Profilaktyka trzustki – od czego zacząć?

Profilaktyka trzustki – od czego zacząć?

Zaburzenia jej funkcjonowania mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i wymagają specjalistycznego, nierzadko długotrwałego leczenia. Właśnie dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać różnym chorobom. Sprawdźmy więc, na co narażony jest ten organ oraz jak kontrolować jego stan.

Czym jest trzustka?

Trzustka to gruczołowy narząd, który zlokalizowany jest w górnej części brzucha. Ma nieco wydłużony, nieregularny kształt. Rolą trzustki jest wydzielanie hormonów, które odpowiadają za procesy trawienne. Organ ten pełni zarówno funkcje wewnątrz, jak i zewnątrzwydzielniczą. Poza wspomnianymi hormonami, których rolą jest zachowanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi, trzustka produkuje też około 1,5 do 3 litrów soku trzustkowego, który ma ogromne znaczenie w procesie trawienia tłuszczy, cukrów oraz białek.

Choroby trzustki

Trzustka, jak każdy organ naszego ciała, jest narażona na wiele chorób. Co więcej, w początkowej fazie rozwoju choroby te nie wywołują widocznych objawów, przez co możemy je przeoczyć. Wśród chorób, na które narażony jest ten organ, można wymienić m. in. ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki, nowotwory, torbiele oraz kamicę przewodów trzustkowych. Jak wspominaliśmy, w początkowej fazie schorzenia te nie dają wyraźnych objawów. Jeśli jednak zauważymy dolegliwości takie jak silny ból, promieniujący aż do pleców, należy błyskawicznie zgłosić się do lekarza. Poza tym zaniepokoić nas powinny dolegliwości takie jak częste bóle brzucha, biegunka czy spadek wagi.

Jakie badania warto wykonać?

Niepokojące objawy powinny skłonić nas do wykonania badań, dzięki którym sprawdzimy, czy nasza trzustka funkcjonuje prawidłowo. Warto je wykonywać profilaktycznie, nawet gdy nie dzieje się jeszcze nic niepokojącego. Badania obejmują sprawdzenie poziomu lipazy oraz amylazy. Wskaźniki te pozwalają postawić trafną diagnozę. Poza tym warto wykonać również badanie CA 19-9, które polega na oznaczeniu w surowicy markera raka trzustki. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, jakie badania na trzustkę?- więcej o tym tutaj.

Profilaktyka trzustki – na czym jeszcze powinna polegać?

Samo wykonywanie badań diagnostycznych to za mało. Jeśli zależy nam na tym, by nasza trzustka przez długi czas funkcjonowała prawidłowo, musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma to, co, kiedy i w jakich ilościach jemy. Jedzenie powinno być urozmaicone oraz spożywane w małych porcjach o regularnych porach. Warto też zrezygnować z używek takich jak mocna kawa czy alkohol, które nieodwracalnie uszkadzają trzustkę, jeśli są spożywane w dużych ilościach. Zalecane jest również zrezygnowanie z tłustych, ciężkich potraw.

Podsumowując, trzustka jest niezwykle ważnym organem, o którego prawidłowe funkcjonowanie warto dbać. Odpowiednia dieta, prawidłowe nawyki oraz wykonywanie badań profilaktycznych to najprostszy sposób na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas.

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE