Co oznacza ból nerek?

Co oznacza ból nerek?

W przypadku nerek rzecz ma się nieco inaczej. Powodem jest błędna identyfikacja bólu – przypisywana schorzeniom kręgosłupa bądź tzw. korzonkom. Jakie objawy świadczą o chorobach jednego z najważniejszych narządów w organizmie człowieka? Co oznacza ból nerek?

Objawy sygnalizujące choroby nerek

Jak się okazuje, ból nerek utożsamiany jest przeróżnymi dolegliwościami, tylko nie z narządem pełniącym funkcję filtra oczyszczającego krew. Z tego powodu choroby nerek bywają diagnozowane dużo za późno. Aby nie bagatelizować problemu, przeczytaj, w jakich przypadkach warto odwiedzić nefrologa.

Koniecznie zasięgnij porady specjalisty, jeśli zauważysz:

  • krwisty bądź ciemno-podbarwiony mocz,
  • mętny mocz charakteryzujący się mocną wonią amoniaku,
  • bolesność poniżej żeber, która nasila się podczas ruchu,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • częstomocz,
  • skąpoczmocz,
  • opuchliznę rąk, nóg, kostek,
  • obrzęki wokół oczu,
  • bolesność, pieczenie podczas oddawania moczu.

Co oznacza ból nerek?

Ból nerek może być skutkiem następujących dolegliwości:

    1. Torbiele – małe nie dają objawów. Duże, mogą powodować bóle w okolicy nerek, dyskomfort oraz uczucie pełności w jamie brzusznej.

    2. Ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek – to nic innego jak schorzenie wywołane przez bakterie E. coli. Charakteryzuje się silnym bólem w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, wysoką gorączką, dreszczami i wymiotami. Może pojawić się krwiomocz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu.

    3. Wodonercze – rozwija się przez długi czas. Może przebiegać bezobjawowo, wówczas do jego wykrycia dochodzi przypadkiem. Symptomem świadczącym o rozwoju choroby jest: nieregularne oddawanie moczu (częstomocz, bezmocz), ból w okolicy lędźwiowej, któremu towarzyszą wzdęcia, biegunka, brak apetytu.

    4. Napad kolki nerkowej, zwykle w przebiegu kamicy nerkowej – ból promieniuje z okolicy lędźwiowej do moszny, pachwiny bądź warg sromowych. Ma charakter kolkowy, przerywany. Jako objawy towarzyszące mogą wystąpić nudności, wymioty, gorączka, dyskomfort w jamie brzusznej. Do rozpoznania choroby konieczne jest wykonanie usg. brzucha.

    5. Rak nerki – w początkowym stadium schorzenie przebiega bezobjawowo i wykrywane bywa przypadkiem podczas usg. jamy brzusznej. Ból w podbrzuszu i okolicach nerek oraz krwiomocz pojawia się w miarę postępowania dolegliwości.

Na czym polega wizyta u nefrologa

Pamiętaj: ból jest reakcją obronną organizmu, sygnalizującą rozwój choroby. Twoją reakcją powinna być wizyta u lekarza rodzinnego w celu pozyskania skierowania do nefrologa. Na wizytę do specjalisty zabierz aktualne wyniki badań podstawowych, m.in. morfologię, badanie moczu, poziom glukozy, jonogram, mocznik, kreatyninę. Lekarz może poprosić o kartę kontroli ciśnienia, a gdy zachodzi podejrzenie przewlekłej choroby nerek – o wykonanie badania wapnia. Na tym jednak nie koniec. Nefrolog skieruje cię na dalsze specjalistyczne badania, które pokażą, jak funkcjonują nerki i jak są zbudowane. Tym samym wyniki testów ujawnią wszelkie zniekształcenia, kamienie, torbiele i guzy. Nawet osoby pozornie zdrowe powinny profilaktycznie wykonywać ogólną analizę moczu. Z nerkami nie ma żartów. Zawsze, gdy pojawia się ból w okolicy lędźwi lub pleców należy skonsultować się z lekarzem. W takiej sytuacji nadgorliwość może uratować życie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE