Oczyszczanie twarzy – sprawa (niezupełnie) oczywista

Oczyszczanie twarzy – sprawa (niezupełnie) oczywista

Badania pokazują, że pierwsze wrażenie na temat drugiej osoby pojawia się w naszym mózgu już po zaledwie trzydziestu sekundach samego patrzenia na nią. Twarz to pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę w kontakcie z drugim człowiekiem. Co zrobić, aby zawsze wyglądała pięknie i była naszą ozdobą? Fundamentem pielęgnacji jest jej prawidłowe oczyszczanie, które często mylimy ze „zwykłym” demakijażem.

Pytanie na dzień dobry: żel czy mleczko?

Oczyszczanie skóry twarzy nie ogranicza się jedynie do codziennego usuwania makijażu. Prawidłowe oczyszczanie twarzy zaczyna się już bowiem zaraz po przebudzeniu, podczas porannej toalety, kiedy zmywamy z twarzy resztki snu, czy kremy na noc. Odpowiednie oczyszczanie powinno polegać na zwilżeniu twarzy letnią wodą, a następnie umyciu jej odpowiednio dobranym do rodzaju skóry żelem myjącym. Delikatny poranny masaż twarzy żelem (np. takim z minerałami, drobinkami itp.) skutecznie pobudza skórę, poprawia jej ukrwienie i poprawia jej koloryt. Do porannego oczyszczania twarzy, po umyciu wodą i osuszeniu jej ręcznikiem można używać też mleczek, jednak mniej pobudzają one cerę, dlatego bardziej przydadzą się podczas oczyszczania wieczorem. Żele oczyszczające polecane są szczególnie osobom mającym problemy z krostkami, czy łojotokiem skóry. Należy jednak uważać, aby skład kosmetyków nie był przesycony szkodliwymi i drażniącymi skórę alkoholami. Bezpieczniej jest wybierać delikatnie kosmetyki, np. dla alergików, w których alkoholi jest mniej lub nie ma wcale.

Niedoceniane tonizowanie

Do oczyszczania twarzy należy zaliczyć także tonizowanie. Jest to jeden z podstawowych zabiegów kosmetycznych, o którym niestety najczęściej zapominamy lub je po prostu pomijamy. Niesłusznie. Po oczyszczeniu twarzy żelem lub mleczkiem, to właśnie tonik, właściwie pielęgnuje skórę twarzy, przywracając jej prawidłowe ph. Właściwy odczyn ph chroni powierzchnię skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, co skutkuje opóźnieniem procesu powstawania zmarszczek. Tonik zapewnia też efekt odświeżenia twarzy. Niektóre z dostępnych na rynku kosmetyków mają też dodatkowe „funkcje”, np. łagodzą zaczerwienienia skóry naczynkowej, czy matują skórę tłustą.

Wielofunkcyjny… peeling kuchenny

Ważnym aspektem oczyszczania twarzy jest także jej peelingowanie, które należy wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu, w zależności od potrzeb naszej skóry. Peeling usuwa martwy naskórek, wygładza powierzchnię skóry i głęboko oczyszcza pory, minimalizując możliwość powstania zaskórników, popularnie nazywanych wągrami. Świetnym (i ekonomicznym!) pomysłem jest także własnoręczne przygotowywanie domowych peelingów, zawierających np. cukier lub kawę. Takie domowe specyfiki można stosować również na ciało – pomagają np. w walce z cellulitem. Własnoręcznie możesz też przygotować peeling… ust – to dziecinnie proste. Wystarczy tylko „rozmasować” wargi palcem pokrytym zwykłym cukrem, a następnie nałożyć na nie na kilka minut naturalny miód. Ten smakowity peeling oczyści usta z toksyn, poprawi ich ukrwienie i koloryt i wspaniale nawilży.

Efekty specjalne

Warto również rozważyć oczyszczanie twarzy u specjalisty. Do wyboru mamy oczyszczanie niemechanicznie – chemiczne, jak np. mikrodermabrazja, czyli ścieranie kolejnych warstw naskórka specjalnymi kosmetykami lub mechaniczne – inwazyjne, np. „parówka” i wyciskanie zaskórników. Oczyszczanie specjalistyczne powinno być zabiegiem okazjonalnym, wspierającym codzienną pielęgnację skóry twarzy. Oczyszczanie twarzy przez kosmetyczkę polecane jest szczególnie przy występowaniu problemów skórnych na twarzy, np. przy trądziku, bliznach, zmarszczkach, czy przebarwieniach.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Suche Stopy: pomogą peelingi i domowe maseczki
Skincode: poznaj szwajcarską markę dermokosmetyków
Poprawny Demakijaż: zbawienny dla cery
Kolagen Rybi: dlaczego jest taki niezwykły?
Kremy Przeciwzmarszczkowe: pielęgnacja twarzy po 30 roku życia
Śluz Ze ślimaka: właściwości i zastosowanie