Za co kochamy perfumy szyprowe?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Uroda

Za co kochamy perfumy szyprowe?

Perfumy szyprowe nie należą do najczęściej wybieranych. Ich wyrafinowany zapach przemawia raczej do dojrzałych osób, które doskonale wiedzą, czego chcą. Jakie perfumy można określić tą nazwą i czym się one cechują?

Czym jest tajemniczy szypr?

Dość enigmatyczna nazwa szypr budzi wiele skrajnych skojarzeń – które z nich są bliskie prawdzie? W dosłownym tłumaczeniu słowo to oznacza Cypr i to właśnie ta wyspa stanowiła inspirację do powstania pierwszych perfum szyprowych. Dlaczego? W ich składzie możemy znaleźć składniki charakterystyczne właśnie dla śródziemnomorskiego klimatu – cytrusy, labdanum, mech dębowy, paczuli i piżmo. Szypr nie jest zatem jednym składnikiem, lecz całym akordem zapachowym.

Konstrukcja klasycznego zapachu szyprowego

Najbardziej klasyczny zapach szyprowy powinien mieć ściśle określoną strukturę:

- nuta głowy – w tym miejscu poczujemy cytrusy, najczęściej w postaci bergamotki, cytryny, grejpfruta, pomarańczy, kumkwatu lub petitgran. W bardziej orientalnych kompozycjach możemy znaleźć w tym miejscu również neroli;

- nuta serca – to serce definiuje charakter perfum – to właśnie tutaj najwięcej zależy od perfumiarza i jego pomysłu. Jeśli znajdziemy tu akordy kwiatowe, będzie to szypr kwiatowy. Obecność nut zielonych sprawi, że będziemy mieć do czynienia z szyprem zielonym. W nucie serca można też znaleźć elementy owocowe, skórzane, orientalne czy też drzewne – ich nazwy będą analogiczne. Najbardziej klasyczne perfumy szyprowe powinny pachnieć w tym miejscu absolutem jaśminowym i olejkiem różanym;

 

za-co-kochamy-perfumy-szyprowe_1.jpg

 

- nuta bazy – jest najbardziej uporządkowana i obowiązkowo musi się w niej znajdować mech dębowy, inaczej zwany także mąklą tarniową. Możemy tu również znaleźć takie składniki roślinne, jak paczuli, czystek czy labdanum. W tym miejscu można też spotkać nuty zwierzęce, takie jak piżmo, cywet czy kastoreum.

Współczesne perfumy szyprowe – czym się cechują?

Współczesne zapachy szyprowe cechują się nieco złagodzoną formą, choć wszystkie z nich oscylują wokół dawnej receptury i posiadają w składzie szlachetny mech dębowy. Znajdziemy je w ofercie takich marek, jak Chanel, Robert Piguet, Calvin Klein czy DKNY.

 

za-co-kochamy-perfumy-szyprowe_2.jpg

 

Nieco unowocześnioną wersją perfum szyprowych jest np. kompozycja Miss Dior. Cechują się one przede wszystkim niezwykle klasycznym i wyrafinowanym charakterem. Możemy w nich znaleźć takie akordy, jak szałwia, gardenia, galbanum, róża, kwiat pomarańczy, jaśmin, paczuli i fiołek.

Ciekawą kompozycją szyprową jest również zapach Mademoiselle od Coco Chanel. Czym zaskakują nas te perfumy? Nuta głowy opiera się na sycylijskiej pomarańczy i kalabryjskiej bergamotce. Nuta serca zawiera z kolei słodkie, kwiatowe akordy – szlachetną różę i orientalny absolut jaśminu – charakterystyczny dla klasycznych kompozycji szyprowych. Nuta bazowa również nawiązuje do klasyki gatunku – znajdziemy w niej indonezyjską paczulę, haitańską wetywerię, wanilię z Renion oraz białe piżmo. To zapach dla prawdziwych elegantek o dość romantycznym usposobieniu.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Tagi (2): ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.01/5 (28 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Za co kochamy perfumy szyprowe?: