Kwas hialuronowy i jego zastosowanie

Kwas hialuronowy i jego zastosowanie

Kwas hialuronowy stanowi uniwersalny i przynoszący niezwykłe efekty składnik kosmetyków. Tym, co wyróżnia go spośród wielu innych składników, jest jego wielofunkcyjność przy jednoczesnym pełnym bezpieczeństwie. Choć w nazwie zawiera słowo „kwas”, z chemicznego punktu widzenia nim nie jest. Kwas hialuronowy w rzeczywistości jest rodzajem wielocukru, występującym pod postacią żelowatej, przezroczystej cieczy. Od wielu lat z powodzeniem używa się go zarówno w kosmetologii, jak i medycynie. Najczęściej kojarzony jest z preparatami mocno nawilżającymi – na tym jednak nie koniec jego zastosowania. Do czego jeszcze jest wykorzystywany?

O kwasie hialuronowym słów kilka

Kwas hialuronowy często bywa nazywany „eliksirem młodości”. Nie ma w tym przesady, bowiem jego szerokie zastosowanie potwierdza tą właściwość. Nie każdy wie jednak, że kwas hialuronowy znajduje bardzo szerokie zastosowanie także w medycynie – jest niezwykle pomocny w leczeniu i łagodzeniu przebiegu niektórych chorób, nawet tak ciężkich, jak schorzenia wątroby, oczu, stawów, a nawet chorób nowotworowych. Działanie to zawdzięcza między innymi bardzo wysokiej biozgodności. Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie pod postacią soli sodowej. W bardzo wysokim stężeniu znajduje się w skórze, mazi stawowej, a także w ciele szklistym oka. Stanowi również składnik tkanki łącznej oraz płynów ustrojowych. Tajemnica doskonałego działania kwasu hialuronowego tkwi w jego niebywałej zdolności do wiązania wody. Każdego dnia nasza skóra traci ponad 30% jego zawartości. Im młodszy wiek, tym zdolność do zastępowania tych ubytków nowymi cząsteczkami jest wyższa. Jednak im starsza skóra, tym zdolność ta jest coraz mniejsza i staje się ona coraz bardziej przesuszona i zniszczona. Ratunkiem jest więc dostarczanie kwasu hialuronowego z zewnątrz, w najdogodniejszej dla siebie formie. Do wyboru mamy bowiem nie tylko kremy, ale także tabletki z jego zawartością, jak również zastrzyki.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii

Najbardziej popularną dziedziną, w jakiej stosowany jest ten kwas, jest oczywiście kosmetologia. Wykazuje on niezwykle silne właściwości nie tylko wiążące wodę, ale także łączące włókna kolagenowe. W efekcie otrzymujemy skórę gładką, odżywioną i przyjemnie napiętą. Doskonale sprawdza się więc jako składnik preparatów przeznaczonych do skóry suchej i zniszczonej. Kwas hialuronowy wykazuje także działanie łagodzące podrażnienia i stany zapalne. Ilość naturalnie występującego kwasu hialuronowego w organizmie spada samoczynnie z czasem, jednak na jeszcze szybszy ubytek narażone są także panie szybko tracące na wadze. W pielęgnacji ciała wykorzystywany jest także do efektownego spłycania zmarszczek i podnoszenia owalu twarzy. Nie ma także lepszego składnika jeśli chodzi o nawilżanie. Kwas hialuronowy dodatkowo tworzy ochronną powłokę na skórze, która chroni przed nadmierną utratą wilgoci z naskórka. Kwas hialuronowy dodawany jest nie tylko do kosmetyków przeznaczonych do twarzy, na okolice oczu oraz na dłonie – doskonale sprawdzi się także jako składnik maseczki odżywczej do włosów.

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Lekarze medycyny estetycznej także chętnie sięgają po kwas hialuronowy. Stanowi on wspaniały składnik zabiegów „anti aging”. Wstrzykiwanie preparatów zawierających go jest niezwykle popularne – po pierwsze, ze względu na wysoką skuteczność i niemal natychmiastowe efekty, po drugie ze względu na długi okres utrzymywania się efektów (nawet do 12 miesięcy), po trzecie zaś ze względu na wysokie bezpieczeństwo względem innych preparatów odmładzających. Po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy, wstrzyknięty w formie plastycznego i elastycznego żelu, kwas hialuronowy rozkłada się w naturalny sposób, nie powodując efektów ubocznych ani nie obciążając organizmu. Uznaje się także, że wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w skórę przynosi efekty lepsze niż stosowanie go jako składnika kremów czy balsamów – wszystko przez to, że jego cząsteczki są zbyt duże, by w całości przeniknął przez skórę. Jednak związek medycyny estetycznej z kwasem hialuronowym wykracza dalece poza wypłycanie zmarszczek. Ta para to prawdziwy gigant pozwalający rozprawić się z poważniejszymi dysfunkcjami skóry, takimi jak zmiany pourazowe czy pooperacyjne, korekta kształtu nosa, a nawet odbudowa skroni czy policzków. Kwas hialuronowy jest więc wręcz wybawcą osób zmagających się z poważniejszymi defektami. Wypełnia się nim także usta.

Kwas hialuronowy w medycynie

Zastosowanie tego kwasu jest także szerokie w medycynie tradycyjnej. Dzięki właściwościom łagodzącym, kwas ten wykorzystywany jest jako skuteczny i bezpieczny wspomagacz gojenia się ran i oparzeń, a nawet wrzodów skóry. Wykorzystuje się go także jako składnik płynów do soczewek oraz kropli do oczu, co znacznie wspomaga w stanach przesuszenia czy podrażnienia. Kwasu tego używa się również przy leczeniu chorób kości i stawów – ponieważ naturalnie stanowi on ich składnik. W przypadku leczenia, kwas hialuronowy podaje się najczęściej w postaci zastrzyków dostawowych.

Tekst powstał przy współpracy z właścicielem strony www.klinikamurano.com

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE