Alergeny krzyżowe, czyli alergia połączona

Alergeny krzyżowe, czyli alergia połączona

Za przebieg alergii odpowiedzialne są składniki procesu zapalnego, na przykład histamina, które powodują powstanie charakterystycznych objawów uczulenia. Stoją za tym także komórki układu odpornościowego, takie jak: limfocyty, eozynofile, komórki tuczne oraz przeciwciała. Alergia jest dolegliwością, którą można dziedziczyć, dlatego istnieją duże szanse, że dzieci rodziców, którzy są alergikami również rozwiną nadwrażliwość na pewne substancje.

Na czym polega alergia krzyżowa?

Alergia krzyżowa ma miejsce wtedy, kiedy jeden rodzaj przeciwciała wytwarzanego przez organizm reaguje z dwoma alergenami. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy występuje podobieństwo strukturalne pewnych fragmentów alergenów. Odpowiedzialne są za to tak zwane epitopy, które po kontakcie z organizmem mają zdolność do wyzwalania alergii. Niektóre substancje posiadają bardzo duże podobieństwo w budowie epitopów, co umożliwia powstanie krzyżowej reaktywności alergenów. Za przykład może posłużyć sytuacja, w której istnieje jednoczesna nadwrażliwość na określone owoce i warzywa u osób posiadających alergię na pyłki roślin. Na przykład osoby uczulone na brzozę mogą wykazywać nadwrażliwość na substancje zawarte w jabłkach, orzechach czy kiwi, a uczuleni na trawy – na soczewicę. W przypadku osób uczulonych na pyłki traw, np. bylicę, może jednocześnie występować uczulenie na selera.

Alergia pokarmowa u osób uczulonych na pyłki

Osoby, które są uczulone na pyłki roślin, powinny uważać na spożywanie świeżych owoców i warzyw. Alergen zawarty w pożywieniu może wyzwalać miejscową reakcję na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej i gardła i być bardzo groźny dla zdrowia. Ponieważ największa ilość alergenów znajduje się w pobliżu skórki, owoce i warzywa obrane będą wywoływać słabsze objawy. Symptomy nie wystąpią także po spożyciu produktów poddanych obróbce termicznej (dżemy, soki, ciasta, kompoty, mrożonki)

Co zrobić, kiedy wystąpią objawy alergii?

W przypadku nasilonych objawów alergii, należy skierować się do lekarza alergologa, który przy pomocy specjalistycznych testów pomoże określić rodzaj substancji wywołującej uczulenie oraz nakreśli rodzaj produktów, których należy unikać. Lekarz zaproponuje także konkretne leczenie przeciwalergiczne i zmniejszające nasilenie objawów towarzyszących. Symptomy alergii można łagodzić za pomocą leków przeciwhistaminowych, donosowych środków rozrzedzających wydzielinę oraz zmniejszających obrzęk błony śluzowej. Zarówno na alergię sezonową spowodowaną pyłkami, jak i całoroczną wywołaną przez kurz, tabletki na alergię krzyżową Claritine mogą być skutecznym rozwiązaniem. Możliwe jest wykonanie również tak zwanego odczulania (inaczej immunoterapia), które polega na stopniowym, najczęściej podskórnym, podawaniu coraz większych dawek alergenów, co powoduje powstanie względem nich tolerancji i może spowodować całkowite wyeliminowanie alergii.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE