Artroza: jak jej zapobiegać?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Artroza: jak jej zapobiegać?

Artroza jest chorobą zwyrodnieniową stawów. Spowodowane przez nią zmiany powstałe w tkankach są nieodwracalne. Można jednak jej przeciwdziałać i zapobiegać.

 

Najbardziej zauważalnym objawem artrozy jest ograniczenie ruchomości stawów. Następuje ono wskutek zniszczenia chrząstek stawowych oraz zmian w budowie tkanki kostnej. Niekiedy dochodzi do stanów zapalnych, które mogą być bardzo groźne. Szybkość rozwoju choroby zależna jest od wielu rożnych czynników: od wieku, stanu zdrowia osoby chorej, jej trybu życia, predyspozycji genetycznych, chorób metabolicznych itd. W niektórych przypadkach rozwój ten jest bardzo gwałtowny, w innych stopniowy i ledwo dostrzegalny.

 

Jak zapobiegać chorobie?

Należy uprawiać regularnie sport. W trakcie wysiłku fizycznego stawy wydzielają organiczny płyn, który chroni chrząstki stawowe przed tarciem i odżywia je. Regularna aktywność fizyczna wywiera korzystny wpływ na skład płynu, a także wzmacnia mięśnie. Zaleca się ją nie tylko w ramach profilaktyki. Również osoby, które już cierpią na artrozę, powinny zażywać ruchu. Aktywność fizyczna działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i wzmacnia stawy.

Brak ruchu sprzyja powstawaniu i rozwojowi artrozy nie tylko dlatego, że sam w sobie ujemnie wpływa na funkcjonowanie stawów. Również dlatego, że przyczynia się do otyłości, która z kolei powoduje przeciążenie stawów.

Przeciwdziałać powstaniu i rozwojowi artrozy można również poprzez odpowiednią dietę. Szkodliwe dla stawów są tłuszcze nasycone (a więc masło, tłuste mięso, sery), a także niedobór witaminy D. Dodatni wpływ mają z kolei kwasy omega-3 (zawarte w tłustych rybach morskich) oraz antyoksydanty, znajdujące się w warzywach i owocach. Należy również spożywać odpowiednią ilość białka, od którego zależy sprawność mięśni stabilizujących stawy.

 

Objawy

Artroza jest chorobą, by tak rzec, podstępną. Zdarza się, że przez długi czas nie daje o sobie znać żadnymi objawami. Staje się zauważalna dopiero w stadium bardziej zaawansowanym, kiedy pojawiają się pierwsze bóle. Początkowo następują one po wysiłku fizycznym, później pojawiają się także w stanie spoczynku. Innym niepokojącym objawem jest sztywność stawów po przebudzeniu lub po przesiadywaniu w bezruchu.

 

Artroza jest groźną chorobą, która powoduje nieodwracalne zmiany w stawach. Niemniej jednak można jej skutecznie przeciwdziałać i zapobiegać. Kluczowa jest regularnie podejmowana aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3/5 (3 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Artroza: jak jej zapobiegać?: