Czym jest liposukcja wibracyjna PAL?

Czym jest liposukcja wibracyjna PAL?

Liposukcja PAL jest metodą bezpieczniejszą niż tradycyjna liposukcja i znacznie mniej inwazyjną – co skraca okres rekonwalescencji po zabiegu.

Co to jest liposukcja?

Liposukcja, w tym liposukcja brzucha, należy do zabiegów najczęściej wykonywanych przez specjalistów chirurgii plastycznej i cieszy się niesłabnącą popularnością. W 2014r. w samych Stanach Zjednoczonych wykonano 211 000 zabiegów liposukcji – o 5% więcej niż rok wcześniej, jak podaje American Society of Plastic Surgeons.

Historia zabiegów używających ssania do usunięcia niepożądanej tkanki tłuszczowej w celu modelowania sylwetki sięga lat 20. ubiegłego wieku. Jednak za prawdziwych twórców tej metody uważa się dwóch włoskich ginekologów, dr Georgio Fishera oraz jego syna, dr Georgio Fishera Jr. Pierwsze zabiegi liposukcji wiązały się jednak z dużym ryzykiem zakażeń oraz utraty krwi, zatem przez dziesięciolecia udoskonalano maszyny służące do odsysania tłuszczu. Jedną z nowszych technik jest PAL (Power Associated Liposuction), która jest znacznie mniej inwazyjna i umożliwia usunięcie większych ilości tkanki tłuszczowej w zdecydowanie krótszym okresie. Liposukcja wibracyjna PAL weszła do świata medycyny estetycznej w 1998r. Pionierem tej metody był amerykański chirurg Charles Gross.

Na czym polega liposukcja wibracyjna PAL?

Liposukcja wibracyjna wykorzystuje nowy rodzaj kaniuli, który ułatwia odsysanie tkanki tłuszczowej, szczególnie w miejscach, w których występuje duża ilość włóknistych, zbitych tkanek. Ich zwiększona gęstość powoduje utrudnienia w manewrowaniu kaniulą, a zarazem zwiększa powstające w trakcie zabiegu urazy. Do takich miejsc należą pośladki, plecy, a także tkanka usuwana z okolicy biustu w ginekomastii u mężczyzn. W metodzie PAL wykorzystuje się cienką kaniulę, która szybko wibruje, rozbijając tkankę tłuszczową na mniejsze fragmenty, które łatwiej jest odessać. Bardziej zaawansowane urządzenia dodatkowo wykonują w trakcie liposukcji złożony ruch – połączenie wibracji, ruchu prostoliniowego oraz rotacji, zwany ruchem nutacyjnym. Mniejsza średnica używanej kaniuli pozwala też zmniejszyć długość cięć, za pomocą których jest wprowadzana pod skórę. Dzięki temu nie tylko sama procedura jest bardziej bezpieczna, ale też krótszy staje się okres rekonwalescencji po zabiegu. Jedyną wadą tej techniki jest jedynie powstawanie wibracji oraz hałas wytwarzany przez maszynę.

Umiejętności chirurga mają znaczenie

Jak twierdzi dr Piotr Osuch, ordynator oddziału chirurgii w placówce Medicover, w rozmowie z portalem rynekestetyczny.pl: „Moim zdaniem największe znaczenie w przypadku liposukcji ma doświadczenie chirurga plastyka.” Sam jest zwolennikiem liposukcji wibracyjnej, którą przekłada nawet nad bardziej nowoczesnymi technikami. To chirurg bowiem steruje ruchem kaniuli, a każdy aparat wymaga zdobycia nowych doświadczeń. Zatem najlepsze efekty liposukcji i najmniejsze ryzyko powikłań gwarantuje przede wszystkim pewna ręka chirurga. PAL łączy zalety innych metod liposukcji, a poza tym jest wysoce efektywna, dlatego pozostaje bardzo cenioną techniką wśród chirurgów plastyków – jak twierdzą autorzy pracy „Liposukcja: Przegląd technik, innowacji i zastosowań” opublikowanej w Acta Chirurgia Belgica.

Pacjent do zabiegu liposukcji musi być dobrze przygotowany – należy sprawdzić, czy nie cierpi na choroby przewlekłe jak cukrzyca czy nadciśnienie, a także czy nie ma alergii na leki. Dokładne monitorowanie w trakcie zabiegu jest również niezbędne ze względów bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że liposukcja PAL nie jest sposobem na utratę wagi, a jedynie umożliwia nadanie ciału upragnionej sylwetki. W trakcie zabiegów medycyny estetycznej odsysa się maksymalnie 4 litry tłuszczu – większa objętość zwiększa ryzyko zabiegu. Najlepsze efekty obserwuje się u osób zdrowych i młodych, których skóra jest odpowiednio jędrna. Wiotka skóra może wymagać dodatkowej plastyki powłok skórnych wykonywanej po liposukcji.

Warto wiedzieć, ile kosztuje tego rodzaju liposukcja. Cena (więcej informacji na Tourmedica.pl) odsysania tłuszczu metodą PAL zamyka się w granicach 5 000 zł do 9 000 zł, jeśli poza okolicą brzucha modeluje się również talię. Zabiegi tego rodzaju wykonywane są w licznych placówkach, m.in. w Medical Esthetic w Warszawie oraz NZOZ Kriocentrum Medycyna Estetyczna i Chirurgia Ogólna w Otwocku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Cholesterol A Odżywianie: czy dieta może pomóc oniżyć jego poziom?
Lawenda W Domu: właściwości i zastosowanie
Najważniejsze Badania: jak często się badać?
Języki Obce: dlaczego warto się ich uczyć?
Labioplastyka: korekta warg sromowych