Letnie przebarwienia skóry – jak sobie z nimi radzić?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Uroda / Pielęgnacja

Letnie przebarwienia skóry – jak sobie z nimi radzić?

Piegi, zaczerwienienia i przebarwienia czasem stają się prawdziwą zmorą. Szczególnie w lecie, kiedy zwiększa się ekspozycja na promieniowanie UV. Co robić, aby w pełni cieszyć się promieniami lata?  

Dlaczego to tak widać?

Wpływ na to, że latem nasza skóra słabiej radzi sobie ze słońcem, ma melanina – barwnik w niej zawarty. Promieniowanie słoneczne powoduje, że wytwarza się ona w nadmiernych ilościach, chcąc ochronić skórę przed zagrożeniami. Stąd m.in. opalenizna, którą można nazwać niejako reakcją obronną, jednak często dochodzi do tego, że melanina grupuje się i w ten sposób oprócz opalenizny powstają nieestetyczne przebarwienia. Jak sobie z nimi radzić?

 

1. Peelingi chemiczne

Zabieg ten służy pozbyciu się zarówno mniejszych, jak i większych i głębszych plam. Przeprowadza go lekarz dermatolog, nakładając na skórę specjalny kwas, powodujący złuszczenie naskórka. Istnieje kilka rodzajów peelingów chemicznych, np. z użyciem kwasu glikowego, kwasu TCA, kwasu migdałowego, pirogronowego. Czy też tzw. yellow peel. Ceny tego typu zabiegów wahają się od 150 do nawet kilku tysięcy zł.

 

2. Dermabrazja i mikrodermabrazja

Zabieg dermabrazji polega na ścieraniu naskórka za pomocą specjalnej szczoteczki lub sprzętu przypominającego tarczę. Niestety nie należy on do najprzyjemniejszych, a w jego trakcie stosuje się znieczulenie miejscowe lub narkozę. Na koniec konieczne jest nałożenie opatrunku. Jeśli chodzi o proces gojenia, może on potrwać nawet kilka tygodni. Jest jeszcze jedna niedogodność z nim związana, a mianowicie – trzeba wziąć urlop w pracy. Jeśli chodzi o cenę, tutaj również duża rozpiętość: od kilkuset do kilku tysięcy zł.

Łagodniejsze odmiany dermabrazji to laserowa (naskórek nie jest ścierany, a odparowany za pomocą lasera, który podgrzewa tkanki skóry) oraz mikrodermabrazja, polegająca na ścieraniu wyłącznie wierzchnich warstw skóry za pomocą kryształków tlenku glinu. Jest to zabieg bezbolesny, a jego cena to ok 300–500 zł.

 

3. Krem z filtrami UV

Na rynku dostępnych jest coraz więcej nowoczesnych kosmetyków, skutecznie zabezpieczających przed promieniami UV. Niektóre z kremów, jak np. Royal Ageless, działają na wielu poziomach melanogenezy, stanowiąc nie tylko naturalną ochronę przed słońcem, ale również niwelując objawy starzenia. Aby kuracja była skuteczna, krem należy stosować codziennie, rano i wieczorem. Pierwsze efekty są widoczne już po ok. 2 tygodniach kuracji. Cena? Tutaj też jest dość mocne zróżnicowanie, jednak większość plasuje się na średniej półce (150-200 zł).

 

4. Domowe sposoby

Jeśli trzymasz rękę na pulsie w wydatkach, możesz skorzystać z domowych sposób na walkę z przebarwieniami. Najbardziej popularna metoda to maseczka z ogórka, która jest bardzo prosta w przygotowaniu: należy nałożyć plasterki świeżo pokrojonego ogórka na twarz i pozostawić je ok. 20 minut. Panie korzystają też z maseczki cytrynowo-miodowej (fasola starta na tarce połączona z sokiem z cytryny i łyżką miodu) lub rumiankowej (zaparzony rumianek w duecie z jogurtem naturalnym).

 

Letnie promienie słoneczne poprawiają humor, relaksują i sprawiają, że w naszym organizmie zwiększa się produkcja witaminy D. Pamiętajmy jednak, że szczególnie przy wrażliwej, skłonnej do podrażnień cerze, powinniśmy stosować zabezpieczenia przed nadmierną ingerencją słońca w naszą skórę.

 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 1.53/5 (17 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

l

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Letnie przebarwienia skóry – jak sobie z nimi radzić?: