Łuszczyca - co to za choroba i jak ją leczyć?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Łuszczyca - co to za choroba i jak ją leczyć?

Czy zauważyłeś na swoim ciele zaczerwienienia i wykwity przypominające srebrną łuskę? Czujesz ciągły świąd? To znak, że prawdopodobnie chorujesz na łuszczycę. Nie martw się jednak. Choć łuszczyca jest nieuleczalna, to można złagodzić jej objawy.

 

Przede wszystkim jak najszybciej po zauważeniu objawów powinieneś odwiedzić dermatologa, ale możesz też skorzystać z leków na łuszczycę bez recepty.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to choroba zapalna skóry, uciążliwa i nawracająca. Zmiany skórne występują najczęściej na łokciach i kolanach, ale mogą pojawiać się również na skórze głowy, twarzy, dłoniach, plecach, stopach czy nawet w miejscach intymnych. U co trzeciego chorego występują również problemy ze stawami. Łuszczyca jest zaliczana do chorób autoimmunologicznych i ma podłoże genetyczne, co oznacza, że można ją odziedziczyć. Nie można jednak się nią zarazić. Niezależnie od podłoża genetycznego łuszczycę mogą wywołać lub nasilić takie czynniki jak infekcje, długotrwały stres, niedoleczone choroby, zepsute zęby, używki, niektóre leki, a nawet zmiany pogody. Choroba ta jest trudna do zdiagnozowania ze względu na podobieństwo objawów do innych chorób skóry. Jej leczenie trwa całe życie i polega głównie na łagodzeniu objawów.

 

Sposoby leczenia łuszczycy

Leczenie łuszczycy zależy od jej rodzaju oraz reakcji pacjenta na daną terapię. Choroba wymaga leczenia zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Leczenie od wewnątrz polega na oddziaływaniu za pomocą odpowiednich leków na układ odpornościowy. Najnowocześniejsza metoda polega na przyjmowaniu leków biologicznych. Zewnętrznie zaś wykorzystywane są leki, głównie w formie specjalnych maści i kremów. Najczęściej dermatolodzy przepisują cygnolinę oraz maści sterydowe. Dostępne są także leki na łuszczycę bez recepty. Jednak ich działanie ogranicza się jedynie do łagodzenia objawów, takich jak swędzenie, zaczerwienienia i suchość skóry.

Bardzo ważna w leczeniu łuszczycy jest także dieta. Powinna ona być niskokaloryczna i lekkostrawna. Chorym zaleca się spożywanie dużej ilości warzyw zielonych, owoców, zdrowych tłuszczów i ryb, a odradza się spożywanie warzyw z rodziny psiankowatych, cukru, nabiału, czerwonego mięsa oraz żywności przetworzonej. Zdarza się, że chorzy zauważają poprawę po rezygnacji z glutenu. Warto korzystać również z ziół. Na ich bazie produkowane są liczne maści i suplementy diety. Można z nich także zrobić napary do picia lub użyć ich do kąpieli. W leczeniu łuszczycy pomocne będą: wiesiołek, rumianek, ostropest, żywokost, arnika, nagietek oraz łopian.

Chorzy na łuszczycę często są stygmatyzowani, co skutkuje ich izolowaniem się od otoczenia. Szczególnie krzywdzące jest błędne przekonanie, że łuszczycą można się zarazić, dotykając chorego. Stygmatyzacja i negatywny wpływ wciąż nawracających objawów na wygląd sprawiają, że wielu chorych zmaga się również z problemami psychicznymi. Nie trzeba jednak się załamywać chorobą. Dzięki dostępnym metodom leczenia można złagodzić objawy i znacząco zwiększyć komfort życia.

Dowiedz się więcej na: https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-a-leczenie-bez-recepty-metody-i-porady-specjalistow-blog-pol-1520249377.html

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.01/5 (33 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Łuszczyca - co to za choroba i jak ją leczyć?: