Ekstrakty herbaciane w kosmetykach przeciwko starzeniu się skóry

Ekstrakty herbaciane w kosmetykach przeciwko starzeniu się skóry

Wiele osób w celach zdrowotnych samodzielnie poszukuje preparatów pochodzenia naturalnego. Jednymi z najlepszych są ekstrakty botaniczne, takie jak olejki z drzew herbacianych. Takie preparaty są znane już od wielu wieków a dzięki współczesnym technologiom są o wiele łatwiej dostępne i możesz je stosować w wielu dziedzinach swojego życia.

Odmładzające właściwości herbat

Zarówno prozdrowotne, jak i kosmetyczne działanie herbaty wynika przede wszystkim z bogatej zawartości związków flawonowych, czyli roślinnych substancji czynnych o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwstarzeniowych. Flawonoidy (związki flawonowe) to jedne z najsilniejszych antyoksydantów.

Herbaty zawierają zaś znaczne ilości katechin, stanowiących najlepiej przyswajalne i silnie przeciwutleniające flawonoidy. Działanie katechin na skórę jest bardzo korzystne – zapobiegają jej wiotczeniu, ujędrniają ją, stymulują mikrokrążenie oraz redukują wolne rodniki. Wszystkie te właściwości sprawiają, że ekstrakty herbaciane znajdują zastosowanie głównie w kosmetykach ujędrniających, uelastyczniających i przeciwzmarszczkowych.

Ekstraktów herbaty zielonej, białej czy czarnej w kosmetykach mogą szukać posiadaczki każdego typu cery. Jednak szczególnie poleca się je do pielęgnacji cery dojrzałej, suchej, atroficznej i zmęczonej. Herbata jako substancja antybakteryjna wpłynie również normalizująco na cerę tłustą oraz trądzikową.

Oprócz katechin herbata zawiera również teinę, herbaciany odpowiednik kofeiny, która stymuluje drenaż limfatyczny i jest bardzo pomocna w zwalczaniu cellulitu. Najwięcej teiny zawierają zielone odmiany herbat, a ze spalania tłuszczu słynie herbata czerwona.

Herbata zawarta w kosmetykach pomaga także chronić skórę ciała i twarzy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, wzmacnia naczynia krwionośne, stymuluje krążenie podskórne i niweluje oznaki zmęczenia.

Właściwości białej herbaty

Dobrej jakości herbaty zapobiegają utracie kolagenu i osłabianiu włókien elastyny. Według badań najskuteczniejsze w tej materii są herbata zielona oraz biała. Biała herbata jest zdecydowanie mniej popularna niż czarna i zielona. A jednak to właśnie ona ma najsilniejsze działanie antyoksydacyjne. Z tego względu ekstrakty z białej herbaty często występują w składzie kosmetyków przeciwstarzeniowych.

Biała herbata bywa też nazywana herbacianym eliksirem młodości. Herbata ta ma nie tylko właściwości odmładzające, ale i nawilżające oraz kojące. Co istotne, regularne picie białej herbaty ma wysoki potencjał profilaktyczny w zakresie zapobiegania nowotworom.

Okłady z herbaty pod oczy i herbaciane płukanki

Najprostszy sposób na odświeżenie spojrzenia i pozbycie się podkówek pod oczami? Kompresy z herbaty, na przykład zielonej. Aby je przygotować wystarczy zanurzyć płatki kosmetyczne w ostudzonym wywarze herbacianym i przyłożyć do powiek.

Z kolei czarnej herbaty możemy użyć jako składnika płukanki do ciemnych włosów. Wystarczy zaparzyć w tym celu torebkę herbaty, a następnie rozcieńczyć uzyskany odwar w litrze wody i spłukać nią umyte włosy. Wywar z czarnej herbaty wzmacnia i odświeża kolor, zarówno naturalnie ciemnych, jak i farbowanych włosów.

Herbaciane olejki

Olejek z liści herbaty, np. znany wielu amatorom ziołolecznictwa i aromaterapii olejek z drzewka herbacianego, nadaje się wyśmienicie do łagodzenia zmian trądzikowych. Ma bowiem silne działanie antybakteryjne. Olejku tego należy jednak używać z umiarem i nigdy nie stosować bezpośrednio na skórę, gdyż może mocno ją wysuszyć, a nawet podrażnić. Wyjątkiem jest aplikacja punktowa, na poszczególne wypryski.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Woda Termalna: właściwości i zastosowanie
Ałun: właściwości i zastosowanie
Soniczna Szczoteczka Do Zębów: nowoczesne wsparcie higieny jamy ustnej
Cera Tłusta I Trądzikowa: poznaj właściwą pielęgnację
Skincode: poznaj szwajcarską markę dermokosmetyków
Kosmetyki Naturalne: czyli jakie?