» Vitalogy » Uroda » Włosy

Kiedy farbowanie niszczy włosy?

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Uroda / Włosy

Kiedy farbowanie niszczy włosy?

Wymarzony kolor na głowie często dostajemy za cenę zdrowia naszych włosów. Trwała koloryzacja, która daje najlepsze efekty wizualne, wciąż jest szkodliwa, nie tylko dla włosów, ale też dla naszej skóry. Jak sprawić, aby zmiana koloru była bezpieczniejsza?

 

Farbowanie a kondycja włosów

Koloryzacja stała, czyli klasyczne farbowanie, to nic innego jak zmiana naturalnego pigmentu włosa za pomocą środków chemicznych zawartych w farbie czy utleniaczu. Jak nietrudno się domyślić, zabieg ten niszczy strukturę włosa, ponieważ składniki kosmetyków koloryzujących wnikają w jej głąb. Oczywiście prawidłowa i wzmożona pielęgnacja włosów farbowanych pozwala utrzymać je w dość dobrej kondycji. Gołym okiem możemy więc nie zobaczyć faktycznych zniszczeń. Włosy jednak są osłabione i stają się kruche.

Włosy po farbowaniu mogą być:

  • matowe
  • cieńsze
  • szorstkie
  • trudne do wygładzenia
  • słabe

 

Zaraz po zabiegu włosy są lśniące i gładkie, a nowy kolor wygląda wprost rewelacyjnie. Jest to efekt profesjonalnej pielęgnacji wykonanej jeszcze przez fryzjera. W niedługim czasie kolor traci jednak swój blask, włosy coraz częściej puszą się i źle układają. Kolejne farbowania osłabiają je jeszcze bardziej. Substancjami najgorzej wpływającymi na jakość włosa, zawartymi w farbach, są amoniak i utleniacz.

 

Jak chronić włosy farbowane?

Aby utrzymać włosy farbowane w dobrej kondycji powinniśmy stosować odżywki o formułach opracowanych specjalnie z myślą o tego typu włosach. Pamiętajmy przy tym, że innych składników potrzebują włosy ciemne, a innych jasne. Nie warto też żałować im odżywczych i ochronnych masek, olejowania czy kosmetyków z jedwabiem i silikonami.

Farbowanie przyniesie prawdziwą szkodę naszym włosom, gdy będziemy je przeprowadzali zbyt często. Także diametralna zmiana koloru może negatywnie odbić się na ich kondycji, dlatego najlepiej rozjaśniać lub przyciemniać włosy jedynie o dwa, trzy tony. Można też wybrać alternatywę względem farb konwencjonalnych i sięgnąć po farby naturalne lub pozostać na połowicznych zmianach, takich jak pasemka czy stylizacja ombre lub koloryzacja tymczasowa.

Farbując włosy weźmy też pod uwagę, że chemikalia zawarte w kosmetykach do koloryzacji mogą uczulać. Przed farbowaniem warto więc przeprowadzić próbę uczuleniową na skórze nadgarstka.

 

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.13/5 (44 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Kiedy farbowanie niszczy włosy?: