4 rzeczy, które trzeba wiedzieć o odwodnieniu u dziecka

4 rzeczy, które trzeba wiedzieć o odwodnieniu u dziecka

 Odwodnienie u dziecka może niesc za sobą daleko idące, niebezpieczne konsekwencję. Może do niego dojść m.in. na skutek biegunki, wymiotów, nadmiernej potliwości.

1. Prawidłowe nawodnienie dziecka jest równie ważne, jak odżywianie

Woda to bardzo istotny składnik organizmu, który reguluje i umożliwia zachodzenie wielu skomplikowanych procesów metabolicznych. Woda jest nieustannie wydalana razem z potem, a także filtrowana i usuwana przez nerki wraz z pozostałymi metabolitami. Dzieci małe, a zwłaszcza noworodki i niemowlęta są szczególnie narażone na utratę płynów. Wynika to z niekorzystnego stosunku powierzchni do masy ciała. Dlatego bardzo ważne jest regularne uzupełnianie płynów w odpowiednich ilościach, co w przypadku dzieci o masie do 10 kg wynosi 100 ml na każdy kilogram masy ciała. Dodatkowo należy pamiętać, że ilość potrzebnych organizmowi płynów zależna jest od aktywności fizycznej, stanu zdrowia dziecka i temperatury otoczenia, w którym się znajduje. Stąd w przypadku wysokiej gorączki, wymiotów i biegunek trzeba odpowiednio zwiększyć podaż płynów. W takich sytuacjach, na odwodnienie u dziecka, Dicoflor sprawdzi się jako preparat wyrównujący stężenia utraconych elektrolitów i przywracający równowagę osłabionemu organizmowi.

2. Obserwacja dziecka jest podstawą do stwierdzenia odwodnienia

Jednym z pierwszych objawów odwodnienia u dziecka jest zmiana zachowania w postaci spadku aktywności ruchowej, wzmożonej senności, apatii bądź rozdrażnienia. Do symptomów zwykle dołącza się: zmniejszone lub zahamowane oddawanie moczu, płacz bez łez, sucha i mało elastyczna skóra, suche błony śluzowe jamy ustnej, zapadnięte gałki oczne, a u niemowląt także ciemię. W przypadku zauważenia powyższych objawów, należy jak najszybciej rozpocząć nawadnianie dziecka i zgłosić się do najbliższej placówki medycznej.

3. Odwodnienie może mieć wiele przyczyn

Główną przyczyną dużych strat wody u dzieci są obfite wymioty, biegunka i wysoka gorączka towarzysząca zakażeniom. Dzieje się tak, ponieważ wraz z usuwanymi treściami pokarmowymi wydalane są duże ilości płynów. Dodatkowo u noworodków odwadnianiu się sprzyja początkowa niedojrzałość nerek pod względem zagęszczania moczu, co zmniejsza wydajność oszczędzania wody. Wzmożona utrata płynów występuje także w upalne dni, dlatego trzeba pamiętać, aby w godzinach południowych ograniczać ekspozycję dziecka na światło słoneczne. Duże ilości wody dziecko traci także podczas intensywnej aktywności ruchowej, kiedy wraz z potem z ciała wyparowuje woda. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy w ciągu dnia podawać dziecku napoje w różnych postaciach (czysta woda, soki, mleko i herbatki ziołowe) i obserwować jego zachowanie.  

4. Przy pierwszych objawach odwodnienia należy szybko działać

Pierwszym krokiem w zapobieganiu i leczeniu odwodnienia jest doustne podawanie płynów, na przykład wody z glukozą i solą lub dostępnych w aptece preparatów elektrolitowych. W przypadku, gdy zwiększony stan utraty wody występuje przez dłuższy czas, należy zgłosić się do lekarza celem dokładnej oceny pediatrycznej dziecka i ewentualnego wdrożenia dożylnego podawania płynów.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Czasopismo Dla Chirurgów: bądź na bieżąco!
Szumy Uszne: jak się ich pozbyć?
Krople Do Oczu: popraw jakość widzenia
Problem Z Nietrzymaniem Moczu: przyczyny i leczenie
Katar Sienny: dolegliwość, której nie powinno się bagatelizować
Protetyk Dentystyczny: na czym polega jego praca?