6 największych błędów żywieniowych, które popełniają zapracowani ludzie

Elżbieta Gwóźdź

  Autor:
Opublikowane w Odchudzanie i diety

6 największych błędów żywieniowych, które popełniają zapracowani ludzie

Stres, zabieganie, natłok obowiązków, a do tego pogoń za karierą. Czasem więcej niż jeden etat, a na głowie rodzina. W tym wszystkim łatwo zapomnieć o sobie i o jednej z podstawowych potrzeb – odżywaniu.

Mnóstwo zapracowanych ludzi zdaje się nawet nie zastanawiać nad tym, jak bardzo jest im potrzebna prawidłowa dieta. Typowe menu etatowego pracownika nierzadko jest totalnym przeciwieństwem zaleceń dietetyków oraz potrzeb dorosłego organizmu. Jakie są najczęstsze i najgorsze błędy?   

1 Wychodzenie z domu bez śniadania   
Konieczność wstania z łóżka to największa gehenna poranka, a może i całego dnia. Dlatego odsuwamy ją jak najdalej się da. Gdy już zwleczemy się z posłania, dochodzimy do wniosku, że mamy bardzo mało czasu, a zatem wskakujemy pod szybki prysznic, ubieramy się w tempie torpedy i dopiero wychodząc z domu połykamy coś, co leży pod ręką. Szczęście, jeśli jest to akurat kanapka, która została z kolacji. Zwykle jednak musimy zadowolić się kilkoma łykami kawy lub innego napoju. Najważniejszy posiłek dnia możemy uznać za stracony.   

2 Jedzenie w biegu   
Nawet, jeśli udało nam się w ostatniej chwili dorwać z talerza kanapkę, nie ma już szans, że zjemy ją tak, jakby chciał tego nasz żołądek – powoli i dokładnie przeżuwając każdy kęs. Połykane w pośpiechu kawałki zamiast sycić i cieszyć smakiem (o ile kanapka leżała w lodówce, a nie obsychała na stole), zwiastują tylko bóle brzucha, niestrawności oraz kłopoty z wydalaniem. W dodatku  najpewniej to wcale nie ostatni posiłek tego dnia, który potraktujemy w taki sam sposób. Przerwa obiadowa w pracy czasem ledwo starcza na ustawienie się w kolejce na stołówce i szybkie spałaszowanie jednodaniowego posiłku. Nie mówiąc już o tym, że często ogranicza się do wizyty w pobliskim sklepie lub barze z fast-foodami i konsumowaniem zakupionego jedzenia w drodze powrotnej do biura.   

3 Kupowanie gotowych i przetworzonych produktów   
I tak wspomniany fast-food nie jest wcale taki zły, biorąc pod uwagę, czym jeszcze są w stanie zadowolić się osoby pracujące cały dzień na pełnych obrotach. Gdy brakuje czasu, korzystają z najprostszych rozwiązań, czyli kupują słodkie batony lub zupy instant - czyli produkty z jednej strony obfitujące w niepotrzebne kalorie, a z drugiej strony ubogie w składniki odżywcze, które są nam niezbędne do prawidłowego funckjonowania.     

4 Picie dużych ilości kawy   
Większość osób nie wyobraża sobie pracy bez kilku kubków kawy. Niektórzy piją ją, bo lubią, jednak wielu osobom zastępuje ona część posiłków w ciągu dnia. Bardzo często jest to właśnie śniadanie. Gdy dodatkowo kawie towarzyszy papieros, czujemy się oczywiście pobudzeni, gotowi i zwarci do pracy, ale tylko prawdziwa energia pozyskiwana ze zdrowego i pełnowartościowego posiłku pozwoli nam wydajnie pracować przez cały dzień i ochroni organizm przed wycieńczeniem.

5 Obfite kolacje   
Bywa i tak, że pierwszy posiłek, któremu jesteśmy w stanie poświęcić więcej czasu i uwagi, to kolacja. Niestety, zamiast wykorzystać ten fakt, przygotowując coś rozsądnego (nie tylko na koniec mijającego dnia, ale też do pracy na dzień następny), najczęściej przesadzamy. Chcemy zrekompensować sobie braki żywieniowe z ostatnich godzin. Zjadamy duże porcje i folgujemy naszym chęciom na coś bardziej konkretnego i treściwego, niż tylko lekka sałatka. Ponadto, aby odprężyć się po obfitej kolacji, lubimy sięgnąć po alkohol i spędzić czas na kanapie.    

6 Weekendowe obżarstwo   
Gdy nadchodzi weekend, wszystko, na czym najbardziej nam zależy, to puszczenie w niepamięć mijającego tygodnia i życie chwilą, aż do złowrogiego poniedziałkowego poranka. Towarzyszy temu alkohol oraz jedzenie niezdrowych przekąsek podczas spotkań towarzyskich, ewentualnie pizza z przyjaciółmi czy rodzinna impreza przy grillu (raczej z udziałem kiełbasy niż łososia).   

Tagi (4): , , ,
Oceń artykuł
Słaby  
Dobry
Ocena: 3.4/5 (24 ocen)

Podobne artykuły

  • Brak powiązanych artykułów

Komentarze


Podaj trzecią, czwartą i siódmą literę z nazwy naszego serwisu:*
* Pola wymagane.


Komentowany artykuł:
6 największych błędów żywieniowych, które popełniają zapracowani ludzie: