Swędzenie, zaczerwienienia, pęcherzyki? To może być grzybica!

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Zdrowie i psychologia / Choroby i dolegliwości

Swędzenie, zaczerwienienia, pęcherzyki? To może być grzybica!

Grzybica jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez mikroskopijne grzyby. Ze względu na mało estetyczny charakter zmian zwykle ukrywamy chorobę, a tym samym nie podejmujemy właściwego leczenia. To poważny błąd!

Infekcje grzybicze skóry gładkiej należą do najczęściej występujących u człowieka. Według szacunkowych danych, z objawami grzybicy stóp może borykać się nawet 25 proc. populacji. Niestety wiele osób nie podejmuje leczenia i próbuje ukrywać przykre symptomy choroby, co z kolei może doprowadzić do szybkiego jej rozprzestrzenienia.
 

Jak rozpoznać grzybicę stóp?
 
Grzybica stóp, w zależności od odmiany choroby, może powodować inne dolegliwości. Podstawowy podział wyróżnia grzybicę stóp międzypalcową, potnicową i złuszczającą. Objawy grzybicy stóp międzypalcowej to przede wszystkim uporczywe swędzenie oraz zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Co ważne, zmiany najczęściej pojawiają się na skórze między trzecim a czwartym palcem stopy.
 
Potnicowej grzybicy stóp towarzyszą dokuczliwe uczucie swędzenia oraz pojawiające się na skórze pęcherzyki wypełnione płynem. Pęcherzyki te zazwyczaj pękają, zlewają się, a po pewnym czasie ulegają złuszczeniu. Ostatnim rodzajem infekcji jest złuszczająca grzybica stóp, która przejawia się głównie nadmiernym rogowaceniem i pękaniem skóry na podeszwach oraz przesuszeniem naskórka.
 
Jeśli zauważymy niepokojące objawy, uważnie obserwujmy także paznokcie, których choroby często towarzyszą zakażeniom w obrębie stóp. Do najczęstszych symptomów grzybicy paznokci zalicza się pojawienie się bruzd na płytce, zmianę kształtu i koloru paznokci na lekko żółty lub siny oraz zwiększenie ich kruchości i łamliwości.
 

Leczenie grzybicy stóp
 
Zdiagnozowanie grzybicy stóp wymaga podjęcia natychmiastowego leczenia, co pozwoli na zahamowanie rozwoju i rozprzestrzenienia się infekcji między innymi na paznokcie. Kuracja powinna być prowadzona przy zastosowaniu profesjonalnych wyrobów medycznych, które w swoim składzie zawierają skuteczne substancje czynne.
 
W przypadkach grzybicy stóp szczególnie polecane są specjalne kremy i spraye, które zwalczają chorobę i zmniejszają odczuwane dolegliwości. Pierwsze efekty kuracji zazwyczaj widoczne są już po siedmiu dniach od rozpoczęcia leczenia.
 
Pamiętajmy jednak, że przy zaawansowanych zmianach lub nieskutecznej kuracji niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem. W razie potrzeby specjalista może zalecić przyjmowanie środków doustnych, co może wydłużyć całkowity czas leczenia.

 
Jak wspomóc proces leczenia?
 
By osiągnąć jeszcze lepsze efekty i szybko rozprawić się z grzybicą, warto przestrzegać kilku prostych zasad. Powinniśmy wyrzucić lub co najmniej zdezynfekować dotychczas noszone obuwie. Na co dzień nośmy buty i skarpetki zapewniające stopom odpowiednią cyrkulację powietrza. Nie zapominajmy również o regularnej wymianie ręczników.
 
Ogromne znaczenie ma także codzienna pielęgnacja stóp. Dokładnie wycierajmy stopy po każdym myciu i dbajmy o odpowiednie nawilżenie skóry. Dobrym pomysłem jest też dodawanie do kąpieli soli lub płynu o właściwościach zmiękczających skórę.

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.87/5 (13 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Swędzenie, zaczerwienienia, pęcherzyki? To może być grzybica!:
Helea, naprawdę fajna strona dla osób, które maja leczenie doustne. Grzybicy nie powinno się wstydzić tylko jak najszybciej ja leczyć.
a jak ktoś jest niecierpliwy labo nie może się dostać szybko do lekarza, warto napisać do eksperta na leczpaznokcie. pytanie lub fotkę zmiany można wysłać anonimowo, a poradę można dostać naprawdę bardzo szybko :)
skoro to grzybica, to konieczna jest wizyta u dermatologa. bardziej fachowym okiem określi, co to za rodzaj grzyba i którym lekiem skutecznie przyatakować. nie ma co czekać i liczyć tylko na domowe sposoby, bo ? a nuż się uda? ;)