Zdrowsza ochrona przed poceniem – co zamiast antyperspirantu?

Zdrowsza ochrona przed poceniem – co zamiast antyperspirantu?

Dzięki zawartości soli glinu, zarówno antyperspiranty, jak i popularne blokery, zaraz po zastosowaniu na skórę wnikają w kanaliki potowe i blokują ich pracę. Pot nie wydziela się w ogóle lub w bardzo ograniczonym zakresie. Choć nie zakłóca to procesu termoregulacji ciała, nie jest też uważane za zdrowe. Co możemy stosować zamiast?

Zwykły dezodorant

Dezodoranty nie zawierają żadnych substancji regulujących wydzielanie potu. Działają jedynie powierzchniowo na skórę, odświeżając ją i mniej lub bardziej skutecznie kamuflując nieprzyjemny zapach. Zwykle nosimy je ze sobą, ponieważ skóra, zwłaszcza latem, wymaga częstego odświeżania. Podobnie działają mgiełki zapachowe, aczkolwiek dezodoranty są intensywniej perfumowane i lepiej niwelują odór potu. 

Ałun

Ałun stanowi mieszankę związków glinowo-potasowych o właściwościach ściągających. Ałun delikatnie zwęża pory i działa antybakteryjnie. Choć nie zatyka kanalików potowych, tak jak antyperspirant, delikatnie reguluje ich pracę, sprawiając że pot wydziela się w mniejszych ilościach i ma mniej intensywny zapach.

Olej kokosowy

Jest znany z właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych. Stosuje się go przy podrażnieniach oraz stanach zapalnych skóry, jak i w codziennej higienie. Fani naturalnej pielęgnacji używają go nawet do mycia zębów. Sprawdza się też jako zamiennik antyperspirantu. Podobnie jak ałun ogranicza namnażanie się bakterii i lekko ściąga skórę. Nierafinowany olej kokosowy doskonale pielęgnuje i nadaje skórze ładny, naturalny zapach. Jest z pewnością najbardziej naturalnym produktem spośród wymienionych tu kosmetyków. Pamiętajmy, że ałun to również glin – tyle że w innej postaci i działający mniej intensywnie.

Roll-on bez soli glinu

Dezodoranty w sztyfcie (lub w kulce) bez dodatku soli glinu. Zawierają substancje zapachowe, ekstrakty ziołowe (np. z szałwii), pielęgnacyjne olejki, cynk czy aluminę. Mają przede wszystkim odświeżać i lekko zwężać kanaliki potowe.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Kosmetyki: jak wybrać odpowiednie?
Hamamelis: poznaj jego właściwości
Duży Cellulit: poznaj skuteczne sposoby do walki z nim
Kombajny Kosmetyczne: do czego służą i jak są wykorzystywane?
Ryżowe Kosmetyki: domowe sposoby
Maseczki Na Twarz: którą wybrać?