10 sposobów na utrzymanie wagi

10 sposobów na utrzymanie wagi

Wiele osób popełnia typowy błąd: kiedy osiągają zamierzony cel, w jednej chwili zapominają o diecie i bez zastanowienia wracają do wszystkiego, czego odmawiały sobie w czasie jej trwania. Niestety, skuteczne odchudzanie nie kończy się z momentem zejścia do wymarzonego rozmiaru czy zobaczenia na wadze oczekiwanej liczby. Drugim, znacznie większym sukcesem, jest utrzymanie wagi jak najdłużej. Jak tego dokonać?

10 sposobów, które razem sprawią, że będziesz się cieszyć wymarzoną wagą!

  • Nie wracaj do dawnych nawyków żywieniowych z dnia na dzień. Jeżeli byłeś na diecie ograniczającej liczbę spożywanych kalorii (np. do 1500 kcal), kolejne kalorie włączaj do swojego jadłospisu stopniowo. Optymalna liczba to ok. 100 kcal na tydzień. Jeśli po tygodniu nie zauważysz przyrostu wagi, w następnym możesz dołożyć kolejne sto. Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić – najlepiej wylicz swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne i trzymaj się tej liczby.
  • Zachowaj nowe, zdrowsze przyzwyczajenia. Jeśli nauczyłeś się gotować bez użycia tłuszczu, znacząco ograniczyłeś jedzenie słodyczy i przyzwyczaiłeś się do picia dużej ilości wody – pozostań przy tym. Pamiętaj, że to właśnie to, z czego zrezygnowałeś, doprowadziło Cię do wagi, która skłoniła Cię do rozpoczęcia odchudzania.
  • Kontroluj swoją wagę. Raz w tygodniu wystarczy, żeby nie pozwolić sobie na zbyt duże odejście od wagi, którą chcemy utrzymać.
  • Stawiaj na przygotowane przez siebie jedzenie. Zbyt częste wizyty w restauracji, gdzie nie możemy kontrolować tego, ile przyjmujemy kalorii, mogą skończyć się szybkim przybraniem na wadze.
  • Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Jeśli w czasie diety uprawiałeś regularnie sport albo ćwiczyłeś w domu, nie przestawaj tego robić także teraz. Jeśli udało Ci się schudnąć bez aktywności fizycznej, to masz szczęście, nie zmienia to jednak faktu, że jest to najlepszy sposób na zachowanie wypracowanej sylwetki, a nawet na jej dalsze kształtowanie.
  • Przeorganizuj swoją kuchnię. W pierwszym rzędzie w szafkach i lodówce ustaw zdrowe, niskokaloryczne jedzenie, a z tyłu całą resztę, którą powinieneś spożywać sporadycznie. Dzięki temu będziesz rzadziej wybierać to, co czego nie potrzebujesz, a kiedy dopadnie Cię nagły głód, bez zastanowienia będziesz mógł wziąć to, co pierwsze wpadnie Ci pod rękę.
  • Postaw na nowego siebie. Pozbądź się z szafy wszystkich starych ubrań, które kiedyś były Twoim wentylem bezpieczeństwa, a teraz są kilka rozmiarów za duże (jeśli nie chcesz stawiać na tak drastyczne środki, jak wyrzucanie ubrań, po prostu zapakuj je do torby i schowaj gdzieś, gdzie nie będą o sobie przypominać każdego dnia). Wybierz się za to na zakupy i zainwestuj w ubrania, o których wcześniej mogłeś tylko pomarzyć. To jeden z najlepszych sposobów na przypomnienie sobie, po co tyle się nad sobą pracowało.
  • Nie zaniedbuj snu. Mniej, niż osiem godzin snu na dobę, może skutkować zaburzeniami apetytu, które spowodują, że będziesz jeść więcej, niż potrzebujesz.
  • Wykorzystuj sztuczki psychologiczne. Jedz większymi sztućcami i z mniejszych talerzy, a kiedy jesz coś ręką (np. orzechy, chrupki), zmień ją na tę, którą normalnie nie wykonujesz takich czynności (jeśli jesteś praworęczny – jedz lewą ręką i vice-versa).
  • Postaw sobie cel. Tak jak w przypadku diety było to osiągnięcie upragnionej wagi, tak teraz niech będzie nim utrzymanie wagi przez jak najdłuższy czas. Aby się zmotywować, co jakiś czas nagradzaj się za podtrzymywanie swojego sukcesu – zrób coś, co sprawia Ci przyjemność, a na co zawsze brakuje Ci czasu.
Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Genodiet: poznaj swój profil metaboliczny
Dietetyczna Sałatka: czyli jaka?
Ujemne Kalorie: ułatwią odejmowanie zbędnych kilogramów
Odchudzanie Zimą: jak utrzymywać wagę w zimie?
Dieta Oczyszczająca: wspomóż swój organizm po świętach
Produkty Wspomagające Odchudzanie: przykłady zdrowych przekąsek