OBALAMY MITY: Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Uroda / Pielęgnacja

OBALAMY MITY: Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej

Wokół kwestii odpowiedniej pielęgnacji tłustej cery ze skłonnością do trądziku narosło tak wiele mitów, że postanawiamy się z nimi raz na zawsze rozprawić! Co tak naprawdę będzie dobre dla cery łojotokowej?

Cera tłusta jest cerą dośc problematyczną, dlatego jej posiadaczki często szukają rozwiązań pielęgnacyjnych, które pozwolą im zażegnać ten problem. Niestety, w powszechnej świadomości istnieje wiele zupełnie bezsensownych rad dotyczących pielęgnacji takiej skóry, które, zamiast pomóc, mogą nawet zaszkodzić. Z tego powodu, staramy się je obalić i przedstawić Wam nasze najlepsze, sprawdzone na własnym przykładzie, triki pielęgnacyjne dla tłustej i problematycznej cery.


MIT 1: UŻYWAJ MATUJĄCYCH KOSMETYKÓW MYJĄCYCH

Często osobom z tłustą skórą radzi się, by myły ją żelami zawierającymi sporo chemikaliów, tymi przeznaczonymi do „cery tustej lub trądzikowej”, które mają działanie niejako osuszające i wygładzające cerę. I rzeczywiście, choć w chwili po umyciu skóry jest ona gładka i matowa, to w perspektywie używanie matujących lub silnie myjących żeli i matujących toników, tylko pogorszy jej stan. Po każdym myciu, wysuszona skóra będzie się bowiem „buntować” i usilnie starać się wytworzyć sebum, które ją natłuści, co, jak łatwo się domyślić, spowoduje jeszcze większy łojotok.

FAKT 1: STOSUJ DELIKATNE PREPARATY MYJĄCE

Jak zatem oczyszczać cerę tłustą? Warto spróbować naturalnych lub delikatniejszych metod. Popularnym naturalnym rozwiązaniem jest stosowanie nieinwazyjnych mydeł skłądających się jedynie z dobrej jakości olei. Sądzicie, że mycie tłustej skóry mydłami z zawartością olei brzmi absurdalnie? Nic bardziej mylnego. Pamiętacie lekcje chemii ze szkoły – tłuszcze rozpuszczają się w tłuszczach? To właśnie korzystając z tej starej zasady, wiele dziewczyn, zamiast stosować wysuszające i drażniące żele z drogerii stawia na mycie twarzy naturalnymi olejami lub mydłami z ich zawartością (np. mydło Aleppo) i są bardzo zadowolone z rezultatu.


MIT2: UŻYWAJ KREMÓW MATUJĄCYCH

Posiadaczkom cery tłustej radzi się, aby na każdym kroku ją matowiły, dlatego po wysuszających żelach i tonikach, powinny, według tej szkoły, nakładać krem matujący na dzień oraz – oczywiście – kolejny krem matujący na noc.

FAKT2: NAWILŻAJ CERĘ

Zauważmy, że skóra, mimo że łojotokowa, w dalszym ciągu jest skórą, co oznacza, że wymaga nawilżania i pielęgnacji. Jesli więc zamiast nawilżać ją, choćby lekkim, nietłustym, ale jednak nawilżającym kremem, będziemy ją matowić, powtórzy się sytuacja z punktu powyżej – skóra zacznie się bronić, a wydzielanie sebum będzie się wzmagać. Przed nakładaniem  makijażu pamiętajmy zatem o tym, aby stosować nietłuste i delikatne kremy nawilżające i zawierające filtry UV, a kremy stricte matujące zamknijmy głęboko w łazienkowej szafce.  


MIT3: BIERZ INWAZYJNE DLA ORGANIZMU LEKI

Często w celu poradzenia sobie z łojotokiem lub spowodowanym przez niego trądzikiem, lekarze dermatolodzy proponują swoim pacjentom i pacjentkom branie silnych leków. Istnieją również tabletki na trądzik dostępne bez recepty. Zanim jednak się na nie zdecydujemy, powinniśmy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw i spróbować też mniej inwazyjnych metod leczenia. Często bowiem okazuje się, że łojotok może być spowodowany niewłaściwym odżywianiem, pielęgnacją lub nieodpowiednim dla naszego organizmu stylem życia, a nadmierne wydzielanie sebum i pojawianie się krost na twarzy jest niejako sygnałem organizmu, jaki nam wysyła.

FAKT3: WSŁUCHAJ SIĘ W SWÓJ ORGANIZM

Oczywiście – najczęściej łojotok spowodowany jest zmianami hormonalnymi, ale je również można wyleczyć niekoniecznie sięgając po chemię zamkniętą w lekach. Nie wszyscy wiedzą, że poziom hormonów w organizmie można regulować przy pomocy ziół. Kobietom z problemami hormonalnymi zwykle radzi się zażywanie m.in. ziela wierzbownicy (działa przeciwandrogennie) oraz ziela niepokalanka (działa estrogennie). Poza tym, podczas walki z tłustą skórą, warto zażywać też witaminę A, witaminę PP oraz cynk i selen.

 

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

 

Tagi (7): , , , , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.61/5 (8 ocen)

Podobne artykuły

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
OBALAMY MITY: Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej: