Artroza: jak jej zapobiegać?

Artroza: jak jej zapobiegać?

Najbardziej zauważalnym objawem artrozy jest ograniczenie ruchomości stawów. Następuje ono wskutek zniszczenia chrząstek stawowych oraz zmian w budowie tkanki kostnej. Niekiedy dochodzi do stanów zapalnych, które mogą być bardzo groźne. Szybkość rozwoju choroby zależna jest od wielu rożnych czynników: od wieku, stanu zdrowia osoby chorej, jej trybu życia, predyspozycji genetycznych, chorób metabolicznych itd. W niektórych przypadkach rozwój ten jest bardzo gwałtowny, w innych stopniowy i ledwo dostrzegalny.

Jak zapobiegać chorobie?

Należy uprawiać regularnie sport. W trakcie wysiłku fizycznego stawy wydzielają organiczny płyn, który chroni chrząstki stawowe przed tarciem i odżywia je. Regularna aktywność fizyczna wywiera korzystny wpływ na skład płynu, a także wzmacnia mięśnie. Zaleca się ją nie tylko w ramach profilaktyki. Również osoby, które już cierpią na artrozę, powinny zażywać ruchu. Aktywność fizyczna działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i wzmacnia stawy.

Brak ruchu sprzyja powstawaniu i rozwojowi artrozy nie tylko dlatego, że sam w sobie ujemnie wpływa na funkcjonowanie stawów. Również dlatego, że przyczynia się do otyłości, która z kolei powoduje przeciążenie stawów.

Przeciwdziałać powstaniu i rozwojowi artrozy można również poprzez odpowiednią dietę. Szkodliwe dla stawów są tłuszcze nasycone (a więc masło, tłuste mięso, sery), a także niedobór witaminy D. Dodatni wpływ mają z kolei kwasy omega-3 (zawarte w tłustych rybach morskich) oraz antyoksydanty, znajdujące się w warzywach i owocach. Należy również spożywać odpowiednią ilość białka, od którego zależy sprawność mięśni stabilizujących stawy.

Objawy

Artroza jest chorobą, by tak rzec, podstępną. Zdarza się, że przez długi czas nie daje o sobie znać żadnymi objawami. Staje się zauważalna dopiero w stadium bardziej zaawansowanym, kiedy pojawiają się pierwsze bóle. Początkowo następują one po wysiłku fizycznym, później pojawiają się także w stanie spoczynku. Innym niepokojącym objawem jest sztywność stawów po przebudzeniu lub po przesiadywaniu w bezruchu. 

Artroza jest groźną chorobą, która powoduje nieodwracalne zmiany w stawach. Niemniej jednak można jej skutecznie przeciwdziałać i zapobiegać. Kluczowa jest regularnie podejmowana aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta.

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Aparaty Ortodontyczne: rodzaje i zastosowanie
Niedobór Magnezu: jak go rozpoznać?
Leczenie Wad Zgryzu: na czym polega?
Ból Brzucha: przyczyny i leczenie
Nieustanna Zgaga: co to jest?