Skuteczna pielęgnacja skóry z piegami i skłonnej do przebarwień

Skuteczna pielęgnacja skóry z piegami i skłonnej do przebarwień

O ile piegi są dziedziczne, o tyle na powstanie innych skórnych przebarwień możemy mieć wpływ. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego dowiedz się, co możesz zrobić, aby uniknąć niechcianych plam na skórze.

Czym są i jak powstają przebarwienia na skórze?

O kolorze naszej skóry decyduje zawarty w niej barwnik – melanina, która produkowana jest w ramach procesu nazywanego melanogenezą. Pod wpływem różnych czynników dochodzi do nadprodukcji tego barwnika i nierównomiernego rozłożenia go w skórze. Najczęściej przebarwienia pojawiają się w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych: na twarzy i dłoniach.

Przyczyny powstawania przebarwień na skórze

Do przyczyn powstania przebarwień na skórze należą:

  • Uwarunkowania genetyczne – niektóre przebarwienia na skórze są dziedziczne (np. piegi) i nie mamy wpływu na ich powstanie. Osoby o takim typie urody są bardziej narażone na oparzenia słoneczne.
  • Ekspozycja skóry na słońce – częste opalanie się prowadzi do zaburzeń pigmentacyjnych, czego efektem są przebarwienia. Wizyty na solarium również wykazują podobne szkodliwe działanie.
  • Zmiany hormonalne – przebarwienia na skórze mogą powstać w czasie ciąży lub w wyniku stosowania środków antykoncepcyjnych.
  • Stosowanie niektórych leków i kosmetyków – produkty zawierające składniki fototoksyczne i fotouczulające, mogą powodować przebarwienia (np. niesterydowe leki przeciwzapalne, ziele dziurawca, antydepresanty, preparaty na obniżenie cholesterolu, kremy z retinolem).
  • Choroby – za przebarwieniami na skórze mogą odpowiadać choroby, m.in. cukrzyca, niewydolność wątroby i nerek, nadczynność tarczycy.
  • Stany zapalne w skórze – cera trądzikowa i skłonna do podrażnień przyczynia się do powstawania niechcianych przebarwień.
  • Nadużywanie alkoholu – alkohol wypłukuje z organizmu witaminę B, która odpowiada za prawidłową pracę wątroby.

 

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień na skórze?

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja skóry oparta na ochronie przed działaniem promieni słonecznych. Osoby z tendencją do powstawania przebarwień na skórze szczególnie powinny położyć nacisk na stosowanie preparatów chroniących przed UVB i UVA od wiosny do jesieni.  

Warto sięgnąć także po kosmetyki o działaniu rozjaśniającym. Składniki w nich zawarte nie tylko redukują już powstałe przebarwienia, ale i hamują powstanie kolejnych. Służą temu m.in. toniki i peelingi, zawierające witaminę C i A. Niektóre kosmetyki można stosować wyłącznie na noc, ponieważ mogą uwrażliwiać na słońce. W trakcie ich stosowania używaj także kremów z wysokimi filtrami.

Podstawą skutecznej pielęgnacji skóry jest systematyczne stosowanie preparatów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Na zniwelowanie już powstałych przebarwień dobre rezultaty przynosi stosowanie kosmetyków rozjaśniających skórę, dostosowanych do własnego typu cery. W przypadku głębokich przebarwień, konieczna może być konsultacja u dermatologa, który zaleci konkretne zabiegi na powstałe plamy na skórze.

Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji skóry na blogu Ziko.pl.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Depilacja Twarzy: poznaj podstawowe informacje
Płyn Micelarny: wybierz odpowiedni dla siebie
Cera Naczynkowa: jak się objawia ?
Pielęgnacja Stóp: wypróbuj preparat Verlaven
Pielęgnacja Skóry Wrażliwej: oczyszczanie, złuszczanie, odżywianie
Kosmetyki Z Miodu: właściwości