Nie daj się bezsenności!

Nie daj się bezsenności!

Bezsenność niesie ze sobą poważne konsekwencje, więc zacznij ją zwalczać. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Dlaczego nie śpię?

Człowiek, adekwatnie do wieku, potrzebuje od 5 do 8 godzin snu. Jeśli ta dawka nie jest zaspokajana od jakiegoś czasu, stajemy się permanentnie rozdrażnieni, zmęczeni, nie potrafimy się skupić, wydajnie pracować, ani myśleć. W zasadzie konsekwencje te dotykają nas już po jednej nieprzespanej dobie. Później jest tylko gorzej – mamy problemy z ciśnieniem, jesteśmy o wiele bardziej wrażliwi na różnego rodzaju bóle, tracimy zainteresowanie otoczeniem, zaburzeniom ulegają nasze procesy poznawcze, spada nam odporność, pojawiają się kłopoty ze wzrokiem, stajemy się agresywni. Wzrasta ryzyko wystąpienia depresji, psychozy, zaburzeń lękowych, a także chorób układu krążenia, oddechowego, czy moczowego. Jakość życia stopniowo się obniża.

Jeżeli taki stan rzeczy utrzymuje się od dwóch, trzech tygodni, należy udać się do lekarza. Być może przyczyną jest choroba – nadczynność tarczycy, refluks, reumatyzm, choroba Parkinsona itd. Bezsenność mogą też powodować zażywane leki: obniżające ciśnienie, przeciwpadaczkowe, antydepresyjne, hormonalne, antybiotyki. Lekarz zadecyduje w takim przypadku, co należy zrobić. Może skierować pacjenta na odpowiednią terapię lub zaproponować leczenie farmakologiczne. Nie musi się ono od razu wiązać z przyjmowaniem silniejszych leków, wydawanych wyłącznie na receptę. Częstym powodem bezsenności jest też niedobór melatoniny, który da się uzupełnić nieszkodliwymi, naturalnymi preparatami. Kolejnym środkiem dostępnym bez recepty jest olej konopny – redukuje niepokój, co pozytywnie odziałowuje na jakość snu.

Przed wizytą w gabinecie

Zanim udamy się do specjalisty, przyjrzyjmy się jednak swoim codziennym nawykom i przeanalizujmy prowadzony przez nas tryb życia. Najczęstszymi bowiem przyczynami bezsenności są w dalszym ciągu przewlekłe stany przemęczenia, funkcjonowanie w wysokim stresie, złe odżywianie, używki. Jeśli pracujesz od rana do wieczora, zmęczenie przełamując dużą ilością kawy w ciągu dnia, a do tego jesteś uzależniony od papierosów, nic dziwnego, że tak często nie potrafisz zasnąć.

Ogranicz więc spożycie kawy i rzuć palenie. W ciągu dnia znajdź kilka chwil na wysiłek fizyczny, choć niekoniecznie przed położeniem się do łóżka. Na godzinę przed pójściem spać postaraj się raczej zrelaksować – weź gorącą kąpiel z dodatkiem naturalnego olejku lawendowego. Dokładnie przewietrz sypialnię i upewnij się, że nie panuje w niej temperatura wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Zmień także swój plan dnia pod kątem nawyków sennych – kładź się spać i budź się codziennie o tej samej porze, nie pozwalaj sobie na popołudniowe drzemki, kolację jedz odpowiednio wcześnie, ale bez przesady – nie możesz zasypiać o głodzie. Dowiedz się, co jeść na lepszy i zdrowszy sen.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Cukrzyca: choroba powszechna i bardzo niebezpieczna
Niestrawność: objawy i leczenie
Sposoby Na Wzdęcia: czy można ich uniknąć?
Wirusy: jak się przed nimi chronić?
Problem Z łuszczycą: objawy i leczenie
Powiększona Prostata: diagnoza i leczenie