Witarianizm – z czym to się je?

Witarianizm – z czym to się je?

Podstawową zasadą stosowaną w diecie witariańskiej jest spożywanie świeżych warzyw, owoców i produktów, które nie zostały przetworzone w temperaturze powyżej 42 stopni oraz wykluczenie produktów pochodzenia zwierzęcego. Dania kuchni witariańskiej („raw food”) nie są więc pieczone, smażone, gotowane, czy wędzone. Zwolennicy tego sposobu odżywiania podkreślają, że proces przetwarzania pozbawia produkty roślinne witamin i składników wspomagających naszą odporność. Posiłki komponuje się więc ze świeżych warzyw, owoców, nasion, orzechów i ziół, dzięki czemu dieta witariańska jest nisko-tłuszczowa, nisko-solna, ale przede wszystkim naturalna.

Utrata kilogramów

Zmiana sposobu odżywiania i przejście na dietę witariańską spowoduje spadek masy ciała, ponieważ wszystko, co będziemy spożywać będzie pochodziło z roślin, wobec czego będziemy dostarczać sobie mniejszej liczby kalorii. Podstawowym źródłem tłuszczu będą nasiona i orzechy, co pozwoli obniżyć poziom „złego” cholesterolu i ograniczyć ilość nasyconych tłuszczów zwierzęcych. Duża ilość błonnika, którą będziemy spożywać, pomoże uregulować działanie systemu trawiennego.

Suplementy diety witariańskiej

Choć świeże produkty pochodzenia roślinnego zawierają szeroki wachlarz witamin i mikroelementów, wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego może łączyć się z deficytem witaminy B12, która odgrywa znaczną rolę w metabolizmie komórek oraz witaminy D odpowiedzialnej za dobry stan naszych kości. W takim przypadku należy sięgnąć po suplementy dostępne w aptekach.

Wyzwania diety witariańskiej

Dieta witariańska łączy się ze zmianą stylu życia i sposobu „gotowania”. Przygotowanie posiłków może okazać się czasochłonne, ponieważ należy nauczyć się nowych technik obróbki produktów roślinnych. Pomocne będzie zaopatrzenie się w dehydrator (zamiennik pierkarnika), pozwalający przygotować potrawy w temperaturze poniżej 42 stopni. Ponadto, by nie dopuścić do deficytów białka i składników odżywczych pochodzących z produktów zwierzęcych, należy znać wartość odżywczą nasion, orzechów, warzyw i owoców i dokładnie komponować swoje posiłki. Pomimo tych trudności, kuchnia witariańska zjednuje sobie coraz większą liczbę zwolenników, dzięki czemu z łatwością znajdziemy gotowe przepisy i literaturę pomocną we wdrożeniu nowego sposobu odżywiania w nasze życie.

Jeszcze jednym wyzwaniem mogą okazać się ceny produktów roślinnych. W okresie letnim i jesiennym możemy kupić w Polsce wiele warzyw i owoców po niskiej cenie. Jednak orzechy i dodatki takie jak oleje tłoczone na zimno czy surowe kakao mogą być kosztownym wydatkiem. W takim wypadku najlepiej kupować produkty lokalne i na nich opierać swój dzienny jadłospis.

Nowe smaki, nowa jakość

Przejście na witarianizm na pewno przysłuży się naszym kubkom smakowym. Dzięki łączeniu różnych surowych produktów, docenimy ich naturalny smak. Odzwyczajenie się od przetworzonej żywności pozwoli poczuć głębię smaków, ale przede wszystkim pomoże poczuć się lepiej, według wielu witarian „lżej”. Nawet wyjście ze znajomymi na obiad czy kolację może okazać się ciekawym doświadczeniem, gdy zabierzemy ich do jednej z witariańskich restauracji, których pojawia się coraz więcej na kulinarnej mapie naszego kraju.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Cholesterol W żywności: czy dieta pomoże w jego obniżeniu?
Smart Watch: sprawdź, czy ten gadżet jest dla Ciebie!
Trombocyty: poznaj płytki krwi
Wzrok: jak o niego dbać?
Wampir Energetyczny: jak sobie z nim radzić?