Skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień – odkrywamy jej sekrety!

Skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień – odkrywamy jej sekrety!

Skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień wymaga specjalnej opieki. Podpowiemy Ci, jak sie nią zająć, aby otrzymać jak najlepsze efekty.

Skóra wrażliwa – czyli jaka?

Co może świadczyć o tym, że nasza cera jest wrażliwa? Jeśli często wygląda ona na zaczerwienioną i ściągniętą, a my odczuwamy swędzenie, suchość czy nawet obrzęk, najprawdopodobniej możemy ją zaliczyć do tej grupy. Objawy te mogą się nasilać samoczynnie lub pod wpływem pewnych czynników – temperatury powietrza, nieodpowiedniej diety, twardej wody i nie tylko. Wrażliwą cerę możemy również odziedziczyć po rodzicach – dotyczy to najczęściej osób o bardzo jasnej, niemalże porcelanowej karnacji i jasnych oczach.

Czy nasza skóra jest wrażliwa? Szybki test!

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy naszą cerę można uznać za wrażliwą, możemy wykonać szybki test – potrzebny nam do tego jedynie czysta, drewniana szpatułka. Przesuńmy patyczek po skórze, uważając na to, aby przyciskać go do niej równomiernie. Na normalnej skórze pojawi się w tym momencie biała pręga, która się po chwili zaczerwieni – oznacza to, że naczynia krwionośne działają poprawnie i rozszerzają się pod wpływem nacisku. Brak czerwonej pręgi? Oznacza to, że nasze naczynia krwionośne funkcjonują nieprawidłowo, a zatem mamy do czynienia z wrażliwą cerą.

skora-wrazliwa-i-sklonna-do-podraznien-–-odkrywamy-jej-sekrety-2.jpg

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień

Niewłaściwa pielęgnacja wrażliwej skóry może się szybko zemścić – np. pod postacią uciążliwych podrażnień i powodujących dyskomfort stanów zapalnych. Jak błędów pielęgnacyjnych powinnyśmy unikać?

  • silne tarcie – wrażliwa skóra nie lubi silnego pocierania – np. po kąpieli. W ten sposób usuwamy i tak już dość cienką warstwę lipidową. Zamiast trzeć, osuszajmy twarz, przykładając do niej delikatnie miękki ręcznik;
  • częsta zmiana kosmetyków – cera skłonna do podrażnień dość wolno reaguje na zawarte w kosmetykach składniki aktywne. Dlatego też zamiast zmieniać preparaty z powodu braku widocznych efektów, powinniśmy zaczekać aż skóra zacznie reagować. Po stosowaniu kosmetyku na naszej twarzy pojawił się stan zapalny? Nie próbujmy go leczyć innym preparatem, lecz odczekajmy aż stan zapalny się uspokoi – w przeciwnym razie tylko nasilimy objawy;
  •  

    skora-wrazliwa-i-sklonna-do-podraznien-–-odkrywamy-jej-sekrety-3.jpg

  • stosowanie zbyt silnych preparatów – skóra wrażliwa – damska i męska – potrzebuje stosowania specjalnych kosmetyków o łagodnym, kojącym działaniu. Znajdziemy je np. w ofercie AA. Unikajmy przede wszystkim preparatów z witaminą C i retinolem, które są uważane za bardzo aktywne;
  • łączenie kosmetyków o różnym działaniu – błędem jest stosowanie kilku kosmetyków różnych marek jeden po drugim. Zawarte w nich składniki mogą nie podrażniać naszej cery pojedynczo, lecz nie możemy przewidzieć, jak będą się one zachowywać po połączeniu z innymi substancjami aktywnymi.

 

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Mikrodermabrazja: wady i zalety
Bawełna Organiczna: przyjazna dla skóry i środowiska
Ryżowe Kosmetyki: domowe sposoby
Pielęgnacja Twarzy: doradzamy właściwe kosmetyki
Dieta Na Piękna Cera: jak dbać o cerę zdrowym odżywianiem?
Kwas Hialuronowy: eliksir młodości