Stan przedzawałowy – jak go rozpoznać?

Stan przedzawałowy – jak go rozpoznać?

Powoduje to coraz słabszy i wolniejszy przepływ krwi – do mięśnia sercowego dociera coraz mniej tlenu i niezbędnych substancji odżywczych. Gdy dochodzi do całkowitego zamknięcia tych naczyń, mamy do czynienia z zawałem serca. Jak rozpoznać stan przedzawałowy, aby w porę odpowiednio zareagować i nie dopuścić do zawału serca? Istnieje kilka dość charakterystycznych symptomów, na które warto być szczególnie wyczulonym – zwłaszcza, gdy ktoś jest w grupie ryzyka – jednakże trzeba również pamiętać o tym, że w niektórych przypadkach nie tylko stan przedzawałowy, ale i sam zawał mogą przebiegać bez wyraźnych objawów…

Kto jest w grupie ryzyka?

Choroba wieńcowa to „domena” starszych ludzi. Ryzyko stanu przedzawałowego i zawału rośnie wraz z wiekiem. Częściej problem ten dotyka mężczyzn niż kobiety, a także palaczy tytoniu, cukrzyków, osoby z nadciśnieniem oraz tych, którzy mają za dużo tak zwanego złego cholesterolu (LDL), a za mało tego dobrego (HDL), co może wynikać między innymi ze złej diety i / lub siedzącego trybu życia. Potencjalnie, choroba niedokrwienna serca może być także warunkowana genetycznie.  

Od stanu przedzawałowego do zawału – objawy

  • Ból w klatce piersiowej

    Jednym z najbardziej typowych symptomów, które mogą wskazywać na stan przedzawałowy lub zawał mięśnia sercowego, jest ból w klatce piersiowej umiejscowiony i odczuwany za mostkiem. Ma on charakter rozpierający, piekący lub uciskający. Niektórzy określają go wręcz, jako gniecenie w piersi. Ból promieniuje zazwyczaj do ramion, pleców, żuchwy. Jeśli pojawia się on przy wysiłku, a w sytuacji odpoczynku znika lub na przykład boli tylko przez kilka do kilkunastu minut, a potem wszystko wraca do normy, prawdopodobnie jest to właśnie objaw stanu przedzawałowego. Jeżeli natomiast ból nie znika po 20 minutach i / lub nasila się z czasem, jest już symptomem zawału.

  • Ból brzucha, nudności, duszność, kołatanie serca, męczliwość, lęk…

    Co ciekawe, objawy stanu przedzawałowego różnią się u mężczyzn i kobiet. W przypadku pań do klasycznego bólu w klatce piersiowej dochodzą jeszcze inne symptomy, wśród których najczęściej wymienia się: ból w nadbrzuszu, nudności, a nawet wymioty, nierówne bicie serca, silnie odczuwana duszność, ogólne osłabienie, nieuzasadnione poczucie lęku.

Uwaga, zdarzają się pomyłki!

Zarówno jedną, jak i drugą z opisanych powyżej grup objawów można niekiedy mylnie przypisać do innych, mniej groźnych dolegliwości. Bóle brzucha, wymioty czy osłabienie łatwo skojarzyć choćby ze zwykłą niestrawnością, a ból w klatce piersiowej na przykład z chorobą wrzodową. Jeśli się więc nie ma całkowitej pewności, warto temat skonsultować ze specjalistą.

Prawidłowa diagnoza

Samodzielne rozróżnienie bólu wieńcowego od zawałowego polega głownie na obserwacji czasu jego trwania, o czym była mowa wcześniej, ale profesjonalna diagnoza lekarska opiera się nie tylko na tym. Specjalista przeprowadza dokładny wywiad, aby potwierdzić lub zanegować tezę o stanie przedzawałowym oraz ocenić ewentualne ryzyko wystąpienia zawału serca. Zleca też miedzy innymi badania profilu lipidowego i EKG. Sam zawał stwierdza się na podstawie stężenia troponin (to markery wskazujące na obumieranie komórek mięśnia sercowego).

Profilaktyka i leczenie

Najlepszym przeciwdziałaniem zawałom serca, a także wskazaniem po przebytym już zawale jest zdrowy tryb życia, na który składa się przede wszystkim właściwa dieta i odpowiednia dawka ruchu. Należy w swoim menu ograniczyć sól, cukier i tłuszcze odzwierzęce, wzbogacić posiłki o warzywa, owoce i ryby oraz regularnie podejmować aktywność fizyczną (codzienne spacery, jazda na rowerze, pływanie…).

Jeśli chodzi o leczenie stanu przedzawałowego, w zależności od zaawansowania choroby wieńcowej, stosuje się różne metody. Zazwyczaj zaczyna się od farmakologii, zalecając na przykład leki, które rozszerzają naczynia krwionośne, obniżają poziom cholesterolu, działają przecizakrzepowo. W poważniejszych stanach wdraża się już leczenie inwazyjne mające na celu udrożnienie tętnic (wszczepianie stentów, bypassy etc.).

Dowiedz się jak rozpoznać stan przedzawałowy, jakie są jego objawy. Wszelkie informacje znajdziesz na https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-krazenia/stan-przedzawalowy-jakie-sa-objawy-przed-zawalem.html
 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Otyłość: przyczyny i leczenie
Grzybica U Stóp: rozpoznanie i leczenie
Przewlekła Grzybica Stóp: diagnoza i leczenie
Fobie: skąd się biorą?
Przykry Zapach Spod Pach: pozbądź się go skutecznie!
Chrapiące Dziecko: czy można to leczyć?