Czym jest zgaga?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Czym jest zgaga?

Zgaga należy do najczęstszych nieprzyjemnych objawów pochodzących z przewodu pokarmowego. Szacuje się, że większość osób doświadczyło jej przynajmniej raz w swoim życiu. Niektórzy muszą się z nią mierzyć codziennie.

Zgaga, która pojawia się każdego dnia lub co jakiś czas, ale dość często, jest wyjątkowo uciążliwą przypadłością. Choć nie zawsze charakteryzuje się bardzo dużym nasileniem, to w wielu przypadkach jest odbierana przez pacjentów jako dolegliwość znacząco obniżającą jakość życia.

 

Jak powstaje zgaga?

Nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku jest spowodowane po prostu tym, że dostały się do niego pewne substancje o właściwościach drażniących, które uszkadzają jego ścianki. Jak do tego dochodzi? W normalnych warunkach po połknięciu pokarmu powinno dojść do jego trawienia w żołądku, a następnie przetransportowania masy pokarmowej do jelit. Natomiast w momencie występowania zaburzeń dochodzi do tego, że pokarm, który jeszcze nie został dobrze strawiony, a jedynie nadtrawiony i wymieszany z kwasami trawiennymi w żołądku, wraca z powrotem do przełyku. Taka treść pokarmowa zawiera kwasy, które drażnią ścianki przełyku i w ten sposób powstaje wrażenie pieczenia.

 

Dlaczego w ogóle dochodzi do cofania się pokarmu?

Przyczyny mogą być różne. Najczęściej jest to związane z błędami żywieniowymi, czyli spożywaniem obfitych i ciężkich posiłków, składających się głównie z produktów, które potęgują ilość wydzielanego kwasu. Drugą przyczyną może być niepoprawne funkcjonowanie dolnej zastawki przełyku, która powinna zamykać się, gdy pokarm znajduje się w żołądku, a tym samym uniemożliwiać jego wracanie. Niestety, czasami nie zamyka się ona w odpowiednich momentach lub nie domyka się do końca.

 

Jak leczyć zgagę?

Najprostszą i najskuteczniejszą metodą, która daje bardzo szybkie efekty jest stosowanie odpowiednich leków na zgagę, dostępnych w aptekach bez recepty. Ważna jest również zmiana diety, która powinna polegać przede wszystkim na wykluczeniu z niej produktów spożywczych, które wspomagają proces wydzielania kwasów żołądkowych. Zdrowa dieta powinna być również pozbawiona używek, w tym papierosów, alkoholu i mocnej kawy.

 

Więcej o zgadze dowiesz się na: http://www.controloccontrol.pl/zgaga

 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 4.45/5 (25 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Czym jest zgaga?: