» Vitalogy » Uroda » Włosy

Szampon w kostce – jakie ma zalety i jak go używać?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Uroda / Włosy

Szampon w kostce – jakie ma zalety i jak go używać?

Trwa moda na zastępowanie tradycyjnych szamponów szamponami w kostkach. Wpisują się one trend zero waste i są ekologiczne. Ale czy szampony w kostce służą naszym włosom? Jak używać ich prawidłowo?

 

Bez plastiku, parabenów i sztucznych konserwantów

Szampony w kostce powstały głównie po to, by ulżyć środowisku naturalnemu. Sprzedaje się je w ekologicznych opakowaniach, a same są w 100% biodegradowalne. W swoim składzie nie zawierają substancji syntetycznych charakterystycznych dla szamponów w płynie, m.in. SLS-ów, parabenów czy silikonów. Są też o wiele bardziej wydaje niż ich płynne odpowiedniki i zdecydowanie bardziej kompaktowe.

Dla osób dbających o środowisko, główną zaletą szamponu w kostce jest możliwość mycia głowy bez konieczności kupowania szamponów w plastikowych butelkach. Okazuje się jednak, że szampon w formie stałej ma także wiele zalet pielęgnacyjnych. Na jego korzyść przemawia fakt, że składa się w większości z komponentów naturalnych. Jego najważniejszymi składnikami są substancje powierzchniowo czynne, zapewniające pienienie się i właściwości czyszczące.

Poza tym szampon w kostce zawiera naturalne ekstrakty roślinne, oleje i naturalne konserwanty. Minusem dla niektórych użytkowników może być brak silikonów, które w zwykłych szamponach odpowiadają za wygładzenie włosów. Efekt ten można jednak uzyskać stosując dodatkowo odżywkę (dostępne są również odżywki w kostkach, ponadto odżywkę zero waste można przygotować samodzielnie z różnych składników domowych).

 

Jak stosować szampon w kostce?

Wiele osób stosuje szampon w kostce nieprawidłowo, czyli moczy włosy, a następnie pociera o nie kostką szamponu. Jest to niezbyt wydajne i nie służy równomiernemu rozprowadzeniu kosmetyku, szczególnie że szampony stałe są bardzo skoncentrowane. Tymczasem szampon w kostce należy najpierw rozpienić, np. włożyć go do słoika z odrobiną wody i potrząsać aż do uzyskania piany lub umieścić go w mokrym woreczku z siateczki.

 

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.8/5 (7 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Szampon w kostce – jakie ma zalety i jak go używać?: