Biegunka – skąd się bierze? Czy jest groźna dla zdrowia?

Biegunka – skąd się bierze? Czy jest groźna dla zdrowia?

Biegunce często towarzyszy gorączka czy też uporczywe bóle brzucha. Dowiedz się jak ją rozpoznać i leczyć.

Jakie mogą być przyczyny biegunki?

Przyczyn biegunki może być wiele. Najczęściej są nimi zakażenia przewodu pokarmowego, np. rotawirusami, bakteriami Salmonelli czy pasożytami. Nie są to jednakże jedyne przyczyny tej dolegliwości. Biegunka może występować również w związku z chorobami zlokalizowanymi poza układem pokarmowym, takimi jak zapalenie układu moczowego czy zapalenie oskrzeli.

Jakie mogą być konsekwencje biegunki?

Obok poczucia ogólnego dyskomfortu, biegunka może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Największe konsekwencje mogą mieć towarzyszące biegunce odwodnienie i zaburzenie gospodarki elektrolitowej.

Odwodnienie

Odwodnienie jest stanem, w którym ilość wody w organizmie niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania zostaje zaburzona. Towarzyszy ono biegunce, ponieważ w trakcie jej trwania organizm traci duże ilości wody przy każdym wypróżnianiu. Odwodnienie rozpoznać można po wielu objawach. Do najczęstszych należą: zwiększone pragnienie i suchość ustach, oddawanie moczu o zmniejszonej objętości oraz intensywnej barwie, ogólne osłabienie organizmu. Samo odwodnienie może skutkować spadkiem ciśnienia krwi, a w skrajnych przypadkach nawet utratą świadomości lub śmiercią.

Elektrolity, gospodarka elektrolitowa i jej zaburzenia związane z biegunką

Elektrolity są niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu wodnymi roztworami jonów. Znajdują się one w krwi, osoczu i płynach tkankowych. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Elektrolity odpowiedzialne są za właściwe rozprowadzanie wody w organizmie, umożliwiają zachowanie odpowiedniej kurczliwości mięśni, uczestniczą w przenoszeniu impulsów elektrycznych między komórkami nerowymi, a także uczestniczą w produkcji kwasu solnego wchodzącego w skład soku żołądkowego. Szczególnie groźne dla organizmu są zaburzenia parametrów gospodarki potasowej. Mogą one skutkować zagrażającymi życiu zaburzaniami rytmu serca. Nie należy lekceważyć jednak innego rodzaju patologii, związanych z gospodarką elektrolitową.

Jak walczyć z biegunką?

W początkowej fazie biegunki możemy spróbować poradzić sobie z nią sami. Na rynku występuje wiele leków na biegunkę. Jednym z najpopularniejszych jest Stoperan, zbierający pozytywne opinie wśród internautów. Obok stosowania samego leku należy rozważyć wprowadzenie diety nieobciążającej układu pokarmowego. W większości przypadków zastosowanie tego typu rozwiązań powinno zatrzymać biegunkę.

Nawadnianie i uzupełnienie elektrolitów

W celu uniknięcia odwodnienia oraz wyrównania zaburzeń w gospodarce elektrolitowej, należy odpowiednio nawadniać organizm w trakcie biegunki, a także pewien czas po jej ustaniu. Podczas biegunki zaleca się spożycie produktów zawierających duże ilości wody, takich jak owoce czy warzywa oraz co oczywiste – picie samej wody (min. 2 litrów dziennie). Warto rozważyć także zastosowanie elektrolitów do rozpuszczania w wodzie. Zastosowanie takiego środka pozwoli nam na uzupełnienie brakujących w organizmie jonów oraz zdecydowanie szybszą regenerację organizmu. Stoperan także ma w swojej ofercie produkt tego typu (zainteresowani więcej informacji znajdą na stronie producenta: http://www.stoperan.pl/stoperan-elektrolity.html).

Biegunki nie należy lekceważyć

Wspomniane konsekwencje dla organizmu dotkniętego biegunką powinny uzmysłowić każdemu, że biegunki w żadnym wypadku nie wolno lekceważyć. W przypadku pojawienia się tego objawu klinicznego należy podjąć działania mające na celu jak najszybszy powrót organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Warto zaznaczyć, że w przypadku, kiedy biegunkę cechuje przewlekłość, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE