Konsultacja u dietetyka: czym się kierować, wybierając gabinet?

Redaktorzy Zewnętrzni

  Autor:
Opublikowane w Odchudzanie i diety

Konsultacja u dietetyka: czym się kierować, wybierając gabinet?

Kiedy zdecydujemy, że w procesie odchudzania jest nam potrzebna pomoc specjalisty, warto wybrać tego najlepszego. Od wywiadu i badań, jakie zostaną przeprowadzone na jego zlecenie, zależy odpowiednie dobranie programu żywieniowego.

Zasięgnij opinii

To jedna z najprostszych dróg uzyskiwania wiarygodnych informacji. Pozbierajmy wiadomości na temat interesującego nas gabinetu oraz opinie dotyczące samych dietetyków. To nie tylko pomoże podjąć decyzję, lecz także zawęzi obszar poszukiwań. Podstawowe informacje o gabinecie, który nas interesuje, uzyskamy za pośrednictwem Internetu. Świetnym przykładem jest oferta dostępna na stronie www.slimcenter.pl.
 

Zaufaj intuicji

Dietetyk ingeruje w wiele aspektów naszego życia. Nie chodzi bowiem tylko o żywienie, lecz o nasze funkcjonowanie w ogóle. Dlatego musimy czuć się dobrze w trakcie konsultacji oraz długotrwałej współpracy. Zastanówmy się, czy powinna to być kobieta czy może jednak mężczyzna? Wolimy osobę bardziej ekstrawertyczną czy może jednak zdystansowaną? Wbrew pozorom są to kwestie nie mniej istotne niż zawodowe kompetencje dietetyka, ponieważ jest on trochę jak psycholog, który musi postępować z dużym wyczuciem i delikatnością.
 

Kompetencje dietetyka

Gabinety oferujące usługi dietetyka rosną jak grzyby po deszczu. Niestety przez to możemy trafić na osobę niezbyt kompetentną, która zamiast gruntownego wykształcenia w dziedzinie dietetyki (jakie można otrzymać dzięki studiom wyższym), ukończyła jedynie kurs dietetyczny lub szkołę gastronomiczną. To zdecydowanie za mało. Niemniej istotne jest również doświadczenie. Choć wiadomo, że każdy musi jakoś zacząć, będziemy czuć się o wiele bardziej komfortowo, jeśli wybierzemy dietetyka z odpowiednim stażem, który zdążył już pomóc wielu osobom.
 

Szczery i wnikliwy wywiad

Dietetyk, prócz podstawowych pomiarów i pewnych badań, powinien przeprowadzić również wnikliwy wywiad. Dzięki temu poznaje swojego pacjenta, dowiaduje się wszystkiego o jego nawykach żywieniowych, stylu życia, itp. Ważne są również relacje z innymi ludźmi. Często problemy z wagą nie wynikają jedynie ze złych nawyków żywieniowych, ale problemów natury emocjonalnej. Jeśli nie zostanie to ustalone, najlepsze nawet posiłki dietetyczne mogą nie pomóc.
 

Nie bój się pytać

Oddajesz swoje zdrowie w ręce obcej osoby. Masz prawo zadawać pytania. O co? O wykształcenie, doświadczenie, certyfikaty, badania, o uzasadnienie takiego, a nie innego postępowania, słowem – o wszystko.
 

Tagi (3): , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 2.63/5 (55 ocen)

Podobne artykuły

Pytania i odpowiedzi

d
d
d
d
d

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
Konsultacja u dietetyka: czym się kierować, wybierając gabinet?: