10 oznak, że Twój organizm domaga się magnezu

10 oznak, że Twój organizm domaga się magnezu

Magnez odgrywa również istotną rolę w aktywności wielu enzymów, które uczestniczą w prawidłowym metabolizmie komórki. Niestety, istnieje wiele czynników, które wpływają na to, że powstają jego niedobory. Niemal każdy z nas chociaż raz w życiu odczuł skutki braku tego cennego minerału.

1. Skurcze i drżenie mięśni

Niedobór magnezu objawia się bolesnymi skurczami, często nocnymi, a także występującymi w ciągu dnia, zarówno podczas wysiłku, jak i w spoczynku. Spowodowane jest to nadmierną pobudliwością nerwowo-mięśniową spowodowaną brakiem modulacji ze strony magnezu, skurczom może towarzyszyć także drżenie mięśniowe.

2. Tiki nerwowe

Często przy niedoborze magnezu występują także inne objawy ze strony układu nerwowego – tiki nerwowe, które występują w postaci drżenia warg oraz powiek. W skrajnych przypadkach może występować zaburzenie czucia twarzy.

3. Przewlekłe zmęczenie

Ciągłe uczucie zmęczenia, brak motywacji oraz energii do działania, a także problemy z koncentracją oraz pamięcią bywają skutkiem zbyt niskiego poziomu magnezu. Także w przypadku jego braku występuje zwiększona podatność na stres. Występuje tutaj błędne koło, ponieważ stres jest zarówno skutkiem jego niedoboru, jak i sam powoduje obniżenie poziomu tego pierwiastka w organizmie. 

4. Kołatanie serca

Magnez uczestniczy w regulacji ciśnienia tętniczego. W przypadku gdy jest go za mało, możliwe są objawy ze strony układu krwionośnego w postaci kołatania serca oraz nadciśnienia tętniczego. Jest to spowodowane tym, że mała ilość magnezu stymuluje napływ jonów wapnia do komórek, a to powoduje skurcz naczyń i w efekcie nadciśnienie.

5. Zwiększone wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci

Obniżona zawartość magnezu może także wpływać negatywnie na naszą urodę, ponieważ bierze on udział w produkcji wielu białek, w tym keratyny, z której zbudowane są włosy oraz paznokcie. Dlatego w celu poprawienia ich kondycji należy zacząć spożywać większe ilości magnezu.

6. Problemy ze snem

Magnez bierze udział w aktywacji neuroprzekaźników, które odpowiadają za spokojny sen oraz wyciszenie. Uczestniczy także w regulacji poziomu melatoniny – hormonu wpływającego na rytmy dobowe, w tym czuwania oraz snu. Jego niedobór może objawiać się zarówno bezsennością, a także niespokojnym snem oraz koszmarami.
 

7. Problemy ze stawami oraz kośćmi

Żeby kości i stawy były zdrowe i prawidłowo funkcjonowały, potrzebny jest właściwy poziom magnezu, wapnia oraz witaminy D. Magnez jest niezbędny, ponieważ dzięki niemu wapń prawidłowo wbudowuje się w kość. W przypadku niedoborów obu pierwiastków może dojść do zwiększonej łamliwości kości oraz zwapnienia chrząstek.

8. Częste infekcje

Obniżony poziom magnezu w organizmie zwiększa powstawanie czynników prozapalnych, co skutkuje zapaleniami, niedotleniem, stresem oraz alergiami. Powoduje to także wzrost białka CPR, które uczestniczy w procesach zapalnych. Magnez wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego przyspieszając dojrzewanie limfocytów, dlatego jego niedobory sprzyjają nawracającym infekcjom.

9. Burzliwy przebieg menopauzy

Wykazano, że istnieje zależność pomiędzy poziomem magnezu, a gospodarką hormonalną. Istotne jest to szczególnie w przebiegu menopauzy. Niedobór magnezu może także zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy postmenopauzalnej, ponieważ zaburza procesy mineralizacji kości. Prawidłowy poziom magnezu korzystnie wpływa także na nieprzyjemne objawy psychiczne występujące w tym okresie, takie jak uczucie drażliwości oraz depresji.  

10. Częste poronienia

Niedobór magnezu wpływa na zwiększoną kurczliwość macicy, co jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. W przypadku stosowania magnezu w ciąży należy skontaktować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej dawki, ponieważ także jego nadmiar może być niekorzystny w przebiegu ciąży.
 

Jeżeli zauważyłeś u siebie powyższe objawy, powinieneś zbadać poziom magnezu w swoim organizmie. Jeżeli wynosi poniżej 0,65 mmol/l mamy do czynienia z hipomagnezemią – czyli niedoborem tego pierwiastka. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem oraz zadbać o dietę obfitującą w zawierające go produkty lub zacząć jego suplementację, wybierając któryś z preparatów dostępnych na rynku, np.: https://www.doz.pl/apteka/k351-Z_magnezem.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE