Jak fundacje pomagają w walce z rakiem?

Jak fundacje pomagają w walce z rakiem?

Z pomocą osobom chorym przychodzą fundacje. Działania fundacji skierowane są jednak nie tylko do osób chorych, ale także… zdrowych! Dlaczego? Co 35 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że cierpi na białaczkę lub inny nowotwór krwi. W wielu przypadkach jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczep krwiotwórczych komórek macierzystych. Oddanie szpiku jest więc często jedyną szansą na… uratowanie komuś życia.

Kiedy dokonuje się przeszczepienia?

Przeszczepienia dokonuje się zazwyczaj u osób, które cierpią na choroby układu krwiotwórczego. Wśród nich są takie nowotwory, jak białaczka, chłoniak, a także choroby nienowotworowe, wśród których jest m.in. ciężka niedokrwistość aplastyczna, zaburzenia krwinek czerwonych i granulocytów, a także ciężkie, wrodzone niedobory odporności u dzieci. By przeszczep był możliwy, niezbędne jest jednak znalezienie odpowiedniego dawcy.

Nie jest to rzecz prosta. Szacuje się bowiem, że szanse na znalezienie genetycznego „bliźniaka”, czyli osoby, której antygeny HLA są takie, jak osoby chorej, wynoszą 1 do 20 tysięcy. Co więcej, w przypadku rzadkiego genotypu prawdopodobieństwo się zmniejsza i może wynieść nawet 1 do kilku milionów. Dzieje się tak dlatego, że genotyp człowieka jest bardzo różnorodny.

Im więcej potencjalnych dawców szpiku, tym większe szanse na uratowanie życia

Z uwagi na potencjalną trudność w znalezieniu dawcy tak ważne jest by jak najwięcej osób się rejestrowało. Fundacja DKMS (fundacja nowotwory) to największy Ośrodek Dawców Szpiku na świecie, który skupia ponad 1,3 mln potencjalnych dawców komórek macierzystych w Polsce. Więcej na temat fundacji i nowotworów dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

Dzięki fundacji, od początku jej działalności, czyli od 2008 roku, ponad 5.5 tys. dawców podarowało szansę na życie chorym na nowotwór krwi. W przypadku białaczki każdy bowiem może pomóc. Jak to zrobić?

Jak zostać dawcą?

Dawcą szpiku lub komórek macierzystych może zostać każdy zdrowy ogólnie człowiek, który jest między 18. a 55. rokiem życia, waży powyżej 50 kg i nie ma znacznej nadwagi. By zostać potencjalnym dawcą szpiku, wystarczy zamówić pakiet rejestracyjny na stronie Fundacji DKMS, wypełnić formularz, pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka, a całość odesłać do pocztą do fundacji.
 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Artretyzm: przyczyny i profilaktyka
Hiperwitaminoza: czyli nadmiar witamin
Bóle Kręgosłupa: jak sobie z nimi radzić?
Celiakia: diagnoza i leczenie
Laserowa Korekcja Wzroku: krok po kroku