Zimne dłonie i stopy – co mogą oznaczać?

Zimne dłonie i stopy – co mogą oznaczać?

To normalne, że stopy i dłonie szybko marzną przy niskiej temperaturze otoczenia. Krew ogrzewa przede wszystkim nasz brzuch i klatkę piersiową, a do kończyn dochodzi w najmniejszej ilości. Zimą łatwo można sobie z tym poradzić. Ocieplane buty i rękawiczki pomogą nam walczyć z zimnem, pod warunkiem, że nie są za ciasne – inaczej ucisk zablokuje swobodny przepływ krwi. Odpowiednie ubranie, odrobina ruchu oraz ciepła herbata z dodatkiem imbiru sprawią, że niska temperatura nie da nam się za bardzo we znaki. Problem pojawia się, gdy nawet w ciepłe dni nasze dłonie pozostają zimne. Powinniśmy wtedy wybrać się do lekarza.

Nie przepracowuj się

Czego dowiemy się w gabinecie specjalisty? Być może tego, że powinniśmy zmienić swój tryb życia. Kończyny często marzną na przykład, gdy mamy siedzącą pracę. Kilka godzin spędzanych przed komputerem codziennie, pomimo tego, że cały czas stukamy w klawiaturę, skutkuje właśnie takimi dolegliwościami. Trzeba wtedy zadbać o regularny ruch – robić przerwy na wstanie od biurka i prostą gimnastykę, a po pracy znaleźć czas na wysiłek fizyczny. Za długie siedzenie to również wyzwanie dla kręgosłupa i ryzyko nabycia wad postawy. A skrzywienie wiążące się z uciskiem na nerwy dodatkowo także wpływa na nieodpowiedni przepływ krwi.

Z problemem zziębniętych dłoni i stóp często borykają się palacze. Dochodzi u nich do zwężenia naczyń krwionośnych. Poza tym palenie często idzie w parze ze zbyt dużym stresem, a intensywne emocje (w tym także te dobre) tak samo powodują kurczenie się naczyń. Tutaj jedynym rozwiązaniem jest rzucenie nałogu tytoniowego, a być może również próba prowadzenia spokojniejszego trybu życia.

Dmuchaj na zimne

Oczywiście diagnoza może nieść ze sobą trudniejszą prawdę o naszym zdrowiu. Przyczyną marznących rąk i nóg bywa niedokrwistość, którą nie zawsze da się wyeliminować zmianą diety i uzupełnieniem niedoboru żelaza. Anemia wszak jest też objawem krwotoków wewnętrznych czy nowotworów.

Wyziębienie organizmu to również jednym z licznych objawów niedoczynności tarczycy, choroby, która bardzo poważnie wpływa na nasze fizyczne i psychiczne funkcjonowanie. Początkowo jej symptomy nie są wyraźne, dlatego prawidłowe zdiagnozowanie przyczyny ziębnięcia kończyn pomoże wcześnie wykryć problem z tarczycą.

Kolejną, często lekceważoną przyczyną wychłodzenia ciała jest niedociśnienie tętnicze. Nie można go bagatelizować, zwłaszcza, gdy zasadniczo obniża ono jakość życia (pozbawia energii, utrudnia koncentrację, wprawia w ospałość i nieustanne zmęczenie). Chronicznie zimne dłonie i stopy mogą też oznaczać wiele innych chorób układu krążenia, chociażby miażdżycę czy zakrzepowo-zarostowe zapalenie tętnic.

Ziębnięcie dłoni (rzadziej stóp) miewa też charakter gwałtowny i jest skutkiem napadowego skurczu tętnic, zwanego objawem Raynauda. Czasem jest on przejściowy, zwłaszcza u młodych kobiet z niedociśnieniem tętniczym, ale częściej oznacza coś naprawdę poważnego, na przykład wirusowe zapalenie wątroby, białaczkę czy chłoniaka.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Uporczywy Ból Gardła: kiedy iść do lekarza?
Zapalenie Dziąseł: jak je rozpoznać i leczyć?
Kręgosłup: nie zaniedbuj go!
Zespół Chronicznego Zmęczenia: sprawdź czy Ci dolega
Pediatra: czym się zajmuje?
Soczewki Kontaktowe: jak wybrać najlepsze dla siebie?