Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń termicznych

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń termicznych

Do uszkodzenia skóry może dojść między innymi w wyniku kontaktu z gorącymi płynami, parą wodną, otwartym płomieniem, a także rozgrzanym metalem czy innym gorącym przedmiotem. Wówczas energia cieplna przenika do skóry i powoduje jej uszkodzenie.

 Czym się charakteryzuje rana oparzeniowa?

W uszkodzonej czynnikami termicznymi skórze można wyróżnić trzy koncentrycznie układające się warstwy komórek. Pierwsza z nich, centralna, składa się z komórek martwych. Strefa ta odpowiada najcięższemu uszkodzeniu skóry i charakteryzuje się białym zabarwieniem. Nie zawsze jednak dochodzi do denaturacji białka i śmierci komórek. Martwicy nie ulegają komórki w oparzeniach pierwszego stopnia. Kolejna strefa składa się z komórek żywych, które straciły połączenia między sobą. Charakteryzuje się ona sinawym zabarwieniem. Strefa powierzchowna również składa się z żywych komórek, ale w odróżnieniu od poprzedniej między nimi znajdują się naczynia krwionośne, dlatego ten obszar ma intensywnie czerwony kolor. Może dojść również do oddzielenia się warstwy powierzchownej naskórka i w takim wypadku dochodzi do powstania pęcherza. Wówczas ranę kwalifikujemy jako oparzenie drugiego stopnia. Oparzenie trzeciego stopnia obejmuje całą grubość skóry, a takie, które obejmuje również okoliczne struktury i narządy, klasyfikuje się jako oparzenie czwartego stopnia.

Jak zachować się po zdarzeniu?

W pierwszej kolejności powinno się zadbać o to, aby przerwać kontakt skóry z czynnikiem uszkadzającym i schłodzić ją, np. poprzez polewanie jej strumieniem bieżącej chłodnej wody o temperaturze 20-30°C. Schładzanie powinno trwać do momentu ustąpienia bólu, zwykle około 20-30 minut. Następnym krokiem jest założenie na ranę jałowego opatrunku z preparatem nawilżającym. Jednym z dostępnych na rynku leków jest krem antyseptyczny na rany Bepanthen Plus Krem, który nawilża skórę i odżywia komórki. Zawiera on prowitaminę B5, która w naszym organizmie zmienia się w witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Bierze on udział w wielu procesach metabolicznych komórki, dzięki czemu przyspiesza proces gojenia się ran oraz regenerację nabłonków. Należy pamiętać o codziennej zmianie opatrunków, a w razie silnych dolegliwości bólowych przyjmować doustnie leki przeciwbólowe.

Kiedy wezwać pogotowie?

Bezwzględnego wezwania pogotowia ratunkowego wymagają przypadki poparzenia drugiego stopnia przekraczającego 10% powierzchni ciała oraz poparzenia trzeciego stopnia. Leczenie szpitalne wymagane jest również w przypadku poparzenia dróg oddechowych, twarzy, rąk, stóp, narządów płciowych, okolicy dużych stawów, a także gdy poparzeniu ulegają dzieci i osoby z ciężkimi chorobami towarzyszącymi (np. z niewydolnością serca, cukrzycą typu II). W ustaleniu rozległości poparzenia można kierować się „zasadą dłoni”, w ramach której 1% ciała odpowiada powierzchni dłoni nieobejmującej palców.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Sposoby Na Wzdęcia: czy można ich uniknąć?
Chlamydia: jak się przed nią chronić?
Celiakia: diagnoza i leczenie
Przewlekła Grzybica Stóp: diagnoza i leczenie
Pediatra: czym się zajmuje?