Kłopotliwy wirus opryszczki wargowej – jak sobie z nim radzić?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Kłopotliwy wirus opryszczki wargowej – jak sobie z nim radzić?

Charakterystyczna wysypka wokół ust to jedna z kłopotliwych dolegliwości, która nie ogranicza się, niestety, wyłącznie do problemów natury estetycznej.

Za pojawienie się zmian skórnych winę ponosi wirus HSV1, który, uśpiony, potrafi trwać w organizmie wiele lat. Co zatem sprawia, że budzi się do działania i objawia opryszczką wargową, która swędzi i boli?

Opryszczka wargowa należy do zaraźliwych chorób, które łatwo „przejąć” od zakażonej osoby – wystarczy skorzystać z jej kubka czy kosmetyków, by wirus HSV1, za pośrednictwem śliny, przeniósł się na kolejny organizm. Na atak szczególnie narażeni są pacjenci z obniżoną odpornością. Niestety, opryszczki wargowej niełatwo pozbyć się z organizmu, a schorzenie „lubi” nawracać. 

Wysypkę na ustach i wokół nosa wywołuje tzw. wirus Herpes Simplex, czyli HSV typu 1. Istnieje również typ 2, ale z jego powodu cierpią narządy intymne. HSV bywa wyjątkowo dotkliwy ze względu na zdolność do latencji, a więc uśpienia, dzięki któremu bez trudu utrzymuje się w ustroju przez długi czas – od kilku godzin do kilkunastu lat. 

Aktywizacji wirusa sprzyja wiele czynników. Osłabiony system immunologiczny, który jednocześnie walczy np. z przeziębieniem, może wybudzić go z „letargu”. HSV służy również przemęczenie i stresujący tryb życia. Nieraz reaktywuje się po wizycie u dentysty – gdy doznamy drobnych urazów, w ich miejscu rozwija się swędząca wysypka. Do działania mobilizują wirusa jesienne słoty, wiatr i chłody. Lepiej unikać też długotrwałego przebywania na słońcu latem – promienie UV niekiedy przyczyniają się do wystąpienia zmian skórnych wokół ust. Czasem HSV1 budzi się w okresie menstruacji – w tym wypadku niezwykle trudno z nim walczyć czy zapobiegać nawrotom choroby. 

W walce z opryszczką wykorzystuje się leki przeciwwirusowe - lekarze najczęściej jednak zalecają powierzchniowe lun doustne przyjmowanie preparatów. W niektórych przypadkach konieczne okazują się leki aplikowane dożylnie lub domięśniowo, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomocniczo można stosować delikatne środki odkażające i do wygojenia rany - maść z witaminą A. 

Lepiej zapobiegać opryszczce zawczasu – profilaktyka bywa skuteczna i na pewno przyjemniejsza. Należy unikać stresu, niekorzystnych warunków atmosferycznych i dbać o przestrzeganie zasad higieny. Nie wolno zapominać o częstym i starannym myciu rąk – szczególnie po kontakcie ze zmianami skórnymi. Niewskazane są również bliskie kontakty z osobami zarażonymi opryszczką wargową – nie korzystajmy z ich osobistych przedmiotów, jak sztućce, kremy czy ręczniki. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i zaordynuje skuteczną i bezpieczną terapię.

 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.77/5 (28 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Kłopotliwy wirus opryszczki wargowej – jak sobie z nim radzić?:
Najlepszy elektryk w Wielkopolskim!!!! Super ceny i bardzo miła obsługa. https://usterka.pl/hydraulik/poznan ogarnijcie sobie, serio! :P