Płatki róż – jak wykorzystać je w pielęgnacji i w kulinariach?

Płatki róż – jak wykorzystać je w pielęgnacji i w kulinariach?

Kwiat róży znany jest przede wszystkim znany jako roślina dekoracyjna. Jednak w medycynie naturalnej znany jest już od bardzo dawna – suszono jej płatki do aromatyzowania potraw i napojów, a nawet celach leczniczych i kosmetycznych.

Właściwości różanych płatków

Róża ma właściwości kojące i przeciwzapalne. Kosmetyki z jej ekstraktami znajdują zastosowanie w pielęgnacji cery wrażliwej oraz trądzikowej. Tonik różany i woda różana łagodzą zaczerwienienia oraz wypryski, odmładzają i nawilżają cerę, pomagają utrzymać jej równy koloryt, wyrównują przebarwienia. Dzięki wysokiej zawartości antyutleniaczy róża pozostawia cerę świeżą i jasną, dlatego kosmetyki z jej dodatkiem poprawiają wygląd szarej oraz zmęczonej skóry twarzy.

Róża jest też idealna do skóry suchej i dojrzałej, gdyż uelastycznia, ujędrnia i stymuluje produkcję kolagenu. Właściwości te zawdzięcza witaminom A, C i E, a także mnóstwie flawonoidów i garbników. Olejek różany jest pomocny w łagodzeniu zmian skórnych i wpływa korzystnie na gojenie się ran i otarć. Natomiast olejek eteryczny z róży relaksuje i wycisza, działa antystresowo.

A co kiedy nie mamy do dyspozycji kosmetyki różanego, a właśnie świeże lub suszone płatki? Z pewnością pierwsze, co przyjdzie nam do głowy to kąpiel z płatkami róż. Taka kąpiel będzie miała przede wszystkim walory relaksacyjne. Skóra po niej będzie bardziej miękka i oczyszczona. Jeśli tylko chcemy poświęcić naszym płatkom nieco więcej uwagi, warto skusić się na domowej roboty tonik różany.

Aby go przygotować, płatki zalewamy octem jabłkowym i chowamy do ciemnego miejsca na przynajmniej kilka dni. Po tym czasie przecedzamy ocet, rozcieńczamy go z wodą w dowolnej proporcji (tonik do cery wrażliwej możemy wymieszać z większą ilością wody), możemy dodać łyżeczkę gliceryny. Tonik stosujemy w codziennej pielęgnacji, na dzień i na noc.

Suche płatki róży można z kolei zatopić w samodzielnie przygotowanym (lub nie) peelingu do ciała. Peeling wykonamy z brązowego cukru i oleju kokosowego. Jeśli mamy, dodajmy do niego kilka kropel różanego olejku (maceratu lub eterycznego).
 

Róże w kuchni

Świeże płatki róż w sałatce w opinii wielu z nas wciąż prezentują się dość ekstrawagancko. Większość zaprzecza też, jakoby kiedykolwiek kosztowało róż pod jakąkolwiek postacią, tymczasem bardzo dobrze znamy smak chociażby różanych przetworów! Skąd? Zazwyczaj z piekarni lub cukierni, w której nieraz skonsumowaliśmy pączka z klasycznym, różanym nadzieniem. Konfitury i dżemy różane ucierane z cukrem i dodatkiem soku z cytryny smakują cudownie zwłaszcza zimą, dodane do ulubionej herbaty.

O tej porze roku rozgrzeje nas także nalewka z płatków różanych oraz gęsty i słodki różany syrop. Z kolei wodę różaną znajdziemy w wielu przepisach na desery kuchni orientalnej. Możemy użyć jej też do aromatyzowania ciast i deserów własnego pomysłu. Wreszcie, suszone płatki róż to bardzo wdzięczny komponent herbatki owocowej, zielonej lub ziołowej.

Jak zaopatrywać się w płatki róży?

Suszone płatki róż możemy kupić przede wszystkim w sklepach zielarskich, z herbatą i kawą oraz ze zdrową żywnością. Oferują je też sklepy kosmetyczne, sprzedające zarówno gotowe kosmetyki, jak i półprodukty do samodzielnego wyrobu mazideł. Jeżeli poszukujemy róż świeżych, musimy zaś upewnić się, że wybrane przez nas kwiaty nie zostały wcześniej spryskane i rosły w miejscu oddalonym od wpływu toksycznych warunków, np. spalin samochodowych przy drogach.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ekstrakty Herbaciane: jakie mają właściwości?
Olej Z Czarnuszki: właściwości i zastosowanie
Maseczki Z Glinki: naturalne i bezpieczne
Aloes: właściwości i zastosowanie
Uniwersalna Pielęgnacja Skóry: bez względu na wiek
Kombajny Kosmetyczne: do czego służą i jak są wykorzystywane?