Atopowe zapalenie skóry – leczenie i dieta

Atopowe zapalenie skóry – leczenie i dieta

Pomimo prowadzonych od lat badań, przyczyny i mechanizmy zaangażowane w rozwój AZS nie są do końca znane, co uniemożliwia całkowite wyleczenie pacjentów.

Atopowe zapalenie skóry a leczenie

Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła, obecnie niewyleczalna. Diagnostyka w tym schorzeniu jest dość złożona i wyjątkowo trudna, zwłaszcza u małych dzieci. Po zauważeniu pierwszych, niepokojących zmian na skórze należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu i obejrzeniu wykwitów zdecyduje o dalszym postępowaniu.

W celu potwierdzenia diagnozy może skierować pacjenta do dermatologa lub alergologa (np. w placówce Geomedical). Kuracja AZS polega głównie na leczeniu objawowym – zalecane są maści i kremy. Dodatkowo mogą być stosowane leki immunosupresyjne, zmniejszające reakcje alergiczne, preparaty zawierające leki przeciwhistaminowe, a w przypadku infekcji bakteryjnych – antybiotyki. W ciężkich przypadkach miejscowo zalecane są glikokortykosteroidy, stosowana jest fototerapia, a czasem również psychoterapia.

Atopowe zapalenie skóry – dieta

U chorych na atopowe zapalenie skóry zalecana jest dieta eliminacyjna, polegająca na wykluczeniu z pożywienia wszystkich produktów potencjalnie uczulających. Dzieciom w wieku niemowlęcym, cierpiącym na AZS, należy wykluczyć z diety mleko krowie, będące głównym alergenem. Można używać mieszanek mleka zastępczego lub mleka sojowego. Natomiast matki karmiące i dzieci starsze powinny unikać produktów zawierających mleko, tj. śmietany, serów, jogurtów itp. W przypadku dorosłych do zaostrzenia symptomów atopowego zapalenia skóry dochodzi najczęściej po spożyciu jabłek, marchwi, selera oraz orzechów laskowych.

Często objawy AZS nasilają się na skutek sztucznych barwników i aromatów dodawanych do jedzenia. Pokarmy oraz składniki powodujące atopowe zapalenie skóry należy wyeliminować z jadłospisu i zastąpić je innymi, wzbogacającymi dietę w minerały i witaminy. Atopowe zapalenie skóry to choroba, w której dużą wagę należy przywiązywać do odpowiedniej pielęgnacji skóry. Warto unikać konserwantów, detergentów oraz wprowadzić zbilansowaną dietę, eliminującą składniki uczulające.

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Leczenie Wad Zgryzu: na czym polega?
Zwyrodnieniowe Zapalenie Stawów: diagnoza i leczenie
Demencja: pierwsze objawy i postęp choroby
Zapalenie Cewki Moczowej: diagnoza i leczenie
Nietrzymanie Moczu: diagnoza i leczenie
Otyłość: przyczyny i leczenie