Jak wybrać farbę do rozjaśniania włosów?

Jak wybrać farbę do rozjaśniania włosów?

Tylko dobrej jakości farba rozjaśniająca pozwoli osiągnąć zadowalający efekt, a jednocześnie nie zniszczyć nadmiernie włosów. Pamiętaj też o dopasowaniu produktu do aktualnego odcienia oraz kondycji swoich włosów.

Na czym polega rozjaśnianie włosów?

O rozjaśnianiu włosów mówi się wtedy, kiedy chce się uzyskać jaśniejszy kolor włosów niż ten posiadany aktualnie. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy jest to kolor naturalny, jak i tej, gdy włosy były już wcześniej pofarbowane.

Tak naprawdę w związku z rozjaśnianiem funkcjonuje parę błędnych przekonań, które warto sprostować. Po pierwsze, warto wiedzieć, że istnieją 3 sposoby rozjaśniania włosów.

Pierwszy z nich to rozjaśnianie właściwe, czyli z użyciem rozjaśniacza. Rozjaśniaczem jest oksydant, czyli po prostu woda utleniona stosowana w różnych stężeniach.

Drugi, najczęściej wybierany sposób, to rozjaśnianie z farbowaniem. Dostępne na rynku farby rozjaśniające, np. L’Oreal Colorista Bleach, zawierają jednocześnie rozjaśniacz i farbę nadającą pożądane zabarwienie. Często zawierają też dodatkowo składniki zapewniające odpowiednią pielęgnację włosów.

Trzeci sposób rozjaśniania to dekoloryzacja, czyli usuwanie sztucznego zabarwienia, powstałego podczas innej koloryzacji.

3_jak-wybrac-farbe-do-rozjasniania-wlosow.jpg

Farba kontra rozjaśniacz

Dlaczego w większości przypadków farba rozjaśniająca sprawdza się lepiej niż sam rozjaśniacz? Przede wszystkim, jest wygodniejsza i łatwiejsza w użyciu, a także o wiele bezpieczniejsza dla włosów. W przypadku farby samo rozjaśnianie, które jest dość inwazyjne dla włosów, trwa tylko ok. 10-20 minut; potem następuje czas farbowania oraz pielęgnacji. Jeśli tylko zastosujesz się do instrukcji, nie musisz obawiać się zbyt długiego rozjaśniania i uzyskania niewłaściwego efektu. Tymczasem rozjaśniacz działa o wiele dłużej, a jego użycie wymaga większego doświadczenia. Jest też o znacznie bardziej agresywny dla włosów, a niewłaściwie używany może doprowadzić do ich zniszczenia.

Czasami jednak sięgnięcie po rozjaśniacz okazuje się niezbędne. Tak dzieje się np. w przypadku konieczności dekoloryzacji — pamiętaj, że nie ma możliwości rozjaśnienia farbą włosów po koloryzacji farbą w ciemniejszym odcieniu. 

2_jak-wybrac-farbe-do-rozjasniania-wlosow.jpg

Jaka farba rozjaśniająca sprawdzi się najlepiej?

Rozjaśnianie włosów jest zawsze zabiegiem wpływającym negatywnie na kondycję włosów. Oczywiście, im wyższe stężenie oksydantu, tym bardziej ryzykowne jest to przedsięwzięcie. Wybierając farbę rozjaśniającą, kieruj się więc przede wszystkim bezpieczeństwem włosów. Dlatego warto postawić na kosmetyki profesjonalne, pochodzące od znanych i cenionych marek, wykorzystywane na co dzień w salonach fryzjerskich.

Wysokiej jakości składniki, zawartość substancji ochronnych i tych wpływających pozytywnie na regenerację włosów to aspekty, którymi należy się kierować podczas dokonywania wyboru. Dobrze jest też uzbroić się w cierpliwość i rozjaśniać włosy stopniowo, nie od razu o kilka tonów. Pozwoli to nie tylko zachować lepszą kondycję włosów, ale też ich bardziej naturalny wygląd. Niektórzy producenci wzbogacają zestawy do rozjaśniania włosów o dodatkowe produkty np. odżywki niwelujące powstawanie nieestetycznych żółtych przebarwień — warto skorzystać z takiej opcji.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Gęste Włosy: sposoby na szybki porost włosów
Zmiana Fryzury: jak wybrać nową fryzurę?
Dermicos Vive: stymuluje porost włosów
Wypadające Włosy: czy można to powstrzymać?
Gęste Włosy A Fryzura: jak nadać fryzurze objętości?