Medycyna estetyczna – zadbaj o bezpieczeństwo zabiegu

Medycyna estetyczna – zadbaj o bezpieczeństwo zabiegu

Wybierasz się na zabieg z użyciem kwasu hialuronowego? Przeczytaj nasz artykuł – kilku wskazówek udziela ekspert dr Agnieszka Pietrzykowska.

Sprawdź kwalifikacje lekarza

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, zabiegi z kwasem hialuronowym mogą wykonywać lekarze – absolwenci uczelni medycznych z nadanym prawem wykonywania zawodu lekarza. Aby zweryfikować to, czy specjalista, do którego się udajemy, posiada odpowiednie kwalifikacje, warto sprawdzić, czy jest on lekarzem certyfikowanym przez stowarzyszenie zrzeszające lekarzy. W Polsce działa kilka tego rodzaju stowarzyszeń, w tym między innymi: Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging, Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Polskie Towarzystwo Dermatologiczne – Sekcja Dermatologii Estetycznej. Wybierając certyfikowanego lekarza, mamy pewność, że jest to osoba o udokumentowanych kwalifikacjach, czynnie wykonująca zawód i regularnie uczestnicząca w kongresach, szkoleniach i konferencjach. Poczucie bezpieczeństwa uzyskamy także, gdy udamy się do lekarza polecanego przez znajomych i bliskich. Osoby, które zabieg mają już za sobą, będą najlepszym źródłem informacji o jego efektach i świadczonej opiece lekarskiej.

Mów prawdę, nic nie zatajaj

Na wizytę u lekarza składa się kilka etapów: – Pierwszy z nich to szczegółowy wywiad medyczny, podczas którego lekarz ma za zadanie zdiagnozować stan zdrowia pacjenta, zapytać o przyjmowane leki, wykonane operacje, rozpoznać wszelkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu z kwasem hialuronowym, a także ustalić wskazania – wyjaśnia dr Agnieszka Pietrzykowska z gabinetu SpearSide w hotelu Hilton w Warszawie. – Podczas pierwszej wizyty poleca się również wykonanie serii zdjęć twarzy en face i obu profili, przedstawiających mimikę twarzy. Niekiedy zdarza się, że pacjentki przychodzą do gabinetu z problemem, który po analizie dokumentacji fotograficznej zaczynają postrzegać jako mało istotny. Ich uwagę zwracają natomiast inne partie twarzy i wówczas wspólnie ustalamy, jaki zabieg warto wykonać, aby uzyskać optymalny efekt estetyczny – dodaje ekspert.

kwas-hialuronowy

Preparat – wybierz mądrze

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w trosce o swoje bezpieczeństwo, jest jakość preparatu. Choć na rynku dostępne są produkty pochodzące z różnych źródeł, dla własnego bezpieczeństwa wybierajmy tylko te, które posiadają znak jakości CE – oznaczający, że produkt jest zgodny z dyrektywami UE. Dodatkowo, preparat może posiadać również oznaczenie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA i wówczas jest to dla nas informacja, że mamy do czynienia z najwyższej jakości produktem. Każdy z tych znaków widoczny na preparacie zapewnia nas, że produkt został przebadany klinicznie i jest bezpieczny dla zdrowia. – Bardzo ważne jest, aby lekarz przed otwarciem ampułki z preparatem pokazał pacjentowi, że wyjmuje preparat z hermetycznie zamkniętego opakowania, na którym widnieją znak jakości CE, gramatura, nazwa preparatu, a także zaprezentował banderolę z widoczną na niej datą ważności i wkleił ją do dokumentacji medycznej pacjenta – wyznaje dr Agnieszka Pietrzykowska. W różnych gabinetach lekarze używają do zabiegów różnych preparatów. Gama dostępnych produktów jest bardzo bogata. Jak wybrać ten właściwy? – Do głównych czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze preparatu do iniekcji, należy okres wchłanialności kwasu – oczywiście w zależności od wskazania, wskaźnik ten powinien być różny, inny w przypadku mezoterapii, a zupełnie inny w przypadku korekcji wypełnień – wyjaśnia lekarz. – Kolejny czynnik to dobry follow-up. Gdy efekt zabiegu widoczny jest po kilku latach, iniekcja nie wywołała żadnych powikłań, a kwas doskonale wchłonął się w skórę, mówimy, że produkt ma bardzo dobry follow-up. Produkty z najwyższej półki, jak wypełniacze marki Teosyal, mogą utrzymywać się w skórze nawet do kilkunastu miesięcy, a efekty zabiegu mogą być widoczne nawet 3 – 4 lata po jego wykonaniu – mówi dr Agnieszka Pietrzykowska.

Bezpieczny zabieg to także zapewnienie skórze ochrony już po iniekcji. – Jeśli takie jest zalecenie lekarza, możemy zaopatrzyć się w kremy kojąco-regenerujące lub produkty z heparyną, które przyspieszają eliminację zasinień. Czasem wskazane są również masaże, a obowiązkowo – wizyta kontrolna u lekarza po upływie około 2 tygodni – dodaje lekarz.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE