Kłopotliwy wirus opryszczki wargowej – jak sobie z nim radzić?

Kłopotliwy wirus opryszczki wargowej – jak sobie z nim radzić?

Za pojawienie się zmian skórnych winę ponosi wirus HSV1, który, uśpiony, potrafi trwać w organizmie wiele lat. Co zatem sprawia, że budzi się do działania i objawia opryszczką wargową, która swędzi i boli?

Skąd się bierze opryszczka?

Opryszczka wargowa należy do zaraźliwych chorób, które łatwo „przejąć” od zakażonej osoby – wystarczy skorzystać z jej kubka czy kosmetyków, by wirus HSV1, za pośrednictwem śliny, przeniósł się na kolejny organizm. Na atak szczególnie narażeni są pacjenci z obniżoną odpornością. Niestety, opryszczki wargowej niełatwo pozbyć się z organizmu, a schorzenie „lubi” nawracać.

Wysypkę na ustach i wokół nosa wywołuje tzw. wirus Herpes Simplex, czyli HSV typu 1. Istnieje również typ 2, ale z jego powodu cierpią narządy intymne. HSV bywa wyjątkowo dotkliwy ze względu na zdolność do latencji, a więc uśpienia, dzięki któremu bez trudu utrzymuje się w ustroju przez długi czas – od kilku godzin do kilkunastu lat.

Aktywizacji wirusa sprzyja wiele czynników. Osłabiony system immunologiczny, który jednocześnie walczy np. z przeziębieniem, może wybudzić go z „letargu”. HSV służy również przemęczenie i stresujący tryb życia. Nieraz reaktywuje się po wizycie u dentysty – gdy doznamy drobnych urazów, w ich miejscu rozwija się swędząca wysypka. Do działania mobilizują wirusa jesienne słoty, wiatr i chłody. Lepiej unikać też długotrwałego przebywania na słońcu latem – promienie UV niekiedy przyczyniają się do wystąpienia zmian skórnych wokół ust. Czasem HSV1 budzi się w okresie menstruacji – w tym wypadku niezwykle trudno z nim walczyć czy zapobiegać nawrotom choroby.

Jak sobie z nią radzić?

W walce z opryszczką wykorzystuje się leki przeciwwirusowe – lekarze najczęściej jednak zalecają powierzchniowe lun doustne przyjmowanie preparatów. W niektórych przypadkach konieczne okazują się leki aplikowane dożylnie lub domięśniowo, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomocniczo można stosować delikatne środki odkażające i do wygojenia rany – maść z witaminą A.

Lepiej zapobiegać opryszczce zawczasu – profilaktyka bywa skuteczna i na pewno przyjemniejsza. Należy unikać stresu, niekorzystnych warunków atmosferycznych i dbać o przestrzeganie zasad higieny. Nie wolno zapominać o częstym i starannym myciu rąk – szczególnie po kontakcie ze zmianami skórnymi. Niewskazane są również bliskie kontakty z osobami zarażonymi opryszczką wargową – nie korzystajmy z ich osobistych przedmiotów, jak sztućce, kremy czy ręczniki. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który postawi właściwą diagnozę i zaordynuje skuteczną i bezpieczną terapię.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Podrażnione Gardło: jak sobie pomóc?
Przepuklina Brzuszna: diagnoza i leczenie
Zespół Suchego Oka: objawy i leczenie
Wiosenne Przeziębienie: objawy, diagnoza, leczenie
Wzdęcia: skąd się biorą i jak z nimi walczyć?
Repelenty: niezbędne na wakacjach