Kiedy zdrowie zawodzi – leczenie przeziębienia w lecie

Kiedy zdrowie zawodzi – leczenie przeziębienia w lecie

Możemy także wywołać infekcję, przenosząc zarazki brudnymi rękami w okolice ust lub nosa. Przeziębienie to bardzo częsta choroba – przeciętny dorosły choruje o 2 do 4 razy do roku. Jak sobie poradzić z przeziębieniem, aby nie tracić czasu na chorowanie?

Pierwsze objawy

Pierwsze etapy przeziębienia często są przez nas bagatelizowane. Ból głowy, gardła – samo przejdzie, kto z nas tak nie powiedział. Nie mam czasu chorować, muszę zająć się domem, pracą… Jednak nieleczenie pierwszych objawów może skończyć się tygodniem spędzonym w łóżku, a tego chyba nikt z nas nie chce.

Najczęstsze etapy przeziębienia, które zwiastują chorobę, to ogólne gorsze samopoczucie, drapanie w gardle, chrypka i kaszel. Następnie pojawia się katar – początkowo wodnisty, później często gęstszy. Kolejny etap choroby to pojawienie się małej gorączki w granicy 37-38 stopni. Nie warto bagatelizować pierwszych objawów, najlepiej działać szybko i skutecznie, bo przeziębieniu da się zapobiec.

Leczenie przeziębienia – domowe sposoby czy leki?

Miód, cytryna, czosnek – chyba każdy próbował specyfików, które przyrządzały jeszcze nasze babcie. Działają lepiej niż jakiekolwiek leki. Domowe sposoby są naturalne i pożądane, jednak z powodu szybkiego tempa życia nie mamy na nie czasu i wolimy wziąć coś, co szybko postawi nas na nogi, a domowe sposoby wymagają jednak od nas systematyczności. Co dobre na przeziębienie? Przykładami substancji, które każdy z nas zna, mogą być kwas acetylosalicylowy zawarty w Aspirynie, paracetamol w APAP-ie czy ibuprofen w Ibupromie. Co wiemy o Aspirynie?

Aspiryna przede wszystkim umożliwia zbijanie gorączki oraz łagodzenie objawów takich jak ból gardła, gorączka czy bóle mięśni, czyli działa na objawy przeziębienia. Zbijanie gorączki pomimo tego, że jest to naturalny sposób obrony organizmu, jest bardzo ważne. Długo utrzymująca się bowiem gorączka może doprowadzić do przykrych następstw, dlatego lepiej działać szybko.

Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który był znany już w starożytności, jest tania i pomaga zwalczyć pierwsze objawy choroby. Pomimo pojawienia się w późniejszym czasie zamienników posiadających ibuprofen, Aspiryna nadal posiada swoich wyznawców. Niektórych wspiera w zwalczaniu kaca, szybko także okazało się, że jest pomocna w terapii innych schorzeń. Interesujący artykuł na ten temat znajduje się na stronie:

>>http://torun.naszemiasto.pl/artykul/wiekopomna-zasluga-aspiryny-nie-tylko-w-leczeniu,4128262,art,t,id,tm.html.

Pamiętajmy jednak, że żaden lek nie jest obojętny dla naszego organizmu. To samo tyczy się Aspiryny. Przyjmowanie jej dużych dawek może spowodować skutki uboczne, takie jak uszkodzenie błony śluzowej żołądka, astmę aspirynową, śródmiąższowe zapalenie nerek i wątroby. Dlatego pamiętajmy, żeby przyjmować ją z umiarem. Jak dawkować lek?

Należy przyjmować go po posiłku, popijając dużą ilością wody. Dorośli powinni przyjmować od 1 do 2 tabletek co 4-8 godzin. Młodzież w wieku powyżej 12. roku życia: 1 tabletka co 4-8 godzin. Nie należy przekraczać dobowej dawki maksymalnej, która wynosi 8 tabletek u dorosłych i 3 u młodzieży. Uwaga! Zastosowanie leku w przypadku infekcji wirusowych u dzieci poniżej 12. roku życia może wywołać zespół Reye”a – rzadką chorobę, powodującą uszkodzenie wątroby i mózgu. W czasie przyjmowania leku należy unikać napojów alkoholowych, zwiększają one ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, tj. owrzodzenie błony śluzowej lub krwawienia

Jak widzimy, Aspiryna jest pomocna przy przeziębieniu, mimo wszystko podczas przyjmowania każdego leku niezbędne jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania. Znajdziemy tam dokładne informacje dotyczące dawkowania, przeciwwskazań oraz możliwych skutków ubocznych. Pamiętaj także, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych objawów po zażyciu leku należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Pamiętajmy też, aby poinformować lekarza, gdy mamy nadwrażliwość na substancje czynną leku – kwas acetylosalicylowy lub inne salicylany, a także substancje o podobnym działaniu lub jakiekolwiek stany zapalne przewodu pokarmowego. Ważne jest także, aby poinformować lekarza o tym, że karmimy piersią lub jesteśmy w ciąży. Pamiętajmy, że są to niezwykle ważne informacje, które mogą zapobiec skutkom ubocznym.

„Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!”
 

A R T Y K U Ł  P A R T N E R A

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Odwodnienie: może doprowadzić do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu
Azs: objawy i leczenie
Ból Brzucha: przyczyny i leczenie
Przerost Prostaty: poznaj skuteczne sposoby leczenia dolegliwości
Alergia Krzyżowa: jak działa?
Ataki Paniki: jak sobie z nimi radzić?