Stulejka – rozpoznanie u chłopca

Stulejka – rozpoznanie u chłopca

Sprawdź, czy dziecko ma problemy ze zsunięciem fałdu skórnego poza żołądź, czy nie wywołuje to u chłopca bólu, nie prowadzi do pęknięć napletka albo krwawienia.

Kiedy poradzić się lekarza?

Jeśli Twój synek nie skończył jeszcze roczku, z pewnością występuje u niego stulejka fizjologiczna(1), czyli zjawisko zupełnie naturalne, które nie wymaga leczenia i którym nie musisz się martwić. W tym czasie napletek jest bardzo wąski i dokładnie przywiera do żołędzi. Zanim pociecha zdmuchnie dwie świeczki na urodzinowym torcie, napletek zapewne odklei się samoistnie. Chłopcy czteroletni nie powinni już mieć żadnych problemów z jego ściąganiem(2).

Zastanawiasz się jednak, czy przypadłość nie dotknęła Twojego kilkuletniego synka? Postaraj się zebrać więcej informacji o stulejce i nie zaniedbuj najważniejszego: porady u specjalisty. Jeżeli trzy- lub czteroletnia pociecha wciąż nie może swobodnie odsłonić żołędzi, powinnaś zasięgnąć opinii lekarza. Pediatra nieraz kieruje małego pacjenta na konsultację urologiczną albo chirurgiczną.

Natychmiast należy zarejestrować dziecko do lekarza, jeśli wąski napletek wywołuje problemy z oddawaniem moczu (np. pieczenie, ból w trakcje mikcji). Nie zwlekaj z wizytą u pediatry, gdy maluch cierpi z powodu nawracających stanów zapalnych pod napletkiem, mocz w czasie siusiania płynie bardzo słabo albo jego pozostałości gromadzą się pod napletkiem. Nie wolno lekceważyć również stwierdzonej obecności bakterii w moczu(3).

Stulejkę trzeba leczyć!

Choć trudno w to uwierzyć, niektórzy rodzice uważają, że stulejka nie wymaga leczenia. Nic podobnego – należy poddać malucha odpowiedniej terapii, w przeciwnym razie problem będzie narastał. Stulejka może prowadzić do dodatkowych dolegliwości, np. wywoływać stany zapalne układu moczowego o coraz cięższym przebiegu, które będą obejmować kolejne narządy – od cewki moczowej przez pęcherz aż do groźnego zakażenia nerek. Nieleczony stan chorobowy często skutkuje też wtórnym moczeniem nocnym albo powoduje infekcje skóry.

Stulejka, pozostawiona sama sobie, u chłopca w okresie dojrzewania przyczynia się do poważnych kompleksów i obniża samoocenę. To również źródło problemów podczas codziennej higieny intymnej, a w późniejszych okresach życia – kłopotów w czasie współżycia z partnerką.

Pamiętaj, że jedynie lekarz fachowo zdiagnozuje stulejkę i zaleci właściwe i bezpieczne dla chłopca leczenie. Gdy zwężenie napletka jest niewielkie i nie wywołuje poważniejszych dolegliwości, terapia może ograniczyć się do stosowania maści sterydowej(4). Spore zwężenie napletka, które wiąże się z nawracającymi infekcjami i trudnościami z oddawaniem moczu, z reguły leczy się operacyjnie.

Lekarz może skierować malucha na obrzezanie, podczas którego napletek lub tylko jego fragment zostanie usunięty. Nieraz przeprowadza się zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, który prowadzi do poszerzenia napletka. Jednak nie wszyscy mali pacjenci mogą być poddani takiej operacji (nie wykonuje się jej np. u chłopców, u których powstały już duże blizny)(5).

Co prawda, nie istnieją ograniczenia wiekowe do przeprowadzenia operacji stulejki, ale warto wyleczyć przypadłość jak najwcześniej. Twój maluch szybko zapomni o zabiegu, a jakość jego życia ulegnie istotnej poprawie.

1. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/chirurgia/praktyka-kliniczna/show.html?id=80941
2. jw.
3. Czytelnia Medyczna, http://www.czytelniamedyczna.pl/2836,zakazenie-ukladu-moczowego-u-dzieci-aktualny-stan-wiedzy.html
4. Urologia Polska, http://www.urologiapolska.pl/artykul.php?11
5. Jan Fibak (red.), Chirurgia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, s. 142-147

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Bezsenność Kobiet: skąd się bierze?
Inhalator: czym różni się od nebulizatora?
Starczowzroczność: co to jest?
Dyskopatia Lędźwiowa: pozbądź się bólu dzięki treningowi
Bezsenność: jak sobie pomóc?
Czerniak: czy jesteś w grupie ryzyka?