Naturalne rozjaśnianie włosów – bez farby

Naturalne rozjaśnianie włosów – bez farby

Kolor blond odmładza wizerunek i dodaje mu energii. Wiele kobiet marzy o włosach w tym kolorze, jednak nie chcą aż tak bardzo ingerować w ich strukturę. Rozjaśnianie włosów metodą klasyczną z użyciem farb jest bodaj najbardziej szkodliwym typem koloryzacji. Dlatego, jeśli mamy możliwość, zdecydowanie lepiej postawić na naturalne, domowe rozjaśnianie. Oczywiście takie zabiegi nie są skuteczne dla wszystkich.

Naturalne sposoby na rozjaśnianie – dla kogo?

Brunetki i szatynki nie doczekają się wymarzonego efektu nawet po regularnych zabiegach pielęgnacyjnych. Sprawdzą się one raczej u posiadaczek włosów o różnych odcieniach blondu, orzechowych, rudych czy jasnych brąz. Rozjaśnianie będzie raczej delikatne. Możemy spodziewać się złotych refleksów, słonecznego połysku i wydobycia naturalnych blond kosmyków. Domowe rozjaśnianie może być też dobrym punktem wyjścia do naturalnej koloryzacji. Korzystając z poniższych sposobów, pamiętajmy, że naturalne kosmetyki mogą uczulać.

Płukanka z cytryny w rozjaśnianiu włosów

Cytryna rzeczywiście pomaga rozjaśnić włosy, poza tym nadaje im połysk i domyka łuski. Ale jej stosowanie w tym obszarze pielęgnacji ma też swoje wady. Po pierwsze, cytryna może rozjaśnić włosy nierównomiernie, a po drugie znacznie je przesuszyć. Ryzyko takiego efektu zminimalizujemy rozcieńczając cytrynę wodą. Najlepiej od razu zapamiętać, że soku nie można stosować w jego zwykłej, skoncentrowanej postaci.

Swoje zadanie dobrze spełni klasyczna płukanka lub dodanie soku z cytryny do mgiełki. Jeśli do kosmetyku dorzucimy kilka kropel gliceryny, uda nam się uniknąć przesuszenia kosmyków. Alternatywą dla naturalnej cytryny jest też użycie „cytrynki” – gotowego soku z cytryny, do kupienia w buteleczce w większości sklepów. Taka „cytrynka” jest już bezpieczniejszym roztworem i często zawiera kondycjonującą oraz nawilżającą glukozę.

Miód na rozjaśnianie włosów

Stosowanie cytryny w rozjaśnianiu włosów jest mało problematyczne. Inną skuteczną, ale nieco bardziej uciążliwą metodę stanowi rozjaśnianie miodem. Miód, zwłaszcza ten rozcieńczony wodą, wydziela cząsteczki nadtlenku wodoru, czyli związku będącego podstawą wszelkich profesjonalnych rozjaśniaczy oraz wody utlenionej (której, nota bene, również używa się do rozjaśniania). Zjawisko to zachodzi w wyniku rozpadu glukozy i towarzyszących temu enzymom pszczelim.

Podobnie jak w przypadku cytryny, najlepsze dla włosów będzie wykonanie płukanki. W tym celu należy około dwie łyżki stołowe miodu rozpuścić w 500 ml ciepłej wody i porządnie zamieszać. Wówczas powstanie piana, która będzie dowodem na to, że uwolnił się nadtlenek wodoru. A także na to, że kupiłyśmy prawdziwy miód.

Częste stosowanie miodu na włosach może je wysuszać. Po miodowej płukance włosy prawdopodobnie będą też gąbczaste i niesforne, dlatego trzeba nałożyć na nie wygładzającą odżywkę, a następnie dokładnie spłukać czystą wodą.

Zioła na rozjaśnianie włosów

Spośród ziół najbardziej w pielęgnacji włosów jasnych i blond wsławił się rumianek. Ale podobne właściwości ma także rzewień, czyli rabarbar. Rabarbar stosujemy na włosy w formie maseczki, uprzednio gotując korzeń i blendując go na gładką masę. Maseczkę nakładamy na czyste i mokre włosy, zawijamy folią i ręcznikiem, a po około 40 minutach spłukujemy.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Utrata Włosów: jak sobie pomóc?
Zmiana Fryzury: jak wybrać nową fryzurę?
Henna: naturalna koloryzacja
Objętość Włosów: jak ją zwiększyć?
Włosy: jak o nie dbać zima?