» Vitalogy » Uroda » Włosy

Wypadanie włosów – możliwe przyczyny

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Uroda / Włosy

Wypadanie włosów – możliwe przyczyny

Codziennie tracimy pewną ilość włosów. W granicach normy jest to wręcz niezauważalne. Ale co, jeśli ilość wypadających włosów zaczyna być niepokojąco duża? Przede wszystkim powinniśmy poznać przyczynę.

Powody nadmiernego wypadania włosów mogą być rozmaite. Bardzo często okazuje się, że kłopot leży w złej diecie czy nadmiarze stresu i jeśli ciut się postaramy, przywrócimy włosom formę. Niestety, czasami przyczyna może tkwić głębiej, a osłabienie włosów to jeden z objawów choroby.   

 

Nieodpowiednia dieta  

Jeżeli nasze codzienne menu nie obfituje w zdrowe i urozmaicone posiłki, najpewniej brakuje nam witamin i minerałów. Na włosy szczególny wpływ ma niedobór żelaza (możliwe, że mamy anemię, ale niekoniecznie), cynku, krzemu, magnezu, nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, aminokwasów oraz witamin: A, E, H, a także witamin z grupy B. Może nam pomóc odpowiednia suplementacja diety. Najlepsze tabletki na wypadanie włosów zawierają biotynę, kwas foliowy, niacynę, witaminę B2, kwasy tłuszczowe, cynk, krzem, witaminę E, prowitaminę A, witaminę F oraz witaminę B6. Jednak przede wszystkim pamiętaj oczywiście o zmianie nawyków żywieniowych. Na włosy wyjątkowo dobrze wpłynie jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, orzechów, ryb, jaj, przetworów mlecznych, wątróbki itd.

 

Stres i przemęczenie  

Wypadanie włosów zauważyliśmy niedługo po tym, jak rozpoczął się w naszym życiu stresujący etap? Nerwy, stres, przemęczenie – to kolejne bardzo częste powody, przez które włosy cierpią. W nadmiarze stresu wytwarzają się większe ilości prolaktyny, substancji, która wpływa właśnie na wypadanie włosów. Najlepiej w tej sytuacji wyeliminować źródło stresu lub zminimalizować negatywne emocje. Odżywiaj się zdrowo i zadbaj o regularny wysiłek fizyczny, który odstresuje cały Twój organizm. W wolnej chwili zrelaksuj się w domowym spa, w którym z pewnością znajdzie się miejsce na odżywienie włosów i masaż głowy.   

 

Złe traktowanie włosów   

Wielu z nas nie wie, że popełnia błędy w pielęgnacji włosów nawet przy ich myciu. Spłukujemy je wodą o nieodpowiedniej temperaturze, używamy szamponów z parabenami itd. Poza tym włosy są wystawione na ciężką próbę, gdy często je suszymy, farbujemy i obciążamy kosmetykami do stylizacji. Zmniejszmy częstotliwość takich zabiegów, jeśli to możliwe. Nakładajmy na włosy odpowiednie odżywki. Dobrze zrobi im także regularne podcinanie końcówek. Nauczmy się je szanować, zanim zbuntują się i zaczną wypadać. Dbajmy o nie szczególnie latem, kiedy są wystawione na działanie niekorzystnych czynników, takich jak woda morska, wiatr i silne słońce.  

 

Zmiany hormonalne  

Przekroczenie 50. roku życia w przypadku mężczyzn, a w przypadku kobiet klimakterium, urodzenie dziecka czy odstawienie doustnej antykoncepcji – to typowe okoliczności, w których zaobserwować możemy nadmierne wypadanie włosów oraz trwale łysienie. Ich powodem jest zachwianie równowagi hormonalnej, co wiąże się z nadmierną produkcją androgenów, w tym testosteronu. Gdy ilość tego ostatniego jest zbyt duża, zamienia się on w aktywne cząstki, które wyniszczają mieszki włosowe.   

 

Choroby  

Schorzenia, których objawem jest utrata dużej ilości włosów, mogą dotyczyć skóry głowy. Należą do nich: łuszczyca, grzybica, zapalenie skóry, łupież. Jeżeli nie potrafimy ustalić przyczyny wypadania włosów, nie pomaga zdrowa dieta, ziołowe odżywki i odpowiednia pielęgnacja, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa. Ten może jednak wykluczyć chorobę skóry głowy, ale zleci badania, które będą miały na celu wykrycie potencjalnych problemów z tarczycą. Nadczynność tarczycy powoduje bowiem łysienie, natomiast przy niedoczynności włosy są słabe i suche, a w rezultacie jest ich coraz mniej.   

 

Zatrucia substancjami chemicznymi  

Wbrew pozorom wątek ten nie dotyczy tylko i wyłącznie osób pracujących przy chemikaliach. Może się zdarzyć, że w warunkach domowych zatrujemy się rtęcią, arsenem, talem itd. Objawy takiego zatrucia pojawiają się dopiero po jakimś czasie i należy do nich między innymi wypadanie włosów. W razie podejrzenia zatrucia substancją chemiczną powinniśmy się natychmiast zwrócić do lekarza. Jeśli zaś chodzi o włosy – chociaż wypadnie ich w tym przypadku większość, odrosną po kilku tygodniach.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.57/5 (21 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Wypadanie włosów – możliwe przyczyny: