Jak wygląda rak skóry i jak go rozpoznać?

Jak wygląda rak skóry i jak go rozpoznać?

Raków skóry jest wiele i mogą dawać różne objawy. Jedne są łatwe do zaobserwowania, inne wymagają szczegółowej diagnostyki laboratoryjnej, jednak w każdym przypadku, gdy zmiana skórna budzi podejrzenia, warto poddać ją badaniom kontrolnym. Wcześnie wykryty i zdiagnozowany rak jest niemal całkowicie uleczalny.

Jak rozpoznać niepokojące zmiany na skórze?

Przeciętny człowiek ma na ciele od kilkunastu do kilkudziesięciu zmian barwnikowych, popularnie nazywanych pieprzykami, które są formą łagodnego nowotworu skóry. Znamiona te, o ile nie wyglądają nietypowo, nie powinny wzbudzać niepokoju, natomiast wszelkie odstępstwa od normy już tak. Są to m.in.:

  • niejednolita barwa,
  • niejednolity kształt,
  • szybki wzrost  znamiona,
  • podkrwawianie i niegojenie się ranki.

Rak skóry – rodzaje i charakterystyka

  • Rak podstawnokomórkowy – przeważnie występuje na głowie, na skórze twarzy i szyi. Przybiera formę guzka otoczonego wałowatym brzegiem, często z ranką pokrytą niegojącym się strupem. Strup ten co jakiś czas odpada, odsłaniając owrzodzenie. Jest to najpowszechniejszy rak skóry, a narażone na niego są osoby po 50. roku życia o jasnej karnacji, wystawiające się zbyt często na działanie promieni UV.
  • Rak płaskonabłonkowy – złośliwy nowotwór, pojawiający się przeważnie na twarzy, plecach, ramionach lub górnej wardze i innych odsłoniętych częściach ciała. Przypomina łuszczącą się, owrzodzoną zmianę, pokrytą strupem. Przybiera postać guzka, owrzodzenia, grudki lub nacieku.
  • Rak kolczystokomórkowy – wyrasta na częściach ciała wyeksponowanych na światło słoneczne: twarz, szyja, grzbiety rąk itp. Występuje w dwóch postaciach: przedinwazyjnej i inwazyjnej.

Postacie raka:

  • Postać przedinwazyjna to niepokojące zmiany, z których może rozwinąć się rak. Mogą to być rumieniowe tarczki o aksamitnej powierzchni na skórze lub czerwone plamki zlokalizowane na błonach śluzowych.
  • Postać inwazyjna to przede wszystkim rak brodawkujący, rak neuroendokrynny Merkla i czerniak, z których ten ostatni jest najniebezpieczniejszy i charakteryzuje się asymetrycznym kształtem, postrzępionymi brzegami, ciemnym i niejednolitym kolorem oraz rozmiarem powyżej 6 mm. Takie znamię powinno być dokładnie przebadane.

Rak skóry jest dużym zagrożeniem, dotykającym coraz większe grono osób, nie tylko tych, które wystawiają się na zbyt duże dawki promieniowania UV. Co trzeba wiedzieć o nowotworach skóry? Dowiedz się na stronie bolprzebijajacy.pl

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kłopot Z Nietrzymaniem Moczu: diagnoza i leczenie
Zimne Dłonie I Stopy: o czym świadczą?
Stłuczenia: poznaj metod leczenia urazów
Atopowe Zapalenie Skóry Azs: choroba przewlekła ale wyleczalna
Żylaki Nóg: skutki nieleczenia
Hallu Forte: aparat korekcyjny