskim – w gabinecie Premium Clinic - zajmuje się wykonywaniem protez zębowych, w tym implantów. Implanty to rodzaj protezy stałej, dzięki której tuszuje się braki w uzębieniu i jednocześnie całkowicie przywraca zdolność przeżuwania. Implant zębowy polega na wszczepieniu w dziąsło tytanowych śrub, które stają się rusztowaniem dla korony protetycznej wykonanej przez protetyka. Śruby imitują naturalny korzeń zębowy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu biozgodnych materiałów, które nie powinny zostać odrzucone przez organizm, nie są traktowane przez niego jako ciało obce. Implanty są trwałe i odporne na różnego rodzaju bodźce mechaniczne, dzięki czemu pacjent nie musi obawiać się żucia.

 

Pozostałe protezy stałe

Protetyk w Pruszczu Gdańskim zajmuje się także konstrukcją mostów protetycznych. Mosty znalazły zastosowanie w protetyce do odbudowy braków kilkuzębowych. Mosty protetyczne tworzy się z kilku połączonych konstrukcją koron protetycznych, osadzanych na sąsiadujących z pustą przestrzenią naturalnych zębach pacjenta lub montowanych na wszczepionych wcześniej implantach.

Odmianą protezy zębowej jest wkład koronowy. Wkłady koronowe nie odbudowują jednak całych zębów, a tylko ich korony. Stosuje się je wtedy, gdy naturalny ząb uległ takiej degradacji, że odbudowanie go tradycyjną plombą jest niemożliwe. Wkład koronowy osadzony na resztkach naturalnego zęba spełnia wszystkie funkcje praktyczne i estetyczne.

 

Protezy ruchome

Do obowiązków protetyka należy też przygotowywanie protez ruchomych, częściowych i całkowitych. Protezy częściowe mają charakter szkieletowy lub osiadający. Szkieletowe osadza się na implantach lub naturalnych zębach pacjenta, natomiast protezy osiadające opierają się wyłącznie na błonie śluzowej.

Protezy całkowite wykonuje się z akrylu, służą one do wypełnienia pełnych łuków zębowych. Największym problemem przy ich zastosowaniu jest stabilność protezy, szczególnie części dolnej, która może ulegać przemieszczaniu.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (5): , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.24/5 (55 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Co robi protetyk dentystyczny?: