Trudny przeciwnik – trądzik na plecach

Trudny przeciwnik – trądzik na plecach

Skłonność do trądziku zależy głównie od czynników, na które nie mamy wpływu, między innymi od genów i rodzaju cery, jakimi zostaliśmy obdarzeni. Na szczęście o stanie skóry decydują jeszcze inne kwestie, takie jak stopień dbania o higienę oraz dieta, które możemy akurat w pełni kontrolować. Problem z wypryskami na plecach jest o tyle uciążliwy, że nawet przy najlepszych chęciach, trudniej jest nam zadbać o tę część ciała. Będąc pod prysznicem często o niej zapominamy lub nie potrafimy dokładnie jej oczyścić. Oto, co ułatwi nam pokonanie trądziku na plecach.

Po pierwsze – higiena

Karygodnym zaniedbaniem jest niewystarczająca higiena po wysiłku fizycznym. Gdy nasze ciało oblewa pot, a łój zatyka pory, jesteśmy szczególnie narażeni na powstanie ropnych wyprysków. Dlatego zadbajmy o to, aby po każdorazowym treningu jak najszybciej oczyścić ciało. Także latem, w upalnych warunkach, kiedy potliwość jest wzmożona, częściej bieżmy prysznic. Nie ma nic gorszego dla skóry pleców, niż spocone ubranie, przylegające do ciała przez wiele godzin.

Prysznic to oczywiście nie wszystko. Posiadanie wanny także ułatwi nam utrzymanie skóry pleców w dobrym stanie. Możemy sobie dzięki niej pozwolić na odkażającą i odświeżającą kąpiel z ziół. Do ciepłej wody dodajmy 2-3 saszetki rumianku lub szałwii. Spędźmy w takiej ziołowej kąpieli co najmniej 20 minut. Pomocne będzie też regularne picie naparów z ziół. Skóra polubi również kąpiele z naturalnymi olejkami eterycznymi, które mają właściwości bakteriobójcze.

Plecy a kosmetyki

Raz w tygodniu do kąpieli włącz peeling pleców. Wykonaj masaż złuszczający naskórek, do którego użyj glinki. Unikaj wysuszenia skóry, zwłaszcza, jeśli stosujesz kosmetyki z kwasami, na przykład salicylowym. Po zabiegach dobrze jest nawilżyć plecy odpowiednim kremem. Nie ulegaj też dziwnemu przekonaniu o tym, jakoby opalanie pomagało zwalczyć wypryski. Opalanie, zarówno w solarium, jak i w naturalnych warunkach może rzeczywiście chwilowo pomóc, ale spowoduje też wzmożoną produkcję łoju, gdy skóra stanie się nadmiernie wysuszona.

Jeżeli trądzik atakuje nasze plecy, nie wystarczy, że pozwolimy, aby pod prysznicem spłynęła z nich woda. To miejsce na ciele, które potrzebuje często takiej samej pielęgnacji jak dotknięta wypryskami twarz. Dlatego myjmy plecy preparatami antybakteryjnymi oraz tonikami oczyszczającymi. Dla ułatwienia higieny, zainwestujmy w specjalną szczotkę do mycia pleców z długą rączką, najlepiej wykonaną z naturalnego włosia. Pozwoli nam ona na swobodniejsze oczyszczenie całej powierzchni pleców. Dbaj jednak o to, aby wszelkiego rodzaju szczotki, myjki i gąbki regularnie wymieniać i czyścić w wysokiej temperaturze w celach bakteriobójczych.

Dobór odpowiednich kosmetyków zakłada czasami także rezygnację z dotychczas stosowanych. Przede wszystkim chodzi tutaj o szampony do włosów – niektóre mogą zawierać substancje, które zatykają pory spływając z głowy podczas mycia. Sprawdź więc skład swojego szamponu, bo być może to on jest głównym winowajcą. Zamień go na produkt bez parabenów, możliwie jak najbardziej naturalny i ekologiczny, postaw na szampon ziołowy.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Polisa Medyczna: dlaczego warto ją mieć?
Oparzenia Skóry: jak je opatrzyć?
Miesiączka: skuteczne metody łagodzenia bólu
Lantybiotyki: skuteczne w walce z infekcjami
Odwodnienie: może doprowadzić do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu
Obfity Katar: przyczyny i leczenie